RAM

Mám 2GB ram, ale systém používá max 1GB i když zbytek vidí? Může to být tím, že jsem si udělal jen 1GB swap oddíl?

asi bolo vhodne dat vypis:
free

Jak si prisel na to ze system pouziva jen 1GB?! Se swapem by to nemelo nijak souviset.

         total       used       free     shared    buffers     cached

Mem: 1544264 1507608 36656 0 338380 350808
-/+ buffers/cache: 818420 725844
Swap: 1012052 0 1012052

covex: ve sledování systému. Zkusil jsem otevřít 5x v Gimpu 12mpix obrázek + další spoustu věcí a když jsem se dostával k 1GB, tak to pomalu začínalo swapovat a nikdy jsem se přes tu hranici nedostal…

Mnojo tak to uz je jasne… Nevim tedy proc to autori takle udelali ale otevri si vedle terminal a pust si prikaz “top”. V “sledovani systemu” se zobrazuje jen pamet pouzita primo pro procesy. Pamet muze mit v linuxu pouziva ke 4 stavy -

  1. pridelena bezicimu procesy
  2. cache
  3. buffer
  4. free

V pripade, ze pracujes s velkymi soubory z disku je znacna cast pameti alokovana jako cache. Jak je to v dane chvili rozdelene rozhoduje kernel na zaklade pozadavku ktere dostava a stav muzes videt prikazem “free”. Proc “sledovani systemu” zobrazuje jen typ 1. nevim… je to asi proto, ze jinak linux temer porad vyuzivat zbytek pameti jako cache, takze by uzivatelum pripadalo “hrozne” ze ten linux sezere vsechnu pamet. Doufam je to jasnejsi.