Tp-link TL-WN722N

Ahojte,

kúpil som si tp-link TL-WN722N wifi adaptér a pokúšam sa nainštalovať jeho driver na fedoru. Neide mi to, zrejme preto, že aj ten najnovší driver, ktorý sa na stránkach tp-link dá stiahnuť je na príliš starý druh kernelu.

Tak som sa chcel spýtať, či u niekoho z vás funguje tento druh adaptéru, a ak áno, tak ako sa vám podarilo nainštalovať driver?

Dívám se, že oficiální ovladač je naposledy aktualizovaný před 5 lety. Tudy cesta nevede. Podíval bych se ve výpisu lsusb, co tam je ve skutečnosti na čip, protože výrobci jsou schopní do stejného modelu dávat různé. Někde jsem našel, že je tam Atheros, někde, že je tam Realtek. Podle toho pak člověk může najít nějaké ovladače třetí strany, které jsou pořád nějak udržované.

Pokud bych mohl poradit, tak pokud to jde ještě vrátit, vrátím to a pořídím si něco, co má ovladače v mainline kernelu. Jak to nemá udržované ovladače v kernelu, tak jsou s tím jen problémy. Člověk to může rozchodit se současným kernelem a pak se to rozbije s novým. Obecně bezproblémové v Linuxu jsou wifi čipy od Intelu.

Ďakujem za ochotu.
Ten môj má čip Realtek, tak ho prinajhoršom predám na bazoši a kúpim si nejaký vhodnejší.

Vedel by mi niekto poradiť konkrétny typ usb wifi adaptéra s anténou, ktorý ideálne stačí zastrčiť do notebooku s fedorou a bude fungovať?

Muzes zkopirovat co je to presne za realtek cip? Protoze vetsina tech tplinkovych je obvykle podporovana. Ja tu mam z nejakeho stareho projektu nekolik TL-WN725N ktery maji RTL8188EUS a normalne funguji (ovsem pouze jako client, neumi to delat AP/hotspot). Klidne bych ti ho dal zadarmo, ale signal to nema nic moc, je to takovy ten nano adapter.

Realtek je ta lepší varianta. Není sice v mainline kernelu, ale má celkem udržované ovladače od třetích stran. Je ale potřeba vědět, co přesně za čip to je.

Ahoj,
je to tiež RTL8188EUS.
No ja som hľadal niečo s anténkou, aby mi to zlepšilo príjem signálu v izbe, ktorá je ďaleko od routera, ale díky…

Na tenhle chipset snad neni nic potreba, proste zastrcim do PC a v NetworkManageru zvolim sit kam se chci pripojit… zadne stahovani ovadacu apod.
Module Size Used by
r8188eu 413696 0
kernel: r8188eu: module is from the staging directory, the quality is unknown, you have been warned.

Jediny co nevim je jestli sem pro to nestahoval nejaky firmware:
kernel: r8188eu 1-2:1.0: Firmware Version 11, SubVersion 1, Signature 0x88e1
ale neprijde mi ze by to potrebovalo neco extra.

No máš pravdu, v Network Manageri (resp. jeho ekvivalente v XFCE) som ho objavil a pripojil sa k wifi cez neho. Akurát ten výkon nič moc. Myslel som, že vďaka nemu budem mať lepší príjem signálu z routera, ale nedá sa povedať, že by bol lepší, než už vstavaný wifi adaptér.
Snímka obrazovky_2023-04-06_17-49-48b

Ináč, skúsil som v termináli zadať príkaz

sudo iw dev <adapter_name> link

ktorý by mal vraj (podľa ChatGPT :slightly_smiling_face:) ukázať stav môjho adaptéra. Dostal som odpoveď:

command failed: No such device (-19)

Tak ja neviem…

adaper name (vcetne vetsitek a mensitek) musis samozrejme nahradit jmenem toho wifi adapteru, to najdes treba prikazem “ip a” kde to bude neco jako wlp1s0 apod. Pokud ti to umela inteligence nerekla, tak jsem rad ze ti to muzu jeste poradit jako ne-umela inteligence.

Jinak USB adapter ma smysl pouze pokud nemas interni wifi… interni wifi mivaji pomerne dobry signal, protoze maji antenu kolem displeje a to bude vzdycky lepsi nez pendrek u USB wifi. Jedine co, tak USB wifi muzou mit pendrek na konektoru a tak mas moznost si pripojit pres RSM(A) jakoukoli antenu, jenze to uz pak trochu postrada smysl mit notebook s parabolou… :slight_smile:

Áno, áno, to “adapter name” som samozrejme nahradil skutočným menom adaptéra wlp9s0u1 :slightly_smiling_face:, ale teraz pozerám, že som sa pomýlil a malo to byť wlp8s0u1. V tomto prípade mi terminál napísal “Not connected”. Ale internet mi aj tak, síce zle, ale funguje. Keď som tam zadal meno interného wifi adaptéra od Atherosu, dostal som normálny výpis:

Connected to c4:a8:1d:88:46:c0 (on wlp9s0)
	SSID: Zavirene Wi-Fi
	freq: 2457
	RX: 241219 bytes (1100 packets)
	TX: 92405 bytes (384 packets)
	signal: -80 dBm
	rx bitrate: 81.0 MBit/s MCS 4 40MHz
	tx bitrate: 58.5 MBit/s MCS 6

	bss flags:	short-slot-time
	dtim period:	1
	beacon int:	100

OK, nevedel som, že vstavené wifi majú anténu okolo displeja, myslel som si, že keďi kúpim wifi cez USB s malou anténkou, budem chytať lepší signál, ale zdá sa, že nie…