Školení administrátor

Dobrý večer,

na začátek musím říct že jsem začátečník s linuxem (prošel jsem desítky distribucí), a zvládnu základní věci.
Ale nesmírně mě to baví. A zajímal by mě názor zkušenějších.

Momentálně se mi naskytla možnost změny práce, a posunout se blíže k linuxu.
Jestli všechno dobře vyjde je to 50/50 firma by mi zaplatila kurz a certifikaci na red hat rhcsa.
Ale velice mě to zaujalo, a ikdyby to nevyšlo, tak jsem se bavil se zkušeným adminem, a říkal mi že tuto zkoušku jde získat i samostudiem a testováním tnz bez predchoziho kurzu.

Nevím, co je na tom pravdy, nebo jak je to reálne, nebo jakou máte zkušenost vy.

Tyto zkoušky zřejmě probíhají na RedHat - nejblíží asi tedy bude Centos nebo jak je administraci vzdálena Fedora? Přeci jenom na PC jako desktop se lépe používá Fedora.

ahoj také jsem o tom uvažoval. Problém je že je to poměrně drahé v případě že si to zařídís sám. Nevím jestli i RH v Brně něco pořádá, ale já dostal odkaz na externí pražskou tuším firmu která pořádá kurzy včetně závěrečných testů a získání certifikátů. Už nevím název, ale základní level stal tuším asi 8 nebo 10k. Mezitím jsem změnil zaměstnání a teď už bych ten certifikát nevyužil (ms technologie, linux snad v budoucnu podle zákazníků). Jinak ohledně systémů určitě je potřeba znát buď přimo RHEL nebo CentOS. z fedory vycházejí obě distribuce ale není to totéž, některé věci jsou odlišné (např. ve fedoře jsou novinky které se do zmíněných systémů pokud vůbec tak dostanou třeba za několik let).

Ahoj,

rhcsa i následnou rhce jsem dělal. V ČR to nedělá přímo Red Hat, ale kurzy pořádá v Praze firma Datascipt. Oboje jsem udělal bez kurzu, šel jsem pouze na zkoušku a jo, jde to (samozřejmě s nějakou zkušeností). Na stránkách Red Hatu lze najít okruhy, o které se zkouška opírá a pokud je všechny projdeš a budeš jim rozumnět, tak to dáš. Pokud bys hned ze začátku viděl, že okruhům nerozumíš, tak jdi do kurzu.

Sám jsem se na obě zkoušky učil na CentOSu. Na Fedoře to nedoporučuju, protože jde pořád dopředu a dost věcí se může lišit. Však není těžký nainstalovat si do PC virtuál s CentOSem (a hned budeš mít jeden okruh za sebou) a hrát si na něm.

Ten kurz doporučuju. RHCSA je docela lehkej a na odpíchnutí je ideální.

Hodně štěstí a příkazové řádce zdar! :slight_smile:

Ahoj, děkuju za reakce přesně tohle jsem potřeboval.
Když to nevyjde v práci, tak právě přemejšlím, že bych do toho zainvestoval, ale zase si řákám co mě tam za těch 5dnů můžou naučit… a 55000Kč zas není málo.

Tak jsem právě uvažoval, jestli to jde bez toho kurzu - samodomo.

Školení je super, ale ze své soukromé kapsy bych to neplatil. Je to opravdu velké množství peněz. My v Red Hatu máme výhodu, že to máme zadarmo. Na zkoušku se dá připravit i bez školení. Na Amazonu seženeš i učebnice, které tě na to připraví.
Samotná zkouška stojí cca 8 tisíc. I kdybys to měl dělat třeba nadvakrát, pořád je to výrazně levnější než školení, u kterého taky nemáš zajištěné, že zkoušku dáš.
Zkouška mi nepřijde tak těžká. Spíš je tam pár špeků, s kterými se člověk jako linuxový uživatel/admin často nesetká, a ty je potřeba si osvěžit.

Ještě jedna poznámka: před třemi měsíci vyšel RHEL 7. Školení a zkoušky se budou měnit tak, aby odpovídaly aktuálnímu vydání. Nevím, jestli už to proběhlo nebo ne. Pokud ne, tak bych raději počkal a učil se potom na novém systému. Pokud ano, tak si dej pozor na ty výukové materiály, které jsou na Internetu k dostání, prakticky všechny jsou pořád na RHEL 6 a mezi verzemi proběhly docela zásadní změny jako přechod na systemd.

Existuje i expres kurz na RHCSA+RHCSE najednou.
A projdou jen to co je v testu.

Na zkoušku přišel jeden velmi sebevědomý linuxář, že je vše v pohodě, a skončil na prvním úkolu s tím, že mu údajně nikdo neřekl jaké je tam root heslo. :slight_smile:

Ja bych k tomu rekl jen toto: mit certifikat RHCSA/CE je fajn, ale musis si rozmyslet zda

  1. chces linux rozument, klidne bez certifikatu
  2. chces mit “jen” certifikat

priprava na zkousku te sice donuti k 1) ale rekneme hodne jednostranne (RH), i kdyz nektere principy jsou obecnejsi. Pokud tedy nemas pro RH certifikace okamzite uplatneni (navratnost) tak to nema velky smysl za to utracet penize. Nejlepe se s Linuxem naucis tak, ze ho bude puzivat a ohybat.

Ahojte.

Existuje pre RHCSA niečo ako sample, vzorový test, kde by sa človek nezáväzne otestoval,ako na tom je?

Mrkni na PreAssessment test
https://www.redhat.com/wapps/assessment/tx/begin?asmt=sysadmin&partner=datascript

Ahoj,
letos jsem absolvoval v Datascriptu (Praha) RH135 - Red Hat System Administration II + certifikace RHCSA s lektorem Tomášem Jeníčkem a musím říct že to bylo hodně užitečné, jelikož pár věcí (např. LVM z konzole) jsem si musel oživit. Je pravda že mi toto platila firma a sám bych to asi nedal. Poslední den byla zkouška RHCSA, která je praktická (stroj + virtuálka na něm a seznam úkolů (LVM, práva k vytvořenému adresáři, vyhledávání souborů, FTP, …), neříkám že je úplně triviální, ale dá se zvládnout a dá se jít na ní i samostatně (hledej EX200 = RHCSA, EX300 = RHCE). Na netu se dají najít i otázky (např. certcollection.org), ale jít na zkoušku jen na základě toho silně nedoporučuji.Doporučuji sehnat knihy, např.: od M. Janga (http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_1/180-4588414-5965449?url=search-alias%3Daps&field-keywords=rhcsa&sprefix=rhcsa%2Caps), udělat virutálky s CentOS a učit se.
Ještě doporučuji stránky: http://www.certdepot.net/ nebo http://oracle-base.com/articles/linux/articles-linux.php#rhcsa_and_rhce

mirekf: je to teda čistě praktickej test v shellu, jo? zadny gui veci

Jedná se čistě o praktický test, žádný test ala MS certifikace. Máš fyzický stroj, kde se ve FF přihlásíš k testu, zobrazí se Ti úkoly a zároveň máš rozjetou virtuálku (KVM) s nainstalovaným RHEL včetně GUI a nevíš heslo pro root :wink: Jakmile nastavíš heslo pro root, nastavíš síť a plníš další úkoly v GUI, ale většinu úkolů je lepší dělat v shellu (např. find určitých souborů, grep, LVM,…), naopak např. konfiguraci LDAP raději přes GUI :wink: TIP: máš možnost si nainstalovat GUI nástroje (např. pro ono LVM, nebo FF), to ale závisí na tom, jestli si správně nastavíš repozitář (jeden z úkolů).
Jen tak na okraj: GUI nástroje jsou sice pro admina určitou úsporou času, ale primárně bych se zaměřil na administraci skrze shell. Např. já v zaměstnání spravuji cca. 10 serverů (JBOSS, MANTIS, …), na všech mám CentOS bez GUI - je totiž zbytečné instalovat server včetně GUI, když na něm provozuji např. apache a mysql.

mirekf: diky za info! neni moc lidi, co by neco povedeli …vetsinou jsem se setkal s tim ze to bez kurzu nikdo neda.

potreboval jsem mit predstavu, jak to tam chodi.
nevim teda, co myslis tim FF ale uz si to dokazu predstavit.

FF = FireFox :wink:
Pokud si poctivě projdeš https://www.redhat.com/en/files/resources/en-rhtr-ex200-rhel-6-exam-objectives-12244737.pdf + knihy (dají se najít i v PDF) a odkazy výše uvedené (+ onen http://certcollection.org/), měl bys být na zkoušku připraven.

Jinak se na netu válejí i oficiální knihy ke kurzům, nicméně jsou pro RHEL6 a v nejbližší době by měly být všechny kurzy a zkoušky aktualizovány na RHEL7.

PS: oficiální kurzy (např. přes onen Datascript) mají ale hlavně výhody v tom, že si vše zkoušíš prakticky (kurz je rozdělen na bloky, kdy se nejdříve probere teorie a pak si vše sám cvičíš na LABech ve virtuálech) a Tomáš Jeníček je fakt super lektor.

Tak to bych mel jeden specialni ukol pro RHEL 7 do zkousky: nainstalujte pomoci anacondy RHEL7 na RAID1 v degradovanem stavu (pouze s jednim diskem) a nad nim vytvorte LVM…

no tady se píše, že bych školení neplatil, ze své kapsy, ale když ho chcete jako přípravu pro budoucí práci, tak ono to asi jinak nepůjde. Navíc jsem se koukal na školení Linux a není to zase, až tak cenově nedostupné. Podle mě, když vezmete čas, co vás bude stát samovzdělávání z knih z cpressu, tak ono to tak drahé není. Horší jsou školení SAP, atd. To už jsou horší čísla.