Touchpad Synaptics aktivace klikání(tap) - FEDORA 9

Nový návod pro ty ,kterým nefunguje klikání/tapání na TouchPadu Synaptics na nové Fedoře 9.

1. V konzoli se přihlásíme jako root

su

2. Spustíme nástroj gedit a budeme upravovat xorg.conf

gedit /etc/X11/xorg.conf

3. Do sekce “ServerLayout” přídáme řádek

InputDevice    "TouchPad" "CorePointer"

4. Teď ještě přídáme sekci

#Sekce pro touchpad
Section "InputDevice"

    Identifier  "Touchpad"
    Driver      "synaptics"
       Option      "SendCoreEvents"
       Option      "Protocol" "auto-dev"
       Option "TapButton1" "1"
       Option "TapButton2" "2"
       Option "TapButton3" "3"
       Option      "SHMConfig" "on"
EndSection 

5. Uložíme a restartujeme naše grafické prostředí kl. zkratkou CTRL+ALT+DELETE

TouchPad by teď na vaše tapnutí měl reagovat!
Pro né-příliš pokročilé uživatele tu přídám svuj konfigurační soubor.
Soubor nekopírujte mohli byste ohrozit váš xserver.
Takže takhle nějak by měl po úpravě vypadát váš xorg.conf:

# Xorg configuration created by pyxf86config

Section "ServerLayout"
	Identifier     "Default Layout"
	Screen      0  "Screen0" 0 0
	InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
	InputDevice    "TouchPad" "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
# keyboard added by rhpxl
	Identifier  "Keyboard0"
	Driver      "kbd"
	Option	    "XkbModel" "pc105"
	Option	    "XkbLayout" "us,cz"
	Option	    "XkbOptions" "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

#Sekce pro touchpad
Section "InputDevice"

    Identifier  "Touchpad"
    Driver      "synaptics"
       Option      "SendCoreEvents"
       Option      "Protocol" "auto-dev"
       Option "TapButton1" "1"
       Option "TapButton2" "2"
       Option "TapButton3" "3"
       Option      "SHMConfig" "on"
EndSection 

Section "Device"
	Identifier  "Videocard0"
	Driver      "intel"
EndSection

Section "Screen"
	Identifier "Screen0"
	Device     "Videocard0"
	DefaultDepth     24
	SubSection "Display"
		Viewport   0 0
		Depth     24
	EndSubSection
EndSection

zdravim, spravil som to presne podla navodu a teraz mi nechce nastartovat Xko. Stale len blika obrazovka. Ked to vratim spat tak nastartuje v pohode. neviete co s tym? uz som skusal viacero konfiguraciii no nemali ziadny vplyv…jedine tato, ale negativny:D

No to bude asi tim, ze si to bezhlave zkopiroval. V konfiguracnim souboru je totiz i to, jaky se ma pouzit ovladac graficke karty - v tomto pripade “intel” ze.

Nekopiroval si nahodou celej ten config?
Prekopat ho muzes prikazem

setup

Kterej zadas do konzole do ,ktery se dostanes po stisku

CTRL+ALT+F2

nie nie, nie som debil, vlozil som tam len tie dve veci body 2) a 3) a vzdy to spraví, neviem co sa mu nepaci…takze touchpad mi asi nepojde…kurnik, preco to dodrbali

no … bohuzel jsem dopadl stejne … touchpad je nepouzitelny ):

Na devítce lze tap click rozběhnout nainstalováním synapticsu z osmičky (zřejmě ale pouze za předpokladu že máte xorg z osmičky) - tak jsem to rozběhnul u mne; a nebo “prý” nainstalováním synapticsu z atrpms repa.

Pokud máte v devítce osmičkový xorg - viz http://fedoraforum.org/forum/showthread.php?t=155503&highlight=fglrx, tak prostě doinstalujte osmičkový synaptics.
Pokud chcete zkusit ten synpatics z atrpms, tak prostě yum update synaptics --enablerepo=atrpms.

V obou případech je ale nezbytné v xorg.conf doplnit běžné konfigurační řádky pro synaptics driver.

Devítka je excelentní příklad distribuce unáhleně sestavené z nedokončených komponent - chjo :frowning:

yum update synaptics --enablerepo=atrpms
hlasi, ze mam aktualni verzi

pokud jsem zkusil downgrade xorg, tak sem se zasek na:
yum groupinstall “X Window System”
kdy se mi vypise:
Config Error: File contains no section headers.
file: file://///etc/yum.repos.d/fedora.repo, line: 2
‘exclude=xorg* linuxwacom* rhpxl* mesa*\n’

pokud si vypisu /etc/yum.repos.d/fedora.repo
tak prvni radek je prazdny a druhy obsahuje “exclude=xorg* linuxwacom* rhpxl* mesa*”

Vůči atrpms bych tedy vyzkoušel stáhnout balíček pomocí yumdownload nebo přímo z odkazu na http://atrpms.net/dist/f9/synaptics/ a nainstalovat přes rpm s parametrem --oldpackage.

Řádek “exclude=xorg* linuxwacom* rhpxl* mesa*” patří až za hlavičku repozitářů. Proto vám to píše, že to nenašlo sekci headers.

podle toho navodu na downgrade xorg sem se bohuzel nikam nedostal. Dokonce mi pak xserver nenajel vubec. Povedlo se mi vse uvest do puvodniho stavu a tak sem zkusil nainstalovat balicek z odkazu… tap click funguje, diky moc (;
Ted uz me trapi jen to, ze touchpad nereaguje po startu vubec. Musim se prepnout na konzoli a zpatky, tak je vse ok

na compaq nx9010 nastaveni dle 1. postu od beriiisek funguje, kdyz se doplni o postup od JX

zniceho nic mi prestal fungovat korektne tak i doubletap (funguje tak na cca 3-5 pokus), přestože ve Windows funguje stale vpohode a s /etc/X11/xorg.conf sem nic nedělal (viz. http://pastebin.sk/8656/). kliknuti na tlacitka touchpadu funguji stale. pokusy s nastavenim mysi system->volby-hardware->mys taky nepomohli (nekdy se mi pokusna zarovka po doubletapu rozsviti jen tak jakoby napul!? nekdy vubec)
akorat v /var/log/messages sem nasel neco podezreleho o Synaptics Touchpadu, viz. http://pastebin.sk/8660/
mam podezreni na nejakou aktualizaci. nestalo se vam to taky?

Na to hlaseni mi nic divneho neprijde. Akutalizace zkontroluj v /var/log/yum.log

zkuil sem hledat cokoli o synapticsu
cat /var/log/yum.log | grep synapt
mi vratilo
Sep 26 12:52:02 Installed: xorg-x11-drv-synaptics-0.15.0-3.fc9.i386
Sep 26 12:53:52 Erased: synaptics
Oct 18 12:01:24 Updated: xorg-x11-drv-synaptics-0.15.1-2.fc9.i386
ale co to znamena netusim

zkusil jsem xorg-x11-drv-synaptics-0.15.1-2.fc9.i386 vyhodit a znovu nainstalovat synaptics, ale to nepomohlo (taky to byl spis takovy pokus-omyl)

To znamena, ze se ti 18.10. aktualizoval ovladac synaptic z verze 0.15.0-3 na verzi 0.15.1-2. Jinymi slovy, ze se zmenil. Zkus prejmenovat soubor /etc/X11/xorg.conf a restartovat Xka, jesli to bude fungovat OK.
Doufam ze vis jak ho vratit zpatky pokud se ti bez nej Xka nenastartuji…

https://admin.fedoraproject.org/updates/F9/FEDORA-2008-9112

doinstaloval jsem testovací xorg-x11-drv-synaptics-0.15.1-3.fc9 a zdá se že to pomohlo. díky moc!

Doufam si tam prihodil pozitivni karmu :slight_smile:

pozitivni karmu? vlastnim brojler, nicmene 7 schod a 7 cakra vse jisti :slight_smile:

:slight_smile: Kdyz se podivas na tu stranku kterou odkazal Kalidah uvidis tam i karmu. Ta se zvysuje tim, kdyz nekdo balik otestuje a prida tam hlaseni je ze to OK a snizuje, pokud to nekdo otestuje a nahlasi, ze aktualizace nefunguje… neopravuje co ma atd.