Samba, Fedora 15 v síti windows

Dobrý den,
po několika letech užívání Ubuntu jsem přešel na Fedoru 15. Skoro vše zatím klape jak má k mé spokojenosti.
Problém nastal když jsem chtěl přidat síťovou tiskárnu, která mi normálně v ubuntu funguje.

Vůbec se totiž nedostanu na síť windows. Pokud otevřu Nautilus dám ->Procházet síť -> Síť Windows, tak se mi zobrazí hláška "Nelze připojit umístění Ze serveru se nezdařilo získat seznam sdílení.

Přitom pod Ubuntu funguje vše v pořádku. Jedná se o firemní síť kde běží několik Pc pod windows a několik pc pod Ubuntu. Nevidím ani jeden.

Potřebuji mít možnost procházet sdílené složky v síti a připojovat sdílené tiskárny.

Pomocí návodů zde, se mi to nepodařilo. Prosím o každou pomoc, radu, nebo nasměrování. Sambu jsem si podle návodů dosinstaloval.

Díky

Zdravim

povol si na firewallu sambu a samba klienta. Pust si

system-config-firewall

Zatrhni check-boxy pred Samba a Samba Client. Nevim presne ceske nazvy, neuzivam ceskou lokalizaci.

!POZOR: pokud mas iptables ve vlastnim skriptu, klikatko ti iptables prepise.

Ve finale, by vlastne mohlo stacit pouze pridat modul nf_conntrack_netbios_ns do /etc/sysconfig/iptables-config a restartnout iptables. Pravidla pro otevreni portu 137-138 (udp) a 139,445 (tcp) jsou treba ve chvili kdy mas sambu pustenou u sebe a chces aby se dostali na tvuj Share.

Pravidla (/etc/sysconfig/iptables):

-A INPUT -p udp -m state --state NEW -m udp --dport 137:138 -j ACCEPT 
-A INPUT -p tcp -m state --state NEW -m tcp --dport 139 -j ACCEPT
-A INPUT -p tcp -m state --state NEW -m tcp --dport 445 -j ACCEPT 

Modul (/etc/sysconfig/iptables-config):


# Load additional iptables modules (nat helpers)
#   Default: -none-
# Space separated list of nat helpers (e.g. 'ip_nat_ftp ip_nat_irc'), which
# are loaded after the firewall rules are applied. Options for the helpers are
# stored in /etc/modprobe.conf.
IPTABLES_MODULES="ip_nat_ftp [b]nf_conntrack_netbios_ns[/b]"

kuku.mp3

To: kuku.mp3

Velice děkuji. Problém s procházením sítě jsem vyřešil v system-config-firewall zaškrknutím políček Samba a Samba Klient.
Problém s přidáním síťovích tiskáren však neustále přetrvává. Při přidávání tiskárny mi okno spadne. Zkusím se ještě někde poohlédnout.

Každopádně díky.

Pipkin

No chtelo by to vice informaci. Pro zacatek pust system-config-printer z terminalu a zkus pridat tiskarnu. Pokud to opet spadne, dej nam sem output. Podivame se na to :wink:

kuku.mp3

Tak přes terminál se mi to podařilo pomocí system-config-printer. Tiskárna byla přidána vpořádku, otestováno OK. Děkuji za pomoc.
Zde je výpis z terimálu:

[root@jiri-fedora ~]# system-config-printer
params.c:OpenConfFile() - Unable to open configuration file “/root/.smb/smb.conf”:
Adresář nebo soubor neexistuje
params.c:OpenConfFile() - Unable to open configuration file “/root/.smb/smb.conf.append”:
Adresář nebo soubor neexistuje
Caught non-fatal exception. Traceback:
File “/usr/share/system-config-printer/newprinter.py”, line 1868, in browse_smb_hosts
smbc_auth.failed (e)
File “/usr/share/system-config-printer/pysmb.py”, line 182, in failed
raise exc
NoEntryError: (2, ‘Adres\xc3\xa1\xc5\x99 nebo soubor neexistuje’)
Continuing anyway…
No ID match for device smb://vladimir/HPf300:
MFG:Generic;MDL: Printer;DES:Generic Printer;
Using textonly.ppd (status: 3)
/usr/share/system-config-printer/system-config-printer.py:2153: GtkWarning: Attempting to store changes into /root/.local/share/recently-used.xbel', but failed: Nelze vytvořit soubor "/root/.local/share/recently-used.xbel.8PG5WV": Adresář nebo soubor neexistuje gtk.main() /usr/share/system-config-printer/system-config-printer.py:2153: GtkWarning: Attempting to set the permissions of /root/.local/share/recently-used.xbel’, but failed: Adresář nebo soubor neexistuje
gtk.main()
[root@jiri-fedora ~]#

Jinak s tím sprovozněním sítě jsem to asi trochu zakřiknul. Už s tím mám zase potíže. Některé počítače totiž v totemu nevidím. Některé ano, a zase se mi objevuje ta hláška Nelze připojit umístění Ze serveru se nezdařilo získat seznam sdílení.

Pipkin

Pridal si zmeny FW natrvalo? Objevili se v /etc/sysconfig/iptables? Jsou na vsech tech pocitacich spravne ulozeny? Pridal si ten nf_conntrack modul?

Ta tiskarna tedy funguje nebo ne? Jakym zpusobem se hlasis na roota? Podle tech hlasek mas nejaky problem se zapisem do home roota (/root).

Zdravim

Ja osobne klikatkum moc neduveruju. Jak pise Covex, zkontroluj, jestli jsou ty zmeny permanentni.

Uvnitr souboru /etc/sysconfig/iptables-config by jsi mel mit nasledujici modul (pripadne dalsi): IPTABLES_MODULES=“nf_conntrack_netbios_ns

Pokud tam neni, pridej ho a restartni iptables. Pokud tam je, dalsi investigace bude tezsi, ptze (alespon pokud vim) v zadnem logu se toho moc relevantniho k tomuto problemu nedozvis.

I bez toho iptables modulu by jsi mel byt schopny dostat se primo na dane sdilene adresare danych stroju, ktere si pak muzes treba mountnout. Zalezi jestli je tvou prioritou prochazeni site nebo se jen dostat treba na firemni/skolni share.

kuku.mp3

Já už to nechápu, procházení sítí mě nyní funguje vpořádku.
I když síťové tiskárny jdou i nadále přidat pouze pomocí system-config-printer
Jiank ale tiskárny fungují bez problému.

Pod roota se přihlašuji pomocí: su -

Výpis z iptables-config:


# Load additional ip6tables modules (nat helpers)
#   Default: -none-
# Space separated list of nat helpers (e.g. 'ip_nat_ftp ip_nat_irc'), which
# are loaded after the firewall rules are applied. Options for the helpers are
# stored in /etc/modprobe.conf.
IP6TABLES_MODULES="nf_conntrack_netbios_ns"

# Unload modules on restart and stop
#   Value: yes|no,  default: yes
# This option has to be 'yes' to get to a sane state for a firewall
# restart or stop. Only set to 'no' if there are problems unloading netfilter
# modules.
IP6TABLES_MODULES_UNLOAD="yes"

# Save current firewall rules on stop.
#   Value: yes|no,  default: no
# Saves all firewall rules to /etc/sysconfig/ip6tables if firewall gets stopped
# (e.g. on system shutdown).
IP6TABLES_SAVE_ON_STOP="no"

# Save current firewall rules on restart.
#   Value: yes|no,  default: no
# Saves all firewall rules to /etc/sysconfig/ip6tables if firewall gets
# restarted.
IP6TABLES_SAVE_ON_RESTART="no"

# Save (and restore) rule and chain counter.
#   Value: yes|no,  default: no
# Save counters for rules and chains to /etc/sysconfig/ip6tables if
# 'service ip6tables save' is called or on stop or restart if SAVE_ON_STOP or
# SAVE_ON_RESTART is enabled.
IP6TABLES_SAVE_COUNTER="no"

# Numeric status output
#   Value: yes|no,  default: yes
# Print IP addresses and port numbers in numeric format in the status output.
IP6TABLES_STATUS_NUMERIC="yes"

# Verbose status output
#   Value: yes|no,  default: yes
# Print info about the number of packets and bytes plus the "input-" and
# "outputdevice" in the status output.
IP6TABLES_STATUS_VERBOSE="no"

# Status output with numbered lines
#   Value: yes|no,  default: yes
# Print a counter/number for every rule in the status output.
IP6TABLES_STATUS_LINENUMBERS="yes"

Jinak řečeno, vypadá to, že to vše funguje jak má. I když jsem od posledního přihlášení nic neměnil.

Ještě jedou velké díky za pomoc.

Pipkin

Dodatek:
Nevím jestli to mohlo mít na něco vliv, tak jen pro informaci.

Jedná se o menší firemní síť na které běží různorodá pc :5xUbuntu, 6xWin, Server jede na windows a slouží jako printserver a uložiště.

Všichni potřebují mít přístup k datovému uložišti a tiskárnám.

Je to taková směska, ale funguje to.

Zdraví

Pipkin