problemy s policykit

ahoj!

patřím bohužel taky mezi početnou skupinu nováčků a po takřka kompletním nastavení F10 mě momentálně trápí jeden problém, s kterým nevím, co si počít a nikde jsem odpověd nenašel…
problém je, že když stáhnu nějaký soubor - v tomto konkrétním případě skin od winampu, který jsem chtěl použít ve svém audaciousi, tak když se ho snažím rozbalit, tam kam chci, jsem odmítnut!! že prý nemám potřebné oprávnění…a bohužel v příkazové řádce to nesvedu (v terminálu jsem zatím dost začátečník…i když se lepším! hlavně díky vám tady…!!) a v programu policykit-oprávnění nejsem schopen najít nic relevantního k mému problému rozbalování…
můžete prosím někdo poradit??
díky předem!!!

v shellu napis


su -c nautilus

a zadej rootovske heslo - tim spustis nautilus jako supreuzivatel a pak uz by sis s tim mel nejak poradit

ale jestli to s linuxem myslis vazne, tak se stejne budes muset s shellem naucit, muzes zacit na http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f10:prompt

diky, ale bohuzel pes bude asi zakopany jeste nekde jinde…
po zadani prikazu se ukaze tenhle vypis:

[root@localhost pandorga]# su -c nautilus

(nautilus:3366): GnomeUI-WARNING **: While connecting to session manager:
None of the authentication protocols specified are supported.

(nautilus:3366): Eel-WARNING **: Chyba GConf:
Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Nelze se připojit k sezení: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.)

(nautilus:3366): Eel-WARNING **: Chyba GConf:
Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Nelze se připojit k sezení: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.)

(nautilus:3366): Eel-WARNING **: Chyba GConf:
Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Nelze se připojit k sezení: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.)
Varování GConf: selhání při výpisu párů v `/apps/nautilus/preferences’: Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Nelze se připojit k sezení: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.)
(nautilus:3366): Eel-WARNING **: Chyba GConf:
Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Nelze se připojit k sezení: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.)

…a ani po procteni gconf nejsem schopen se posunout dal…

omlouvam se, musim priznat, ze me to ani nenapadlo testovat… se sudem to ale kazdopadne funguje

zadej prikaz

su -c 'echo "tvujlogin ALL=(ALL) /usr/bin/nautilus" >> /etc/sudoers'

(to “tvujlogin” nahrad svym loginem )

a potom prikazem “sudo nautilus” (tentokrat uz doopravdy :smiley: ) spustis nautilus s pravy superuzivatele

(po su -c zadej heslo roota , po sudo svoje vlastni heslo)

ted uz to jde! díky!!
ja jsem nad tim v tech zakladech prikazove radky badal…ale dohromady mi to, pro moji soucasnou operaci, smysl nedavalo…ono po letech prachsprosteho klikani mysi…ale rad jsem moc!
jen tak uplne nechapu, proc nejde nautilus nastavit permanentne, aby prijimal tyhle procedury, aby nebylo nutne ho ujistovat, ze k tomu to opravneni mam (ted mluvim o rozbalovani a instalaci souboru…)…i kdyz ono to asi nejak pujde, ze?? (tady mi prijde trosicku skoda, ze v prirucce k fedore, ktera je jinak fakt dobra a uzitecna a pro laiky jako napsana, neni nic o tehle problematice…nebo jen zminkove a trochu nesrozumitelne! - proste, ze tam neni neco ve smyslu "pokud budete instalovat soubory jine nez s yumem nebo rpm (napr. tar., zip., wsz…), je potreba…

anebo to proste fakt bude o vetsim osahani shellu…

ono to v prirucce imho neni hlavne proto, ze by to bylo jako dat zacatecnikovi ostre nabitou pistoli - a u zacatecnika je velka sance, ze si tou pistoli neumyslne ustreli nohu - a taky se z toho muze vypestovat spatny navyk (ve windows taky skoro kazdy pracuje pod administratorskym ucetem a pak to dopada, jak to dopda…)

jeste k tem prikazum (abys vedel, co to vubec delalo) - prvni pridal na konec souboru /etc/sudoers (soubor ve kterem je definovano, kteri uzivatele mohou ziskat jaka prava, ktera by normalne ziskat nemohli) radek, kterym bylo tvemu uzivateli povoleno spustit nautilus s rootovskymi pravy.

a tim “sudo nautilus” rikas, ze chces spustit nautilus s temi ziskanymi pravy a ne se svymi normalnimi pravy

Ono je to především špatně.
Běžný uživatel se nemá hrabat v systému a měnit systémové soubory bez toho, aby to systému dal na vědomí. Pokud zrovna nepoškodíš souborovou strukturu nebo oprávnění, stejně o tvých modifikacích systém neví a při aktualizaci nebo jiné operaci s balíkem o ně většinou přijdeš.

Některé aplikace umožňují používat konfigurační adresáře v domovském adresáři ~/., některé umožňují používat stejnou strukturu systémových adresářů v lokálním adresáři uživatele.

Audacious má systémové skiny uloženy do /usr/share/audacious/Skins. Uživatel může svoje vlastní umístit do ~/.local/share/audacious/Skins. Tam má uživatel oprávnění manipulovat se soubory a tam také změny přežijí aktualizace i upgrade systému.