Sdileni souboru přes NFS

Mám 2 počítače, na jednom Ubuntu na druhém Fedoru 12. Chci sdílet soubory po síti přes NFS. Na PC s Fedorou jsem nainstaloval balíček nfs utilities and supporting clients and deamons … , do etc/exports jsem dal sdílení pro druhý PC s Ubuntu, jenže z PC Ubuntu se nemohu dostat na PC s Fedorou, ale opačně to jde. Tedy na PC Fedora vidím PC Ubuntu a můžu do něj posílat soubory. etc/exports jsou na obou počítačích v pořádku(kontrolováno snad 100x) .
Tipuji, že na PC Fedora je potřeba ještě něco doinstalovat aby sdílení fundovalo. Dokud byl na obou PC Ubuntu linux sdílení chodilo 100%. Pak jsem dal na jedno PC Fedoru a od té doby jsou uvedené problémy, že se nemohu připojit.
Na Ubuntu jsem vždy instaloval balíčky “nfs kernel-server” a “portmap” Ve fedoře to asi budou nějaké jiné, jenže nevím jaké. Díky za každou pomoc s Fedorou se teprve seznamují, Ubuntu již znám ale chci zkusit i jinou distribuci.

Takže sdílení se mi podařilo zprovoznit, musel jsem dát po startu spouštět příkaz #service nfs start
Teď ještě vyřešit problém s přístupovými právy, mohu ukládat na síťový počítač pouze jako root ikdyž je v etc/exports (rw,sync,no_root_squash) a ve fstab rw,hard . Ví někdo jak na toto?

Prvni problem je v tom, ze servis nemas nastaven ke nastartovani pri startu systemu (chkconfig nfs on, nebo pres klikatko). S pravy to muze byt zapeklitejsi - podle me Fedora a Ubuntu pouzivaji jina vychozi cisla UID pro uzivatele, takze ti nesedi mapovani UID. Volba no_root_squash ani hard ve fstab s tim nema co delat. Podivej se do /etc/passwd a group zda ti sedi UID pro stejne uzivatele - ve Fedore zacinaji bezni uzivatele na 500, myslim ze v Ubuntu to bude jinak. Budes tedy muset sesynchronizovat UID. (normalne staci neco jako zmenit UID v /etc/passwd a chown na domovsky adresar uzivatele)