[Solved]Lenovo IdeaPad G780 i5-3210M 17,3"HD+ LED nVidia2GB

Chcel by som sa spýtať na vhodnosť uvedeného notebooku pre Fedoru, resp. Linux všeobecne.
http://www.shark.sk/vypoctova-technika/notebooky/lenovo-ideapad-g780-i5-3210m-17-3-quot-hd-led-nvidia2gb-4gb-1tb-wl-cam-hdmi-dvdrw-6cell-dos-hnedy-1y-0/

Procesor:
Intel® Core™ i5-3210 (2.5GHz, 3MB, 2 jadrá)
3. generácie Ivy Bridge

Operačný systém:
DOS

Displej:
17.3" HD+ 1600 x 900 s LED podsvietením, lesklý

Pamäť:
4GB DDR3 1333MHz

Pevný disk:
1TB 5400RPM

Grafická karta:
NVIDIA GeForce GT630M 2GB

Optická mechanika:
DVD±RW DL

Klávesnica:
Slovenská
Numerická

Sieť:
Áno 10/100 (RJ-45)

WiFi:
Áno 802.11 b/g/n

Bluetooth:
Nie

Webkamera:
Áno

TV Tuner:
Nie

Integrované reproduktory (zvukový systém):
Áno

Snímač odtlačkov prstov:
Nie

Čítačka pamäťových kariet:
2 v 1

Ďalšie špeciálne funkcie:
Nie

Porty:
2 x USB 2.0
2 x USB 3.0
1 x HDMI
1 x VGA
1 x Slúchadlá/reproduktor/line-out
1 x Mikrofón/line-in
1 x Sieťový konektor (RJ-45)

Vhodnost… Mne osobne se nelibi ta Nvidia grafika. Obecne s Nvidia grafikami jsou v linuxu nejvetsi problemy.
Osobne to nemuzu potvrdit. Ale dost problemu se resi okolo grafik nvidia. Ne nadarmo Linus fuckoval Nvidii :smiley:
Pokud netrvas na Nvidii a chces co nejmene problemu tak vol intel grafiku. Tam je vicemene jistota ze pojede nejlepe.

Dobre, že si ma upozornil. Vyzerá to na optimus. Takže 17 palcové lenovo padá.

Ale mám aj alternatívu
HP ProBook 4740s i5-3230M 17.3 HD+ CAM, AMD7650M/1GBhttp://www.shark.sk/vypoctova-technika/notebooky/hewlett-packard-hp-probook-4740s-i5-3230m-17-3-hd-cam-amd7650m-1gb-4gb-500gb-dvdrw-u3-b-g-n-bt-linux-bag-0/

Procesor:
Intel® Core™ i5-3230M (2,60GHz, 3,20GHz TurboBoost, 3MB, 2 jadrá)
3. generácie Intel® Ivy Bridge

Operačný systém:
Linux

Displej:
17,3" HD+ 1600 x 900 LED podsvietením, matný

Pamäť:
4GB DDR3 1333MHz

Pevný disk:
500GB SATA 5400RPM

Grafická karta:
AMD Radeon HD 7650M 1GB

Optická mechanika:
DVD+/-RW SuperMulti
Dvojvrstvová

Klávesnica:
Anglicko-Slovenská
Numerická

Sieť:
Áno - 10/100/1000 (RJ-45)

WiFi:
Áno - 802.11 b/g/n

Bluetooth:
Áno - Bluetooth 4.0

Webkamera:
Áno - HD 720p

TV Tuner:
Nie

Integrované reproduktory (zvukový systém):
Áno - SRS Premium Sound PRO

Snímač odtlačkov prstov:
Áno

Čítačka pamäťových kariet:
Áno

Ďalšie špeciálne funkcie:
Vodeodolná klávesnica
Taška na notebook

Porty:
2 x USB 2.0
2 x USB 3.0
1 x HDMI
1 x VGA
1 x Sieťový konektor (RJ-45)
1 x Slúchadlá/reproduktor/line-out
1 x Mikrofón/line-in

Tenhle notebook uz tady nekdo ma a resi problemy s UEFI a USB 3.0.
http://forum.fedora.cz/read.php?4,23645

Tak vás teda poprosím o radu, aký teda notebook by ste mi odporúčali?
Bez operačného systému a aspoň 15 palcový.

Sám mám HP 4530s a to HP co jsi psal bych ti i doporučil (až na ten problém, co psal Covex). Jedině vyzkoušet a případně vrátit, ale to asi není dobrý nápad :frowning:
Už koukám po netu, ale moc ntb není (bez OS).
EDIT: No potěš!! Koukal jsem letmo po internetu a je to hrůza. Notebooky bez OS - skoro nula výběr!! :frowning: Fakt na nic, všude cpou ty zasr**** widle. Jediné ntb které se mi líbily byl HP 4540s a 4740s (ale obě jen s ATI :frowning: ).
Nevím zda ty porty USB nejsou problém jedné série či BIOSu konkrétního kusu, ale zatím by se mi celkem líbil nejvíc.
Pokud trváš na ntb bez OS (což chápu) tak už moc neporadím. Ale je pravda že jsem hledal jen Lenovo a HP.
Bohužel musím uznat (pokud bych kupoval já) že bych asi byl nucený koupit NTB s widlemi :frowning:

Ale máš tam asi intel grafiku?

HP bez OS v súčasnosti existuje len to uvedené vyššie a má AMD/ATI grafiku.
Akurát oproti tomu problematickému, na ktorý odkazuje Covex, má už predininštalované SUSE a teda tento notebook by mal byť pod linuxom odskúšaný.
http://www.hpobchod.sk/productOpt.asp?konfId=H5K47EA

To tvé HP se mi celkem líbí.
Ale pouvažuj zda fakt chceš 17 palců (pokud bude ntb ležet doma tak asi ok),
já bych chtěl asi INTEL, ale u ATI lehce nainstaluješ ovladače z rpmfusion a mělo byt jet asi dobře.
Možná by to chtělo odzkoušet ty USB porty třeba na prodejně, ale fakt shodou okolností se tady ten problém řešil.
Ale trošku jsem si zkazil den :smiley: - jak jsem viděl výběr notebooků bez OS. Asi se začnu chovat slušněji k mému 4530s :slight_smile:

17 palcov je paráda. Ale to som odbočil.

Tu sú odkazy na parametre oboch tu spomenutých notebookov.
http://www.hpobchod.sk/productOpt.asp?konfId=H5K47EA
http://www.hpobchod.sk/productOpt.asp?konfId=C4Z60EA

Sú tam mierne odlišné procesory (i5-3230M vs. i5-3210M) , iné množstvo RAM, iné optické mechaniky a iné HDD.

Na to, že je na tom předinstalovaný Linux, bych se moc nespoléhal. Často ani ten plně nepodporuje daný hardware anebo podporuje, ale je to jen nahackové v dané verzi a když na to člověk nainstaluje i třeba standardní SUSE, tak mu některé věci nemusí fungovat. Já jsem se takto spálil s notebookem s předinstalovaným Ubuntu.
Z osobní zkušenosti můžu doporučit ThinkPady s Intel grafikou. S nimi jsem neměl pod Linuxem nikdy problém a jede na nich celý Red Hat. Je to ale bohužel trochu vyšší cenová kategorie :-/

Sešívaný napsal(a):

Z osobní zkušenosti můžu doporučit ThinkPady
s Intel grafikou. S nimi jsem neměl pod Linuxem
nikdy problém a jede na nich celý Red Hat. Je to
ale bohužel trochu vyšší cenová kategorie :-/

Cenový limit som si zatiaľ celkom nestanovil. Tak by som ťa poprosil o najaký typ.
Ale aspoň 15 palcov a bez OS. Nemienim podporovať ms a ešte ušetrím aj minimálne 100 EUR.

Inak, pokiaľ by som vyhliadnutý notebook kupoval cez internet, môžem ho do týžňa bez uvedenia dôvodu vrátiť.

Osobně bych volil menší notebook (SSD,RAM) + externí monitor.

Ja bych uz notebooku bez SSD nechtel. Je to neuvertelny rozdil. To jen tak mimochodem.

Ty porty na HP 4740 zlobi pouze v UEFI modu, v pripade ze nepotrebujes pouzivat Windows, muzes s klidem prepnout do BIOS modu a porty funguji.

Co se tyce AMD/ATI, tak nemam nejnovejsi vykriky techniky, ale pouzivam otevrene ovladace radeon a na normalni praci a video to bohate staci (nvidia s nouveau je na tom podle me hur) a hlavne je to stabilni a funkcni jiz nekolik verzi Fedory.

Pri troche poľavenia z mojich požiadaviek som možno našiel niečo vhodné na doma podľa doporučení
Nie je to síce Thinkpad, ale Lenovo Ideapad B580G i5 3210M 6GB.

Parametre:
notebook so zárukou 3 roky, vo výbave s 15.6" HD (1366x768) matným displejom LED podsvietenie, Intel®Core i5® Processor 3210 (3M Cache, 2.50 GHz) pamäť 6144MB DDR3 1600 MHz, 1TB (5400rpm) SATA pevný disk, optická mechanika DVD/RW Dual layer, integrovaná grafická karta Intel HD, Gigabit LAN, WiFi 802.11n, Web kamera , 1x RJ-45, 1xUSB 2.0, 2xUSB 3.0 1xHDMI, čítačka kariet , Batéria Li-Ion 6 článková. rozmery 378 x 252 x 33.1 mm, váha 2.5 kg bez OS , Slovenská klávesnica + numerická kl, snímač otlačkov prstov

Ten vypadá hodně slibně :slight_smile: Sice bych bral asi taky ThinkPad, ale tak parametrově je to slušné. Mně osobně by se líbilo více to HP. Ale to Lenovo by mohlo taky dobře posloužit :slight_smile:
Ale možná bych (podle financí) dokoupil SSD disk a ten 1TB HDD použil jako externí.

Lenovo objednané. Za 530 Eur. Zajtra ho mám.

Super :slight_smile: Napiš pak jaké máš z něj dojmy a jak jede v tom Fedora. :slight_smile:

Takže všetko nakoniec dopadlo inak, ako som mal naplánované.

Po kúpe a rozbalení Lenovo Ideapad B580G i5 3210M som zistil, že v krabici bol počítač s osadenou nvidia grafikou. Išiel som ho teda vrátiť a u predajcu sme zistili, že súdruhovia z lenova majú pod jedným ID vedené 2 verzie tohto typu notebooku s intel grafikou a aj s nvidia grafikou. Samozrejme, že všade mali len s nvidia grafikou.
Aby mi nemuseli v obchode vracať peniaze, zmenil som objednávku na pôvodne zamýšľané HP ProBook 4740s i5-3230M 17.3 HD+ so suse linuxom.
Na ňom mi už teraz beží Fedora 18 64bit.

Musím veľmi spokojne skonštatovať, že po aktualizácii na jadro 3.13.3-201.fc20.x86_64 to na mojom rok starom 17" notebooku HP ProBook 4740s i5-3230M vyzerá, ako keby som si kúpil nový stroj.
Nové jadro je teda pekne šetrné. Takmer žiadny hluk ventilátora a tá výdrž na batériu. No neporovnateľné. Moja vďaka vývojom.