Prosím o pomoc s odinstalací Fedory.

V PC mám dva disky 80 a 40 Gb,na prvním mám Win XP a na druhý sem nainstaloval Fedoru.Pri startu PC se mi jako první spouští Fedora,musím dát enter a zadat other,v mém případě Win. XP.Nemohu pochopit jednu věc.Chci Fedoru odstranit uplně z druhého disku,ale když to udělám,tak už se mi nerozběhnou ani XP.Fedoru sem odstranoval v Partition Magic,nebo jsem disk na kterém byla Fedora celý s formátoval.Při startu PC to to chce nabootovat,ale jelikož sem Fedoru s formatoval,naběhne jenom hlaska že to nemuže najít zrejme Linux a nic jiného s tím neudělám.Abych rozchodil alespon XP tak musím zase zpět nainstalovat Fedoru a přez ní spouštím XP,už mě to štve.A co na tom nechápu,no to že sem Fedoru nainstaloval na druhý disk který sem s formátoval a když mi nenaběhly XP tak sem disk první obnovil zálohou Norton Ghost,tudíž sem ho přepsal,ale problém trval stále.Nevím kde jsou zapsaná data Fedora když sem oba disky s Formátoval.
Tímto Vás prosím o radu,jak se Fedory zbavit z PC aby mi normálně bootovaly XP.
Děkuji za radu,s pozdravem Pavel.

skus mrknut na tento “odporny” link http://support.microsoft.com/kb/247804

Norton Ghost neformátuje disk když nahrává zálohu z Image. Tvůj problém je, že máš stále na prvním disku nainstalovaný zavaděč Linuxu. Ten se nainstaluje když nainstaluješ Fedoru. Aby jsi obnovil původní zavaděč musíš nabootovat z CD Windows XP a v konzoli pro zotavení původní zavaděč opravit/nainstalovat. Je tady někde na to návod.

Do příručky ses díval? http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f7grub#odstraneni_zavadece_grub

Jak pise Bevel - a nejdulezitejsi je ta Poznamka u teto kapitoly: Pokud odstraňujete z disku s více operačními systémy linuxovou instalaci, nejdříve nahraďte GRUB a pak teprve odstraňujte Linuxový diskový oddíl.

Mimochodem kuli tomu aby vam normalne bootvali XP a ne Fedora ji neni nutne z disku odstranovat, staci zmenit vychozi system, ktery se ma startovat: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f7grub#zmena_vychoziho_os_v_menu_grub

Samozrejme pokud ji chcete odstranit, musite pochopit, ze vzdy musi existovat nejaky zavadec systemu. I Windows maji zavadec systemu, ten ale jednoduzse neumi startovat Linux, zatimco Linuxovy umi startovat Windows. Takze se zavadec systemu, ktery je ulozen v systemove oblasti disku prepise na Linuxovy GRUB. Obnoveni zalohy norton ghost obnovi pouze oblast disku se systemem Windows, nikoli oblast disku se zavadecem. Zavadec musite prepsat tim z Windows, jinak vam pocitac nebude bootovat VUBEC. I z GRUBu bez Fedory lze startovat windows - je to tady dokonce uz nekolikrat popsano - neni to ovsem pohodlne, takze viz priprucka a nahrazeni zavadece.

Zkus jestli ti nepomůže tohle - nabootuj z instalačního CD Win XP do opravné konzole / po spuštění instalačního CD tuším jednou či dvakrát zmáčknout R / a v konzoli zadat FIXMBR. Mělo by to znovu nainstalovat zavaděč XP.
Příště zkus spíš smazat XP, podobný problém ti pak nehrozí :smiley:

To se mi snad zdá,nastartuji z cd win. do recoveri modu a chce to po mě heslo admin. nechápu žádné heslo nemám a admin sem já.Tak že se vůbec nedostanu do recoveri modu.

Nevíte co stím Díky.

Nejsem sice expert přes Windows, ale pokud jste administrátorem, zadal bych Vaše heslo. Pokud heslo nemáte nastaveno nebo to nepomůže, zkusil bych pouze odentrovat :).

Macky

2 Selda: pokud mě paměť neklame, tak recovery mod vyžaduje pro přístup na disk heslo lokálního administrátora, tzn. to heslo, které jste zadával při instalaci WXP. Pokud se dostanete do WXP můžete ho nastavit ve správě (pr.tl. na Tento počítač a Spravovat) kde v sekci Místní uživatelé a skupiny nastvíte pr.tl. heslo pro účet Administrator.
Pokud se do WXP nedostanete, tak bych doporučil šikovné Hiren´s Boot CD, které obsahuje utilitky pro resetování hesel.

Hodně zdaru!