sFTP

Dobry den,
potreboval bych na sve Fedore 10 rozjet sFTP (tzn. FTP pres SSH, jestli jsem to spravne pochopil), kde by bylo par uzivatelu a kazdy by mel ruzna opravneni pro ruzne slozky. Hledal jsem vsude mozne, ale nenasel jsem jediny navod, mohli byste me alespon nasmerovat? Dekuji, Jack F.

Zdravim…

pokud vim, tak pokud ti jede sshd, a dany uzivatel se muze pripojit pres ssh, tak je mozne se pripojit i pres sFTP (napr.: psFTP)… neni potreba nic vic konfigurovat… aspon co se sFTP tyce…

opravneni se nastavuji v ramci operacniho systemu…

Dobre, predpokladejme, ze je vse, jak jste napsal. Ale jak mam nastavit uzivatele a prava?

pokud ma mit uzivatel kaja vyhradni pristup ke slozce napriklad /kajovi_veci, nastav pristupova prava a vlastnika pouze kajovi:

chown kaja /kajovi_veci
chmod 744 /kajovi_veci

pristup vice uzivatelu k dane slozce se da vyresit zase nastavenim prav urcite skupine…

chgrp <skupina> /kajovi_veci
chmod 774 /kajovi_veci

vice tady: forum.fedora.cz nebo

man chown
man chgrp
man chmod

Tak jsem se zase o neco posunul, uz vim, co je chown, chgrp a chmod a jak se to pouziva, ale mam tu jeden problem.

Rekl jsem si, ze si vytvorim skupinu www, ktera bude mit pristup k /home/me/public_html/, kam je zaroven umisten i koren webserveru. Do skupiny www jsem tedy pridal uzivatele root, me a apache. Problem je v tom, ze at zkousim cokoliv, tak mi ve slozce mysql v jiz napsanem rootu webserveru, v niz mam phpmyadmina pise ‘Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!’, pritom jsem nastavil adresari home, ze jeho skupinou je www, to stejne u slozky me, a u public_html taky a te jsem pro skupinu www nastavil prava 777 s parametrem -R. Nemohl bys mi z meho zmateneho popisu aspon neco vycist prosim? Nebo odkazat na reseni dane tematiky? Byl bych moc vdecny, diky.

P.S.: prava zapisovani nema zadny soubor v public_html, jak jsem zjistil.

Problém může být to, že jsi ten adresář vytvořil ( pokud jsem to dobře pochopil) ve svém domovském adresáři. Vytvoř spíš něco jako /home/public_html/
a do skupiny www si přidej i uživatele mysql.

Problem pretrvava :frowning:
Pro informaci jsem pouzil tyto prikazy:

Presunuti public_html z /home/me/ do /home - rucne, pres spravce souboru, nasledna zmena DocumentRoot a k nemu i ; restart apache…


usermod -G mysql,www mysql
groups mysql                             ###vypise: mysql www
chgrp -R www /home/public_html/
chmod -R 777 /home/public_html/

Mozna nutno podotknout, ze jsem nebyl prihlasen jako uzivatel me, nybrz jako root a ze httpd proces spousti defaultne uzivatel apache, ktereho jsem taktez soupl i do www, tak nevim, kde muze byt chyba…

zkontroluj si jaké práva mají soubory v adresáři /home/public_html/
chmod -R 777 /home/public_html/ změní práva všem souborům v adresáři.
Ale 777 ti zpřístupní soubory (čtení , zápis )pro všechny pokud chceš jen pro vlastnika a skupinu použij 774.

Jak pise vaca v poslednim prispevku. Konfiguracni soubor phpmyadmina nemuze byt povolen pro zapis VSEM (world) uzivatelum. Ta chybova zprava ti to presne rika:
‘Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!’

Aha! To me nenapadlo, prave mi to moc nedavalo smysl. Dekuju.
Jeste se s tim zkusim nejak dal poprat, snad na neco prijdu. Diky!

Dobrý den,
tak zase píšu, ale už jsem postoupil :o) Chtěl jsem se zeptat, mám vytvořený na sFTP dva účty - admin a user. Když přes FTP klienta (třeba WinSCP nebo FileZilla) vytvořím složku abcdir, tak se jí automaticky nastaví práva rwxr-xr-x, což způsobí, že user nemá práva pro zápis. Neexistuje nějaký konfigurační soubor sFTP serveru, kde by se nastavovalo, jaká práva se mají přiřazovat složkám při vytvoření složky (souboru) přes klienta? Jako poslední záchrana mě napadlo vytvořit skript s chmodem, který bude spouštěný CRONem třeba každých 10 sekund, ale to mi přijde dost neelegantní

Presne reseni ti z rukavu nevysypu ale zkus se podivat na
help umask
a pridat do ~/.bash_profile uzivatelu admin a user onen umask a prislusnym parametrem.