Prve postrehy z F25

Ahojte,

Takze prve skusenosti za cca 4 hodinach - robil som upgrade nz F24 -> F25. Robil som to na starsie zelezo (konkretne http://ark.intel.com/products/86348/Intel-Pentium-Processor-3825U-2M-Cache-1_90-GHz), Ma to iba internu kartu, ziadna sialenost.

Na novsom stroji - ultrabook s Nvidia kartou som nedokazal ani distro nabootovat

Pridam len kratky bug reporting (zatial telegraficky)

  • X11 session - po prihlaseni skonci v black screene, neda sa dostat do ziadnej TTY - proste stroj tuhy ako kamen. Obist sa to da jedine tak, ze zrusim automaticke spustenie GDM a zostanem v konzole. Nasledne po prihlaseni a spusteni cez konzolu nabehne GDM v poriadku a nasledne uz aj X

  • Wayland compositor padne totalne do kolien, ked kopirujete stylom move z USB -> USB a zaroven napalujete na DVD/pripadne - F24 no problem

  • nefunkcna tlac - posle do fronty a nic nevylezie (spolocne pre X11 a Wayland) - v F24 no problem

  • trhanie videa ak sa kopiruje na USB (X11 && Wayland) - v F24 no problem

  • nefunkcny management VLAN segmentov na urovni outbound network-u - v F24 to bolo OK

  • Problem sa Nautilusom - cca 3 velke zjavne chyby - pri kopirovani na USB sa nerefreshuje obsah adresarov. v pripade ze sa robi Copy na USB a zaroven
    move z toho iste USB na inde zariadenie nautilus zoberie zo sebou cely DE (X11 && wayland - prejavuje sa to nahodilne) a nakoniec posledny problem (ak sa kopiruju na dva rozne USB zariadenia subory a jednu operaciu zrusite a urobite zaroven move na ine zariadenie, sposobi to uplne zahltenie celeho nautilusu a nasledne DE - zmrzne to do doby az sa dokonci posledna operacia na USB.

  • napalovanie na DVD zlyhava niekedy z neznamych dovodov - vyzera to ze nerozpozna symlink na /dev/cdrom (prip. /dev/dvd) ak sa jedna o medium, ktore bolo napalovane ako Xte v poradi. Zahadne je to, ze ked urobime relogin, tak to nefunguje, musim urobit restart (prejavuje sa to aj na X11 a aj na Wayland). Skusal som aj priame smerovanie na /dev/sr0 nepomohlo - F24 bola OK

  • nefunkcna Wifi - dost casto dochadza k rozpadu spojenia (na F25 bez problemov). Najskor ide OK a po case zacne kolisat, klesat az uplne zakape a pomoze len restart, Takto to ide dokolecka, dokola HW chipset Atheros

  • Ethernet sietovka - funguje iba 10M rychlostou - nevi e fungovat 1000M, pritom router poskytuje take porty, sietovka ma taku kapacitu a kabelaz je prislusnej kategorie. Vo Win nie je problem a ani vo F24 som nic take nezaznamenal.

  • problem s mysou - nevie presne zacielit na ikonu spustanych aplikacii - na prvykrat kliknem a nic, druhykrat ju uz spusti (spolocnne pre wayland a X11)

  • nekorektny font rendering v JAVA aplikaciach - konkretne CEE kodovacia stranka (toto je asi zalezisost 3rd party)

  • problematicke prehravanie mkv a mp4 v 720p - zo zaciatku sa to rozbehne, potom sa spomali, zacne sekat a nakoniec fragmetovat (zalezitost wayland a aj X11 - ale tam to rovno padne a nejde do fragmentacie). Video je OK

  • nizky vykopn v HD - 1080p - mensi framerate ako vo F24 Prejavuje sa zasekmi - je jedno ci to spustam v Toteme, alebo vo VLC

Dalej sa mi skusat uz nechce - niet casu.

Ma niekto podobne problemy ? Vo F24 sa neprejavovali, ked som na danom notase nahodil Win, tak tieto problemy sa tiez neobjavuju. Vyzera to na bugy, ktore so sebou doniesla F25

Ak budem mat cas a bude sa mi chciet, skusim to nahodit do bugzilly aj s presnym popisom …

Marek

Ahojte,

Tak hlasim posun vo veci - ale totalne nechapem :slight_smile:

Vcera som obnovil F24 zo zalohy z 19.11 - ta je OK. Urobil som znovu upgrade cez DNF tak ako naposledy a vsetky vyssie uvedene chyby sa uz nevyskytuju. Ako nechapem - vazne, nerozumiem co sa udialo :slight_smile:

Akurat pri prezerani logu z vyssie zmienovaneho upgrade-u som si vsimol, ze kopu balickov to nestiahlo ani z lokalneho mirroru a ani na 2-3x.
Kedze ja som to pustil skriptovo a odisiel od kompu, tak som predpokladal, ze to dopadlo dobre.

V kazdom pripade vcerajsi upgrade na F25 uz prebehol OK, ziadna vyssie uvedena chyba nenastava - aspon zatial :slight_smile:

Marek

Toto už vypadá skoro jako poškozená data na disku. Hodně divné. Já jsem zatím upgradoval 4 počítače a jediné, co jsem musel udělat, je, že jsem přeinstaloval klient Spotify, protože se kvůli nějaké špatné závislosti před upgradem odinstaloval.

Rádi bychom měli možnost rollbacku, pak by člověk nemusel ze zálohy nic obnovovat. Ale na to potřebujeme file system, který to rozumě podporuje. ZFS kvůli licenci použít nemůžeme a BTRFS ještě pořád není dostatečně dospělé a ostatní řešení nad normálními FS nejsou optimální.

Dnes mi párkrát zamrzl chrome na F25. Musel jsem ho killnout. Přitom jsem upgradoval již v úterý a včera s mi to nestalo. Tak uvidím, jestli se mi to ještě stane.

palast napsal(a):

Dnes mi párkrát zamrzl chrome na F25. Musel jsem
ho killnout. Přitom jsem upgradoval již v
úterý a včera s mi to nestalo. Tak uvidím,
jestli se mi to ještě stane.

Pády Chrome se ve statistikách objevují: https://retrace.fedoraproject.org/faf/problems/bthash/?bth=53af9b58721cbda65ecb062f8a651cb25f31fd07

Ale vzhledem k tomu, že to není open source, se to nedá nijak rozumě debuggovat. Co takové Chromium, to taky zamrzává nebo padá? Tam dbg dokáže vrátit aspoň něco užitečného a když se to opraví v Chromiu, Google to zanese i do Chrome.

Tak já zkusím nainstalovat chromium a uvidím.

palast napsal(a):

Tak já zkusím nainstalovat chromium a uvidím.

V čem je dnes Chrome vlastně lepší než Chromium? Já ani jeden z nich primárně nepoužívám, takže nemám moc přehled. Počítám, že to bude Flash, který jde do Chromia doinstalovat, a potom kodeky, které počítám Chromium také dokáže použít ze systému. Dřív bylo potřeba doinstalovat i plugin pro Hangouts, ale ty prý už fungují v Chromiu out-of-the-box.

No, v podstatě sis odpověděl sám. Já chrome používám vlastně jen ze zvyku.

Edit:
Zjistil jsem, že nezamrzá jen chrome respektive chromium, ale už mi zamrzlo i pár jiných programů, konkrétně subtitleeditor a steam. Používám cinnamon, takže problém waylandu to určitě nebude. Snad zjistím, proč tomu tak je.