Sdílení v síti

Problem je, ze on nema v siti architekturu server-klient, a chce sdilet vsechno se vsim, na coz NFS moc vhodne neni…

Což takhle zkusit

:slight_smile:

Tak to zni sice zajimave, ale je neni to opensource a asi to nebude ve Fedore. :slight_smile:

dáš mi na sebe nějaký kontact na skype nebo gtalk rád bych se na něco zeptal ohledně nfs

A to je na koho? Ja mam jen jabber a jestli jsem to dobre pochopil google ho od gtalku odriznul.

Jabbim je povolený. https://twitter.com/jabbim/status/312176275294941185

mount -T nfs //192.168.1.16/volume_1 /home/dlink nějak takhle to mam napst do terminalu a jak to otestuji, ještě mi není jasný když se připojím přes řádek nfs://192.168.1.16/volume_1 že to nic nenajde

A máš na zdrojovém serveru povolený cílový v /etc/exports a vyexporotváno?

Jak je na tom

exportfs

?

je to NAS Dlink-320 povolený co se dalo, takže nevím
tohle píše klient exportfs
exportfs: could not open /var/lib/nfs/.etab.lock for locking: errno 13 (Permission denied)

Spouštěl si to pod rootem ?

sudo exportfs

ukaž tedy ještě

cat /etc/exports

sudo nezná moje heslo a když to spustím přes su tak to nic nevypíše

V tom případě to nemáš nastavené.
Nevím jestli na to existuje klikátko, ale nejjednodušší je to udělat v /etc/exports

man exports

Ti ukáže příklady.

       # sample /etc/exports file
       /               master(rw) trusty(rw,no_root_squash)
       /projects       proj*.local.domain(rw)
       /usr            *.local.domain(ro) @trusted(rw)
       /home/joe       pc001(rw,all_squash,anonuid=150,anongid=100)
       /pub            *(ro,insecure,all_squash)
       /srv/www        -sync,rw server @trusted @external(ro)
       /foo            2001:db8:9:e54::/64(rw) 192.0.2.0/24(rw)
       /build          buildhost[0-9].local.domain(rw)

Pak

exportfs -a

Editovat a exportovat pod rootem.

pit.harpli@gmail.com pokec

Protože za server je zde Dlink, tvoje fedora je klient.

Neumím ti poradit jak máš nastavit fs na NASce, protože ji nevlastním a nevím jestli nastavení v komandlajně nepřepisuje nějakým způsobem grafické rozhraní NASky.

Dej sem třeba skrýnšot toho “všechno povolil” a zkusíme se k něčemu dobrat.

Jak ti mám dát skontoš, musíš na mě pomalu a laicky, chceš po mě věci co dělám poprvé a nevím pořádně co dělám.

mount -T nfs //192.168.0.6/volume_1/home /media/nfs
Dokážu to připojit přes tento řádek jako admin, disk vidím ale nevím jestli je to takhle dobře, ale po vypnutí počitače to zase zmizí a musím to znovu zapsat.

to je v pořádku, mount může normálně používat jen root, ale dá se nastavit pro konkrétní položky i běžný user. Aby se to připojilo automaticky po startu, musí se přidat záznam jako nový řádek do souboru /etc/fstab nějak takto //adresa/disk /složka nfs defaults 0 0
ale pozor pokud cílový stroj nebude zapnutý nebo nepůjde síť atd fedora při startu naběhne pouze do nouzového shellu. Může se hodit připsat do zmíněného řádku za defaults odděleno čárkami noauto a user. Pak se sice disk nepřipojí automaticky ale může ho připojit běžný uživatel a stačí napsat jen mount /cílová/složka zbytek se vytáhne z dotyčného souboru. Pozn jednotlivé položky na řádku v fstab se oddělují tabulátorem nebo mezerami.

Jsi si jisty, ze nepripojeni nfs svazku, na kterem nejsou systemove veci znamena start do nouzoveho rezimu? Ja myslim jen ze systemd bude chvili cekat zda disk nepripoji a nasledne proste pokracuje dal. Jen to prodlouzi start.

no jistý si nejsem připojuji to ručně, vycházel jsem z toho jak se to chová když selže připojení normal oddílů např ntfs.

Edit: covex měl jsi pravdu, system v pohodě najede. Díky za info :wink:

edit2: řádek v fstab musí začínat ve tvaru adresa:/slozka