transparentní gnome terminál

Hojda dobří lidé!
Měnil jsem si pozadí na ploše a zjistil jsem, nže už nemám transparentní okno s terminálem. Pozadí skrz něj sice vidím, ale okno není skutečně transparentní (nevidím ikonky co mám na ploše, ani okna pod gnome-terminálem).
Prostě je to už jenom taková rádoby průhlednost. Moje tapeta (respektive její výseč) se vykresluje ještě jednou do okna terminálu.
V minulosti už se mi to stalo jednou, ale než jsem Vám to stihl napsat, problém se vyřešil sám.
Nevíte někdo proč to vykresluje tu průhlednost takhle a jak tomu zamezit?

Díky

No to mas tak. Plnou transparentnost v gnome dosahnes pouze pomoci nejake variace compizu.

Jak říká slune, bez composite není ta “pravá” průhlednost, já osobně používám composite od metacity, ne kvůli průhlednosti, ale kvůli přehlednějšímu přepínání alt+tab, když tak ho vyzkoušej příkazem

gconftool-2 -s '/apps/metacity/general/compositing_manager' --type bool true

vypneš ho zase

gconftool-2 -s '/apps/metacity/general/compositing_manager' --type bool false

Je to tak - vychosi pruhlednost je jen pseudopruhlednost, tedy do terminalu se vykresluje pozadi. Bez HW akcelerace a kompozitniho managera je realna pruhlednost …ehm nerealna. :slight_smile:

Aha, tak tady je zakopanej pes. Naštěstí nemusím instalovat celej compiz (je to na mě moc hračičkoidní, stačí mi základní efekty), ale stačí aktivovat ten pseudocompiz či co to je v Systém > Volby > Efekty desktopu.
Díky !

Composite Metacity funguje i bez HW akcelerace. Neumí sice tolik super truper fíčur jako compiz, ale průhlednost terminálu zvládá.