Problémy se závislostmi

Ahoj,
po instalaci F15beta a následném upgradu na F15 mám problémy se závislostmi při instalování některých programů.
Například instalace wine skrz “yum install wine”:


...
--> Řešení závislostí dokončeno
Chyba: Protected multilib versions: libuuid-2.19.1-1.fc15.i686 != libuuid-2.19.1-1.2.fc15.x86_64
 Můžete zkusit volbu --skip-broken k překonání tohoto problému
 Můžete zkusit spustit: rpm -Va --nofiles --nodigest

… nebo třeba instalace gnome-desktop-devel:


...
--> Řešení závislostí dokončeno
Chyba: Protected multilib versions: audit-libs-2.1.1-1.fc15.i686 != audit-libs-2.1.2-1.fc15.x86_64
Chyba: Protected multilib versions: gtk2-2.24.4-1.fc15.i686 != gtk2-2.24.4-2.fc15.x86_64
 Můžete zkusit volbu --skip-broken k překonání tohoto problému
 Můžete zkusit spustit: rpm -Va --nofiles --nodigest

Co s tím? Někdy (už nevím u čeho), stačilo dát yum downgrade + jméno příslušného balíčku. To ale v těchto případech nefunguje.
Budu vděčný za každou radu.
Díky

Zkus pustit yum pokud mozno jen na ty problemove baliky s --setopt=protected_multilib=false
yum --setopt=protected_multilib=false update libuuid

Zkus klasicky:
yum clean all
yum update

To by melo zaktualizovat vsechny baliky. Jinak sem hod chyby a vystup prikazu:
package-cleanup --problems

Nebo muzes mit nainstalovan nejaky plugin yumu a zakazanou aktualizaci neceho - ale to by sis zavinil sam.

Začínám od Kalidaha:

yum clean all:

Zavedeny zásuvné moduly: langpacks, presto, refresh-packagekit
Cleaning repos: Dropbox fedora rpmfusion-free rpmfusion-free-updates rpmfusion-nonfree
              : rpmfusion-nonfree-updates updates
Čistí se vše
0 delta-package files removed, by presto

yum update:

Zavedeny zásuvné moduly: langpacks, presto, refresh-packagekit
Dropbox                                                                      |  951 B     00:00     
Dropbox/primary                                                              | 1.5 kB     00:00     
fedora/metalink                                                              |  32 kB     00:00     
fedora                                                                       | 4.2 kB     00:00     
fedora/primary_db                                                            |  14 MB     00:16     
fedora/group                                                                 | 1.8 MB     00:02     
rpmfusion-free                                                               | 3.3 kB     00:00     
rpmfusion-free/primary_db                                                    | 378 kB     00:00     
rpmfusion-free/group                                                         | 9.8 kB     00:00     
rpmfusion-free-updates                                                       | 2.7 kB     00:00     
rpmfusion-free-updates/primary_db                                            | 106 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree                                                            | 3.3 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree/primary_db                                                 | 115 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree/group                                                      | 4.7 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree-updates                                                    | 2.7 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree-updates/primary_db                                         |  16 kB     00:00     
updates/metalink                                                             | 6.8 kB     00:00     
updates                                                                      | 4.7 kB     00:00     
updates/primary_db                                                           | 1.9 MB     00:02     
updates/group                                                                | 1.8 MB     00:02     
Dropbox                                                                                         4/4
Uspořádává se průběh aktualizace
Žádné balíčky označené k aktualizaci

package-cleanup --problems: No problems found.

Ohledně instalace pluginů yumu - nic takového jsem nedělal a ani bych nevěděl jak. Jediné co probíhalo, byly aktualizace systému skrz Aktualizace softwaru a samozřejmě instalace různých programů (Nvidia ovladače, Opera, Nero Burning Rom, Dropbox - který mi stejně nefunguje, nevím proč…, a další prkotiny…)

yum --setopt=protected_multilib=false update libuuid: Žádné balíčky označené k aktualizaci. (To samé u audit-libs, další už jsem nezkoušel)

Co dál?
Díky moc

Co dál? Nic, Žádné balíčky označené k aktualizaci.
Pokud jde o Dropbox, je to tím, že máš 64bit verzi. Dělalo mi to taky, blokoval to selinux. Stačilo podle té výstražné hlášky selinuxu vygenerovat pravidlo a jede to. Týká se to opravdu jen 64bit verze, 32bit je ok. Co se týče zásuvných modulů, toho si nevšímej, ty jsou “de facto default”. Možná bych doporučil naopak doinstalovat yum-plugin-fastestmirror (ale tak netřeba, jen že já ho mám rád ;-))

To nic ale potom znamená, že si například wine nenainstaluju. Nečetl jsi to celé?

Aha, má chyba, zmátlo mě to tvé yum update, s kterým bývají problémy. Nevšiml jsem si, že máš problémy s instalací, beru tedy zpět.

EDIT: a přiznám se, že vidím poprvé, jak se yum vzteká kvůli 32 vs 64bit balíčkům, to asi nebude celkově moc v pořádku.

No jo, já mám vždy problémy, které nemá nikdo jiný :frowning: Je to prokletí :slight_smile:

Pokud nikdo nemá žádný jiný nápad, pak jsem ochoten i přistoupit k reinstalaci celého systému (z nově staženého instalačního DVD) - ale potřebuju vědět, že to bude fungovat…

Dnes jsem to zkusil znovu a problémy jsou pryč. Nevím proč, ale už to šlape. Asi se pc lépe vyspal :slight_smile:

Spis nekdo opravil zavislosti v repozitari nebo pomohl ten yum clean…