Starý HDD, s LVM2 - jak přeformátovat na FAT32?

Zdravím! Ze starých compů a noťasů jsem vykuchal HDD, ale dva z nich při pokusu o jejich použití (pomocí redukce https://www.alza.cz/redukce-usb2-0-na-ide-a-sata-d118670.htm?o=2 ) jako obyčejné přenosné úložiště se mi nedaří oddíl LVM2 prostřednictvím “Správce diskových oddílů”, tedy “partitionmanager” Odpojit, tedy ani Smazat - položka je nevysvícená, a tudíž neproveditelná. Natož pak provést převod na FAT32

Další tři HDD proběhly bez problémů, měly ext4.
Jak s tím? GParted?

Z grafických nástrojů umí s LVM pracovat jen blivet-gui.
Pokud jde jen o smazání, tak je to docela jednoduché, LVM má víc “vrstev” a protože zobrazený fyzický oddíl (physical volume) obsahuje aktivní LVM svazek (volume group), je třeba napřed deaktivovat a smazat ten:

$ sudo vgchange -an fedora
$ sudo vgremove fedora

(fedora je jméno VG na obrázku, doporučuju se přesvědčit, že to je skutečně správné zařízení pro smazání, protože fedora je defaultní jméno pro instalaci Fedory, tak ať si nesmažeš něco, co nechceš)

a zbytek už by měl jít smazat/přeformátovat normálně pomocí KDE partition manageru.

1 Like

Díky, milý Vojtěchu (OT: Koukám`s dezertoval, od deb k rpm? :wink: tož vítej! ) Nakonec jsem požádal přítele fedoráka, takže ani nevím, jak to všechno udělal, že to je v pohodě.
Omlouvám se, že sem nedávám resumé, ale v příkazové řádce se moc neorientuju.

Do příkazové řádky nemusíš, jak píše Vojtěch, můžeš použít blivet-gui, jehož je Vojta sám autorem. :grinning: Normálně ho najdeš v repozitářích.

Blivet-gui jsem zkoušel (už si moc nevybavuju), ale - protože už jsem byl domluven s přítelem - se mi v mé děravé paměti smázlo, co bylo pravým důvodem, že jsem se pokoušet přestal. Mám pocit, že ty nevysvícené/neaktivní operace byly u oddílu LVM2 podobné, jako u partitionmanager.
Teď mi mrzí, že jsem to vzdal - zvlášť když bych byl “testerem” práce českých ručiček :wink: