Stažení nehotové Fedory 20 (Alpha, Beta,...?)

Zdravím, měl bych dotaz ohledně stažení Fedory.
Zrovna se chystám přeinstalovat PC a chtěl bych změnit i distro na Fedoru. Protože ale bude “brzy” vycházet Fedora 20, dá se někde stáhnout Alpha (Alpha2, 3), Beta, (RC), atd. - tak, jak je tomu např u Ubuntu (kde si stáhnete např třeba nehotovou verzi “Ubuntu 13.10 Alpha 2”)?
Je to z toho důvodu, protože se mi nyní nechce stahovat Fedora 19 a pak znovu přeinstalovávat na F20 (protože např u Ubuntu jsem měl občas “problém” při povýšení systému a pomohla nová instalace).
Taky nechci čekat, až bude F20 hotová, protože z Ubuntu vím, že někdy již od Alpha verze funguje normálně…

Díky moc za radu.

Za necelý měsíc by měla být alpha ke stažení.
Co se týče aktualizace, tak také jsem kdysi měl Ubuntu a teké jsem ze začátku povyšoval. U Ubuntu to byl horor (cca 2 hodiny a stejně na prd výsledek).
Tak jsem se naučil dělat čisté instalace a to mi zůstalo i ve Fedoře, ALE u matčiného notebooku jsem použil FEDUP (aktualizační nástroj pro Fedoru) a řeknu ti jiná liga!
Rychlé a bezproblémové!
Navíc Fedora má hodně rolling release balíčků, takže například KDE máš v poslední verzi.
Doporučuji Fedoru 19 a poté použít již zmíněný fedup (použití je snadné a rychlé).
Fedora 19 je stabilní a navíc má aktuální verze všech balíčků (Gnome,KDE,jádro,Libre,…)
Abych moc neodbočil.
To co hledáš je Rawhide. Viz https://fedoraproject.org/wiki/Upgrading_Fedora_using_yum#To_rawhide
Jinak ještě dodatek, Fedora má 13 měsíců podporu, takže nutně hned nemusíš přecházet na F20, ale klidně až na F21.

Upraduju fedoru uz roky, driv preupgradem a yum, dnes uz vyhradne jen yum protoze fedup je novinka poslednich dvou verzi Fedory. Nevyhoda kontinualnich upgardu je potreba obcas system vycistit od starych opustenych baliku, obcas dela nejaky stary konfigurak neplechu a nebo naopak clovek nema nejnovejsi vymozenosti, protoze behem upgardu se neinstaluji, jako u novych instalaci.

Instalace rawhidu jde v podstate stejne jen pres instalaci stavajici verze, neco malo i u nas na wiki: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:rawhide

WOW, no chlapi to jsem teda nečekal, že tak rychle tady někdo odpoví.
Po pravdě tu F20 jsem chtěl hlavně kvůli tomu centru SW… Lepší bude trošku asi pročíst Wikinu a alespoň částečně do toho “proniknout”, abych věděl, co a jak.
Každopádně díky moc za rady. Asi tam nahodím F19.

Pokud by jsi chtěl vyzkoušet Fedoru 20, jsou k dispozici už první testovací sestavení a jsou tam i LIVE obrazy. Viz http://dl.fedoraproject.org/pub/alt/stage/20-Alpha-TC2/

Ale neboj se Fedory 19. Dělám upgrady jako covex už taky hodně dlouho a neměl jsem nikdy větší problémy, opravdu nemusíš přeinstalovávat. Od centra Software nečekej žádné zázraky, kdo ví, v jakém stavu to ze začátku bude. Doporučuji se naučit těch pár základních příkazů pro yum.

Dělám upgrady už od F14 na 4 různých počítačích a bez problémů. Je to opravdu rozdíl oproti Ubuntu, kde jsem většinou musel nakonec udělat čistou instalaci. F20 vyjde až za tři měsíce a je tedy teprve v rané fázi testování. Nedoporučuji ji ještě používat na produkční mašině.

Když na to přišla řeč, stáhl jsem si tedy TC2 netinst ISO a virtuální stroj jsem si nainstaloval, zvolil jsem GNOME desktop a vše se zdá být bez problémů. Nové GNOME je zajímavé. A hlavně vše funguje po letmém proklikání. Jak jsou na tom ostatní prostředí nebo jak moc to pravdu funguje těžko říct, ale nainstalovat se to nainstaluje, naběhnout to naběhne.

Tak či onak, jak radí Sešívaný, je to hodně čerstvá Fedora 20, raději bych se ji vyhnul a použil Fedoru 19. Povýšit je už potom jednoduché.

Co děláte za údržbu po upgradu (fedup)?
Když jsem provedl teď jeden upgrade (fc18->fc19), tak jsem neprováděl nic.
Pomocí yumu jsem zjistil pár balíčků s fc18. Při pokusu odinstalace to mělo závislosti i na balíčky fc19.

Díky moc za odkaz. Těch pár příkazů pro yum by problém být neměl, vzhledem k tomu, že na Ubuntu jsem taky používal příkazy. Sice jen pár, ale jako základ dobré. Chtěl jsem proniknout do tajů Linuxové commandlajny trochu více, ale nějak mi schází elán (nadšení, zvídavost, chtění se něco naučit - co jen tak někdo neumí), co jsem měl kdysi, když jsem s PCčkama tenkrát na dosu začínal :smiley: jo, to byly časy :smiley:
Tak asi to risknu a dám si tam rovnou F20, pokud si te ještě nerozmyslím a nehodím tam spíš tu F19 :slight_smile:

PS: Co znamená to “TC2” u toho isa?

Základ pro yum myslím tak tři, čtyři příkazy jako search, install, update a info. Yum je velmi silný nástroj a třeba takový parametr history jsem si velmi oblíbil =)

Pokud jde o TC tak to znamená Test Compose, testovací sestavení. Například tedy Alpha TC2 je druhé testovací sestavení Alpha verze, zdaleka to ale není Alpha verze. Po TC zpravidla následuje RC, tedy Release Candidate (už skoro hotová verze, “kandidát na vydání” ). Takže taková Alpha RC3 už je prakticky Alpha.

Jinými slovy hrát si s Alpha TC je fajn, ale na produkční stroj bych docela váhal, klidně se ti může stát, že nepůjdou vyřešit závislosti pro nějakou instalaci/aktualizaci a podobně. Navíc spousta oblíbených repositářů ještě pro tak rané stádia Fedory nejsou, jako třeba repositáře od Spota pro Steam nebo Chromium. Prostě bych asi doporučil Alpha TC jen pro ty, co ví, co dělají nebo alespoň ví, co od toho očekávat. Přechod z F19 na F20 by měl být méně bolestivější než používání “ani-ne” Alpha verze.

vain napsal(a):

Když na to přišla řeč, stáhl jsem si tedy
TC2 netinst ISO a virtuální stroj jsem si
nainstaloval, zvolil jsem GNOME desktop a vše se
zdá být bez problémů.

No ja som s KDE neuspel. Inštalácia zlyhala hneď po voľbe prostredia.
Priamo v inštalátore akonáhle som zvolil KDE mi vypísalo chybu v závislostiach balíčkov.

Na druhou stranu testeři vývojových verzí jsou potřeba jako sůl, tak ho od toho tak moc neodrazujte :slight_smile: Ale hlavní rada zní: zálohovat, zálohovat, zálohovat. A hlásit všechny chyby, na které člověk narazí.

Ferri: to je úplně normální, zkus na druhý den, bude opět úplně normální, když to závislosti vyřeší :wink:

Sešívaný: rozhodně neodrazuji, jen upozorňuji, aby věděl, do čeho jde :slight_smile:

Pri kontinualnich aktualizacich je doporucenihodne pouzit obcas zaklinadla typu

package-cleanup --orphans (resp. yum list extras)
package-cleanup --problems
package-cleanup --leaves
pozor zobrazene baliky nejsou vzdy vhodne k okamzitemu smazani, pouze to ukazuje nainstalovane baliky bez dalsich zavislosti, nebo bez spravcu, pripadne takove, ktere uz nejsou v repozitarich

rpmreaper (je nutne ovsem manualne projit seznam rpm a vyhazet co se tam za cas nahromadilo a k nicemu neni)

a samozrejme rpm a hledat baliky, ktere maji stare “fcXX”,
resp. pouzit rpm -V abys zjistil jake mas v systemu modifikovane soubory
a neco jako
comm -13 <(rpm -qla | sort) <(find / -type f | sort)
k porovnani toho co mas v systemu a nevlastni to RPM.

Covex: +1 Díky :slight_smile: