Selhani autentizace

Dobry den, jsem uplny zacatecnik. Dnes jsem instalaloval Fedoru12 Gnome.

Moje predstava je, ze uzivatel root je neco jako administrator u win. Nemuzu se ale k tomuto uctu prihlasit, resp. z terminalu prikazem /bin/su ano, ale to mi poslouzi pouze pro terminal.

Snazim se vyladit si prostredi. Postupuji podle navodu na wiki.fedora, ale obcas jsou tam nesrovnalosti ( v nabidce napr. nevidim Systém → Nastavení). Predpokladal jsem, ze to je tim, ze nejsem prihlasen na ucet root…

Dekuji za pomoc.

Ne, tím to určitě není, pokud se pokoušíš spustit nějakou aplikaci, která vyžaduje, aby jsi byl jako administrátor (tedy root) tak se tě systém prostě na to heslo zeptá, ale hlásit se přímo do GNOME jako administrátor nemusíš, respektive bych to ani nedělal. V položce Systém by nemělo být nastavení ale Volby a Správa. Co konkrétně chceš nastavit a nemůžeš najít?

No… ridim se navodem na http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:gnome
Chci si mimo jine nastavit 3D Desktop. Velice casto me ovsem v navodu odkazuji do nabidky.
Napr.: “K aplikace je pak možné přistupovat přes nabídku Systém → Nastavení → Vzhled a chování → GL Desktop.”

Ovsem nabidku Systém → Nastaveni nikde nemam.

Tuším, že ještě ve Fedoře 11 tak byly nabídky členěny (respektive není to tak dávno, kdy se to měnilo) a asi to ještě není zaktualizované v příručce. To co hledáš je pravděpodobně Systém → Volby → Efekty desktopu. Ty podmenu Vzhled chování apod… se zrušily a bohužel tak vznikly zmatky v příručce. Nestyď se to opravit když na to narazíš.

V priruce jsem tuto kapitolu zatim opravil ja. Pokud tam je jeste neco spatne, tak dej vedet. Jinak jako root se neda primo prihlasit neda zamerne - prave proto, aby se nedelo to co ve Windows.