s češtinou ve fce jste poradili dobře, ale...

čau, tak jsem podle diskuze níže /“češtine ve f12ce”/ nainstaloval přes yuma jazyky a volbou klávesnice zvolil češtinu - až sem je to SUPER, ale bohužel mi nastavení jazyka ani klávesnice nezůstane po restartu či vypnutí PCčka. po každým novým startu/restartu mám zase defaultní: ENG.
btw-> taky mi při nastavení české klávesnice sice svítí ledka NumLock na klávesnici, ale “numééééra” z ní zadávat nejdou.
nevíte co s tím?
díky předem za rady.
TheLiar

pokud používáš gnome tak by ti třeba mohlo pomoci toto : http://forum.fedora.cz/read.php?5,17148,17148#msg-17148

Jazyk si zmen v prihlasovacim okne po zadani jmena mas dole na liste moznost vybrat jazyk. Ten by mel zustat zapamatovany. Numlock nevim proc blbne, kdyz ho vypnes a zapnes uz to funguje? Nehybe se ti nahodou pri drzeni kurzorovych klaves na numlock kurzor mysi?

@covex:
změnit jazyk při přihlášení v okně zkusím, díky za radu.
když “numlock” vypnu a zapnu, nefunguje - přepnutí stavu numlocku na O/I nemá na spuštění vliv - prostě to nejede.
jo, jako obyčejně - zase máš pravdu - hybe se mi kurzor sám od sebe při držení stisku na několika klávesách numlocku. bohužel nevím, co to znamená. svědčí to o něčem?

@ Woofie: díky za radu, jaxem psal už “covexovi”, při přihlášení se pokusím to nastavení změnit.

@covex: tak jsem po přihlášení ve spodní liště změnil jazyk, přihlásil se, vše fungovalo O.K., ale po restartu jsem zase na USA klávesnici.
co dělám blbě? za rady díky.

Pletes dohromady jazyk a klavesnici… V tom spodnim radku pri prihlasovani se da nastavit jak jazyk tak klavesnice. To nefunguje?

Jinak s tim numlockem zmacnik shift+numlock tim se prepne zpet na klavesy misto emulace mysi.

@covex: díky za radu se shift+numlock. to je pecka!!! s fedorou se učím a tak občas něco zmáčku a jsem v pytli. po tebou doporučeném "dvojhmatu"už mi numlock vpořádku funguje.
horší je to s tím jazykem + klávesnicí: tak jaxi psal výše jsem se při přihlášení dostal ve spodní liště k nastavení jazyka i klávesnice (dal jsem češtinu a českou klávesnici), ale protože se to nikde neukládá - jen jsem se po nastavení přihlásil - tak půlka nezůstala nastavená. při přihlášení mám jazyk češtinu, ale klávesnice si české nastavení nepamatuje - musím po každém přihlášení ve system/volby - nastavit jazyk pro klávesnici.
jak uložit to nastavení klávesnice?
díky za rady.

Klavenice maji v nastaveni priporitu podle poradi v jakem jsou tam pridany - musis si prehodit ceske rozlozeni “nahoru” - mam ale takovy pocit ze tam byl nekde nejaky bug, mozna to nefunguje.

@covex: díky za poradu - pořadí jazyků v rozložení klávesnice mám nastavené tak, že prioritní je česká a teprve na druhém místě je USA (bohužel tam je jako sekundární po každém re/startu, takže ji musím pokaždé manuálně zrušit).
co je “bug” - nevím, proto ani nerozumím tomu co o “bugu” píšeš.
díky za tvůj názor a poradu.

Bug je v tomto kontextu chyba v programu, pravděpodobně se bude jednat o něco podobného tomuto https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=498569

@vain: tak jsem kouknul na ten tvůj link, ale povídání o chybě mi nic neříká.
díky za konzultaci.