Publikace o Linuxu

Ahoj,

chtěl bych si pořídit nějakou knihu, která by přehledně pojednávala o problematice Linuxu. Funkce Hledat tohoto fóra mi vyhodila tohle doporučení: Administrace systému Linux Grada 2002
Není už něco novějšího? Momentálně by mě zajímalo nejvíc zpracování problematiky uživatelských účtů - proč je jich tolik, proč aplikace spuštěná pod rootem nemusí automaticky disponovat právy roota atd.

Doporučíte mi nějakou publikaci, která je podle vás kvalitní?

Těžko říct. Nejlepší je zajít do obchodu, tam pár knížek prolistovat a uvidíš, která se ti bude líbit. Resp. u které uvidíš, že ti něco dá. Já to tak dělám vždycky a ještě jsem se nikdy nespletl :slight_smile:

Mimochodem, všimli jste si, že počet publikací o Linuxu už začíná převažovat počet publikací o Windows? Schválně jsem se díval v několika obchodech, ve všech byl poměr Linux x Windows ± stejný, někde dokonce ve prospěch Linuxu. Přitom ještě před několika lety byla tuším každá knížka o Linuxu spíše zvláštností. Teď jsou jich plné regály. Je vidět, že trh s “nováčky na Windows” už se nasytil, teď to zase vypadá, jako kdyby se všichni začali učit Linux.

Osobně z vlastní zkušenosti doporučuji “Linux - Kompletní příručka administrátora”. Asi nejlepší kniha, kterou jsem držel v ruce. Její nevýhodou je poměrně vysoká cena (tuším, že jsem za ni platil cca 900 CZK). Pro začátečníky je také velice vhodná “Používáme Linux”. Jedná se o základní publika, které najdete snad všude…

Macky

zkus
LINUX Dokumentační projekt, 3. aktualizované vydání

http://www.linux.cz/knihy/knihy.htm

Mno sám vlastním Hacking bez tajemství. Vlastím druhé aktualizované vydání této knihy. Sice je z roku 2003, ale stála mě snad 180,- … jde o výprodej CPressu + jsem využil studentské slevy.

LDP je taky dobrý, ale v tišetěné podobě dosti drahý a jeho elektronická podoba se mi velmi špatně četla.

Dále máme v domácnosti tuším “Používáme Linux” a snad i “Linux - Kompletní příručka administrátora”, ale k těm jsem se ještě nedostal.

mně se osvědčily tyto knihy:
1.) Rozumíme UNIXU od J.Lassera
2.) Linux - Příručka českého uživatele od V.Vychodila
3.) Administrace systému Linux od S.Shaha

nedavno som si kupil “333 tipov a trikov pre Linux” (zamerane hlavne na prikazovu lajnu) ale to je hlavne co potrebujem lebo klikat som sa naucil na widlach

maju to bezne v tescu

Jak psal Kybl, publikací o Linuxu je spousta, proto jsem trochu doufal, že mi tady poradíte tu jedinou pravou :slight_smile: . Abych mohl nějakou knihu prolistovat a ohodnotit, musel bych mít víc zkušeností.

Knihu “Hacking bez tajemství” znám, ale je na mě moc složitá.

Ta publikace “Používáme Linux” je dostatečně podrobná? Pomohla by mi například s tím, jak zkompilovat DOSemu pro FC6, nebo jak nainstalovat více distribucí? Nebo je hlavně o tom, kde na co kliknout?

Na Windowsech se jako začátečník rozhodně necítím, ale tváří v tvář Linuxu si uvědomuji, jak jsou moje znalosti počítače chabé.

Já bych asi doporučil Linux - Dokumentační projekt, je to opravdu vyčerpávající kniha světem Linux. A možná bych i doporučil počkat až vyjde 4. aktualizované vydání na kterém se pracuje. http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/linux/linux-dokumentacni-projekt-4-aktualizovane-vydani/

Doporucuji Mistrovstvi v RedHat a Fedora Core od Computer Press (autor: Mark G.Sobell), je to sice psane pro 5 ale plati to i pro 7. Vyborna kniha, dobre me slouzi, cena: 999kc.

Dalsi ctiva a dobra kniha je Linux ve svete Windows od Grady, autor Roderick W.Smith. Cena cca 500Kc ale take moc dobra.