Selekce grafických karet

Vážení přátelé, poroučel se nám monitor, takže asi obstarám https://www.czc.cz/samsung-c27f390f-led-monitor-27/194683/produkt
No a kdyby mě popadlo nakupovací nadšení a chtěl bych do PC i novou grafickou kartu, dotaz:
Co je zapotřebí odfiltrovat, abych si (krom typu sběrnice) nezpůsobil problémy? Krom toho, že chci výstup VGA, DVI, HDMI, pasivní chladič, co všechno je dalšího zapotřebí? OpenGL, NVIDIA, víc mi nenapadá. Jací výrobci jsou nejvíc linux friendly?
Díkes:)

To pasivni chlazeni bude asi celkem omezujici faktor (dobre tak, protoze jinak by se z toho jeden zblaznil). Otazkou je, k cemu to ma slouzit -pokud jen ke zobrazovani bezneho desktopu, tak snad kazda mainstreamova karta tria intel, nvidia, amd je normalne podporovana. Co se tyce nejake lepsi podpory, tak se to kazdy pul rok meni. Kdysi bezproblemove intely se ponekud zhorsili pac na to nejak zacali kaslat (taky kdo ten bordel Xorg vs. Wayland ma podporovat). Podpora od nvidie byla prevazne v jejich blobim ovladaci, AMD se trochu snazilo a snazi asi vic aby to jelo na opensource, bez nutnosti catalystu. Ale aktualni situaci je asi poterba konzultovat s phoronixem.

Já osobně nedám dopustit na nVidii a binární ovladače. Pokud Ti není proti srsti používat binární ovladače a Xorg, tak se toho neboj.

Já bych zase doporučoval kartu AMD. Open source ovladače už jsou výkonem na úrovni Catalystů a fungují v Linuxu velmi bez problémově na rozdíl od karet Nvidia.

To jsme ti moc neporadili, co? :smiley: