Upgrade na fc 28 bez grafiky

Omlouvám se, že obtěžuju, ale nějak se mi nedaří vygooglit řešení. Odhodlal jsem se konečně přejít na fc28 na svém hlavním počítači a výsledek je ten, že se nezvládám přepnout do grafiky. Odjakživa bootuju do runlevelu 3, před příchodem waylandu jsem spouštěl grafiku příkazem startx, v posledních vydáních jsem musel přes telinit 5 spouštět gdm. Vše fungovalo. Po upgradu na fc28 však grafiku nelze vůbec spustit, telinit 5 proběhne bez jakýchkoli následků, startx způsobí naběhnutí tapety bez možnosti další akce, gdm či gdm restart rovněž nepomáhají, zkusil jsem nainstalovat i kdm a korespondující příkazy se rovněž minuly s výsledkem. Vložení rhgb quiet místo 3 do kernelargumentů při bootu vyvolá zobrazení nějaké té splash screen, ale skončí zase v konzoli místo v gdm. Takhle vypadá konec výpisu Xorg.1.log (předtím nejsou žádné errory):


Nemá, prosím, někdo nějaký nápad, co s tím?
(poslední 2 roky i5-6600 s integrovanou Intel HD Graphics 530)

S kernelem z F27, který by v nabídce zavaděče stále měl být, to taky nejde?

Ne nejde, to jsem zkoušel hned; oba starší kernely jsou fc27, ale nabíhá samozřejmě systém 28.

Originální skript Grubu po upgrade na F28 nastartoval do nějaké grafiky nebo ne? Má jinou strukturu …

Ne nenastartoval, jelikož v grubu jsem měl tu 3. Telinit 5 pak bez výsledku, startx jako user končí errorem, startx jako root zobrazí tapetu, kde sice prostřednictvím alt+f2 můžu zadávat příkazy jako reboot nebo gnome-shell -r (tapeta se znovu načte), ale kromě té tapety nic nevidím (ani při tom zadávání, to dělám naslepo).

Velmi důkladným googlením jsem zjistil, že mnozí měli trochu podobný problém, totiž že jim nenabíhalo gdm, ale startx fungoval. Mně ne.

Už pár dní trávím prohlížením journalctl (kde pořád pořádně nevím, co mám grepnout) a nic mě nenakopává. Tento způsob logování se mi jeví být poněkud nešťastným.

Zkoušel jsem nejrozličnější jen trochu rozumně vypadající kejkle z různých fór. Nic. V největším zoufalství jsem se pokusil downgradnout na fc27, release se povedlo, ale při pokusu o distro-sync to na mě chtělo vyřešit přes 50 balíčků, na což jsem neměl nervy.

Takže zbaběle zkusím čistou instalaci, do čehož se mi příšerně nechtělo, jelikož je to strašnej vopruz, s kterým člověk stráví hromadu zbytečnýho času (ale teď s těma pokusama jsem ho strávil mnohem víc).

Jinak fedoru jako výhradní OS na domácích počítačích používám od fc5. Tohle je za těch 12 let první případ, kdy se musím uchýlit k přeinstalaci, jinak jsem nově instaloval jen na nových železech.

A dělá to i čistá instalace F28 (případně jde nabootovat do grafiky livko)? Ten hardware mi nepřijde nijak exotický, aby to dělalo takové problémy…

Měl jsem teď podobný problém, že systém zdánlivě naběhl do grafiky, ale jinak nic. Přepnutí do konzole, přihlášení a startx mi ovšem fungovalo. V mém případě byl problém se SELinuxem, takže jako rychlý fix jsem prostě vypl selinux v /etc/selinux/config a po restartu už naběhlo GDM. Já tedy nestartuju do textového targetu, ale rovnou do grafického. Zkus s tím selinuxem, nikdy nevíš…

Livko běží normálně. K čisté instalaci jsem se ještě nedostal, zatím zálohuju.

SELinux mám v módu _permissive…_ale zkusím ještě úplně vypnout

permissive by mělo stačit, myslím že jsem ho nastavoval stejně. Tak to bude problém jinde…

No me to teda prijde jako ze te dobehlo


ale to je snad ve Fedore uz dele. Mozna to ale zase nejak vylepsili…:frowning: