Správce spouštění ( grub2 ) ve Fedora 16

Omlouvám se za naprosto hloupý dotaz, ale doporučil jsem známému Fedoru 16, nainstaloval ji, má dualboot s Windows XP a chce, aby ty se mu bootovaly defaultně (má po instalaci nastavenou Fedoru) . Nechci ho namáhat úpravou konfiguračního skriptu, ať nemá pravdu, že Linux je jen o příkazové řádce, ale narazil jsem. Protože to normálně nepotřebuji, tak jsem žil v bludu, že se spustí/doinstaluje Správce spouštění (startup manager), tam změní jedno zátržítko a voalá. Tedy tak to funguje jinde, ale ve Fedoře správce spouštění nemohu najít a ani instalaci ve přidat/odebrat software. Volal mi po ránu a už hodinu to hledám. Prosím poraďte, než začnu po telefonu řešit vi editor a úpravu grub.cfg. Díky.

Obávám se, že přes GUI to zatím nepůjde, system-config-boot ještě nemá podporu pro grub2 (http://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=734709). O jiném nástroji s GUI nevím.

Je možné nastavit, aby si grub2 pamatoval poslední spuštěný systém a ten příště nabízel jako výchozí, v /etc/default/grub je třeba mít následující položky:
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_SAVEDEFAULT=true

a potom přegenerovat config pomocí:
grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Nebo to lze nastavit napevno, v /etc/default/grub je třeba mít:
GRUB_DEFAULT=saved

AFAIK takto by to mělo být implicitně nastaveno po instalaci, pokud ne, je nutno po úpravě ještě přegenerovat pomocí grub2-mkconfig (viz výše).

Potom můžete prioritu měnit pomocí příkazu grub2-set-default, kde jako parametr použijete buď index položky v menu (čísluje se od 0) nebo název položky, např:

grub2-set-default 1

ahoj,kdysi jsem řešil podobný problém ale v ubuntu ale je to pro grub2 takže to musí být stejné.takže fungoval tento postup(z fora ubuntu)

Ono je to v celku lehké, v cestě /etc/grub.d najdeš soubory pořadí startu OS je tam
Kód: [Vybrat]
00_header
05_debian_theme
10_linux atd.

pro tebe je zajímavé tohle
Kód: [Vybrat]
30_os-prober

to jsou ostatní systémy non-linux, přejmenuj tedy tento soubor(30_os-prober) na 09_os-prober

a pak proved:
sudo update-grub (Nabídka ti zůstane, ale první bude Windows, který se automaticky za 10 vteřin zvolí)