Steam klient - nejde spustit

Čau lidi,

zlobí mě Steam klient - hrajeme víc lidí na jednom počítači (ne všichni najednou, jednotlivě :slight_smile:

  1. první uživatel spustí Steam, ukončí ho a odhlásí se
  2. druhý uživatel se přihlásí (login) a chce spustit Steam

…ale už se nedočká. Nějaký proces ‘steamwebhelper’ žere 99% CPU.
Objeví se okénko s ‘Connecting Steam account: username…’ a to je všechno.
Takže to je zacyklené či co a program je zatuhlý. Napořád.

Mám dotaz:

  1. dělá to i někomu jinému?
  2. dokáže mi někdo vzdělanější odhadnout, jestli to bude v klientovi (Steam) nebo v instalátoru (Fedora balíček)?
  3. neznáte náhodou někoho s Ubuntu (oficiální klient od Steamu), jestli to tam dělá taky?

Pomůže, když po ukončení Steamu smažu soubor /tmp/steam_chrome_shmem .
Pak to druhý uživatel nastartuje normálně.

Zkoušel jsem to psát na Steam Support, ale poradili mi, abych restartoval počítač. To není řešení.
Tak chci zjistit, jestli to je chyba na Fedoře (v baličku) a nebo ve Steamu (pak bych to zkusil poslat znovu na Support).

vasja

Zajímavá chyba, jen pro upřesnění, Steam máš nainstalovaný z RPMFusion repositáře?

Pokud nezapomenu, doma vyzkouším, Steam používám bez problémů, ale na PC sám, takže těžko říct, jestli to je obecná chyba nebo jen u tebe. Zkus ještě případně spustit, jako ten druhý uživatel, Steam z terminálu - pokud je nainstalován z RPMFusion repa, stačí prostě napsat steam do terminálu a Enter, jestli se v terminálu neobjeví nějaké info, na čem se Steam zasekne. Občas se hádá i s SELinuxem, ale to by asi nevysvětlovalo, proč to jednomu funguje a druhému ne, i když nikdy nevíš, takže taky můžeš zkusit přes spuštěním Steamu setenforce 0.

Při googlení steam_chrome_shmem toho člověk moc nezjistí :slight_smile: Steamhelper je, podle toho co jsem našel, proces pro aktualizaci Steamu, takže se taky může stát, že je jenom trochu “cinknutá” instalace Steamu (v minulosti jsem už zažil) a mohlo by pomoct jednoduché vyčištění místa instalace klienta a přeinstalování, pokud jsi už nezkoušel.

Ano, Steam je nainstalovaný z RPMFusion.

Spustil jsem z terminálu, log byl dlouhý, nebudu to sem psát celé, ale našlo se tam tohle:

Assert( Assertion Failed: !“Failed to bind shmem socket” ):/home/buildbot/buildslave_steam/steam_rel_client_ubuntu12_linux/build/src/webhelper/…/common/html/chrome_ipc_server.cpp:155

Jen dodám - jak na to koukám - že “buildbot” není místní uživatel.

SELinux je ponechán zapnutý od instalace. Snažím se s ním vyrovnat. :slight_smile:
Ale když se ten Steam kousne, tak od SELinuxu nevyskakují žádna okna, že by něco nepovolil.
Vypínat (na pokus) SELinux se mi nechce. (odporovalo by to větě o 2 řádky výš)

Přeinstalování jsem nezkoušel. Občas proběhne update při aktualizaci. (myslím “yum update”)
V samotném klientovi to taky aktualizuji.

vasja

SELinux shazoval Steam klienta při příchodu zprávy v seznamu přátel a také varování nevyskakovalo, Steam prostě spadl na hubu a nic, totéž býval problém s Big Picture módem, který kvůli SELinuxu nefungoval. Já mám SELinux taky zapnutý a nikomu bych nedoporučoval ho vypnout, ale v rámci odhalení problému dát setenforce 0, zkusit Steam a potom zadat setenforce 1 není podle mě žádný riskantní krok a je vyloučen zase jeden potencionální problém se Steamem a tedy že to není kolize se SELinuxem.

Aktualizace přes update chodí stejně jako přes samotný klient, přesto se stávalo, že neprošel aktualizační proces (především ten z klienta Steamu) dobře a instalace byla někde prostě na půl cesty mezi dvěma verzemi a způsobovalo to různé problémy, proto bych pročištění instalace Steamu a jeho opětovné nainstalování vyzkoušel (není nutné mazat data her, jen data klienta Steamu).

Zkusil jsem dát SELinux do “permissive” módu a chování je pořád stejné.
První uživatel vytvoří v /tmp soubor, který nesmaže a vadí pak druhému.
Což je logické, protože v /tmp si může smazat soubor pouze vlastník.
Výsledkem je kousnutý Steam a 100% CPU.

Aktualizace chodily a chodí normálně. Do reinstalace klienta půjdu,
až pokud se ozve někdo s Fedorou, že u něj je to OK.

Zkusím ještě poslat ten řádek z logu na Steam Support. Ale u nich mám takový pocit marnosti. :frowning:

vasja

No tak já to odpoledne doma vyzkouším. Pokud to je tak, jak říkáš, tak by vlastně měl stačit jeden uživatelský účet (Steam) a jednoduše jen ve Fedoře vytvořím pokusného králíka.

Ano, na Steamu by podle mně měl stačit jeden účet.
Na počítači je však třeba mít 2 účty.

vasja

Takže jsme se dopracovali k odpovědi na tvou první otázku, ano, dělá to i mě :slight_smile: Bohužel nemám nikoho s Ubuntu, koho bych se na to mohl zeptat a Ubuntu není ani distribuce, kterou bych měl nainstalovanou ve virtuálu, který by na vyzkoušení stačil také.

Děkuji. Takže je chybka buď v balíčku nebo přímo v klientovi.
Už dopoledne jsem znovuotevřel dotaz na Steam Supportu.
Myslím, že jsem jim to tam docela dobře popsal, ale bohužel moc od toho nečekám. Moje zkušenost je taková, jako by tu podporu u nich dělali uklízečky jako přilepšení k hlavní práci. Aspoň úroveň jejich komunikace tomu odpovídá. :frowning:

Tak si udelej wrapper “stm” do ktere ho dej

gedit /usr/bin/stm


#!/bin/bash

steam
rm -f /tmp/steam_chrome_shmem 


pripadne uprav desktop file… (akorat se to pri kazde instalaci prepise).

Moznost je jeste udelat kazdemu uzivateli alias
alias steam=‘steam; rm -f /tmp/steam_chrome_shmem’
do .bashrc nebo tento alias pridat globalne do /etc/profile ci tak neco…

Ano, takhle by to šlo dočasně řešit. Ale to není můj cíl, resp. to není to správné řešení.