Smazaný obsah plochy

Ahoj všem,

používám několik měsíců Fedoru, konkrétně Fedora 17 64-bit (fc17.x86_64), XFCE Spin. Momentálně řeším problém, smazal se mi (téměř) veškerý obsah z plochy. Tzn. adresář ~/Desktop je při otevření ve správci souborů (Thunar) prázdný. Zmizely všechny spouštěče a také jeden adresář, ve kterém bylo pár datových souborů. Jediné, co je na ploše aktuálně viditelné, jsou ikony, jejichž zobrazení je konfigurovatelné přes Settings Manager -> Desktop (karta Icons). A nyní konkrétní dotazy:

  1. Dá se nějak zjistit (log? kde, jaký?), k čemu vlastně došlo a proč obsah adresáře zmizel? Nedošlo k žádné havárii systému, obsah adresáře najednou samovolně zmizel bez zjevných příčin. (Ne, sám jsem si to opravdu nesmazal :slight_smile: )
  2. Nechá se případně smazaný obsah nějak obnovit?

Předem díky za pomoc. A ještě poprosím odborníky o trochu shovívavosti a trpělivosti se mnou, nejsem žádný linuxový guru a Linux používám jen jako uživatel. Příkazové řádky se sice nebojím, vím, co znamenají “ta číslíčka, která zapisuju za příkazem chmod” (atd.), ale jádro zkompilovat neumím :slight_smile:

Na obnovování smazaných souborů jsem používal PhotoRec http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec .
Kamarádovi to vytáhlo 55% fotek z Kuby, když to měl i ve speciální firmě na obnovu a ti mu to vrátili, že jsou tam jen nuly. (tolik k ulhaným odborníkům).

  1. obsah adresare se samovolne nemaze, nejaky duvod to mit muselo. Nestalo se nahodou treba jen to, ze si zmenil jazyk a nyni se misto adresare ~/Desktop pouziva ~/Plocha?
  2. hledal si soubory na disku? At uz vyhledavanim v nejakem spravci souboru, nebo prikaz locate ci find?
  3. zadny zaznam o beznych akcich jako je presun ci mazani souboru neni.
  4. smazany obsah se da obnovit, pokud byl smazan a nasledne nebyl disk prilis pouzivan. Na obnovu smazanych souboru lze pouzit treba “testdisk” ale doporucuji ho pustit z externiho media jako live cd/usb.

creep73:
Děkuji za tip na software. Stáhl a vyzkoušel jsem. Nakonec jsem do obnovu nespustil po upozornění programu, že bych měl ukládat na jinou partition, než na tu, ze které se snažím obnovit. Momentálně nebylo kam obnovit. Ale ještě jednou děkuji za tip, PhotoRec využiju určitě někdy v budoucnu.

covex:
Děkuji za reakci.

[i]> 1. obsah adresare se samovolne nemaze, nejaky

duvod to mit muselo. Nestalo se nahodou treba jen
to, ze si zmenil jazyk a nyni se misto adresare
~/Desktop pouziva ~/Plocha?[/i]

Ano, taky si nemyslím, že by se mohl/měl mazat samovolně a spíš jsem předpokládal nějaký bug. K přejmenování “adresáře plochy” nedošlo.

[i]> 2. hledal si soubory na disku? At uz vyhledavanim

v nejakem spravci souboru, nebo prikaz locate ci
find?[/i]

Vyzkoušel jsem po tomto upozornění. (Že mě to nenapadlo samotného. :-/ ) Soubory nalezeny nebyly.

[i]> 3. zadny zaznam o beznych akcich jako je presun ci

mazani souboru neni.[/i]

Existuje případně něco jako log s chybami systému? Jak jsem psal výše, předpokládám smazání v důsledku nějaké chyby.

Nakonec mě až tak moc netrápí ztráta těch souborů, nešlo o nic zásadního. Spíš mě zajímá, co a proč se stalo.

A ještě jsem si vzpomněl, že stejná věc se mi stala už jednou před pár měsíci. Tehdy jsem to neřešil, protože datové soubory jsem tam tehdy žádné neměl a nové spouštěče jsem vytvořil za pár minut. Co jsem s počítačem prováděl při prvním smazání “obsahu plochy” už si nevzpomenu, tentokrát jsem měl spuštěný BlueJ a otevřená nějaká PDFka s dokumentací a otevřený Firefox (google, nějaká dokumentace).

Ještě jednou díky za snahu pomoci a zároveň vyslovuji velké poděkování a uznání za tvoje zdejší působení a obrovské znalosti.

Veskere systemove informace se sbiraji do souboru v /var/log soubor messages obsahuje zpravy jadra a demonu. Xorg log je od GUI. Lokalni chyby grafickeho prostredi se ukladaji do ~/.xsession-errors ale ten byva dost neprehledny.

Predpokladam adresar Trash (nevim kde ho presne ma Xfce) si hledal, resp. do nej koukal pres Thunar - priznavam ze nevim zda thunar Trash pouziva.

Jinak me napadaji dve veci - jednak nejaka klavesova zkratka, ktera muze neco takoveho zpusobit (konkretni priklad nemam) a pak samozrejme domaci mazlicci nebo deti. :slight_smile:

Tak jsem prohlédl logy a nic, co by napovědělo, proč byl obsah smazán, jsem nenašel.

Nicméně stejná věc se mi dnes přihodila znovu. Společný znak s předchozím případem je ten, že opět běžela aplikace v Javě, tentokrát ne ale BlueJ, ale jiný program (rovněž s otevřeným kódem). Po spuštění javovského programu tento program spadl a byl vyprázdněn adresář, ve kterém byl program nakopírován. V tuto chvíli to vypadá, že k chybě dojde, “když běží java”. Používaná verze je: java version “1.7.0_09-icedtea”.

PS: Nevíte, kam výše uvedené JRE zapisuje logy?