problem zapisu na 3TB disku WD30EURS

Muj pripad je takovy… mam laptop MSI GT628 a k nemu chci pripojit 3TB disk WD30EURS pres usb. Fedora 64 bit (16 a 17) i ostatni 64 bit linuxove distribuce disk detekuji.
Pokud pred instalaci pripojim disk a necham zakladni nastaveni, tak je disk zahrnut do lvm, ale pouzije se jen 2TB, zbytek 1TB nejde pouzit. I kdyz odstranim lvm a nastavim diskove oddily laptop sdaX a WD30EURS sdbX, tak opet u externiho usb disku lze pouzit opet jen 2TB ze 3TB. I kdyz sem se snazil disk rozdelit na stejne 2 dily, instalator rozdelil disk na 2x1TB a dalsi 1TB nejde pouzit.

fdisk -l /dev/sdb

Disk /dev/sdb: 3000.6 GB, 3000592982016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 364801 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00000000
Disk /dev/sdb doesn’t contain a valid partition table

Zkusil sem nainstalovat fedoru a jina distra a pote naformatovat usb disk podle navodu jako pro ext4 tak pro xfs.
jak
time mkfs.xfs -s size=4096 -f -L “data” /dev/sdb1
tak
time mkfs.xfs -s size=4096 -b size=4096 -f -L “data” /dev/sdb1
a
time mkfs.ext4 -L “data” /dev/sdb1

navody sem nasel tu
http://www.justlinux.com/forum/showthread.php?t=153106



http://www.planetmy.com/blog/how-to-check-filesystem-block-size-on-linux/

coz, se povedlo. Disk sem pote pripojil a zkusil zapisovat data. U ext4 mi to po 259GB nahlasilo chybu readonly file system, u xfs se podarilo zapsat 1.2 TB a pote stejna hlaska.

po naformatovani ext4 ci xfs

hdparm -I /dev/sdb | grep “size”

Logical  Sector size:                   512 bytes
Physical Sector size:                  4096 bytes

dumpe2fs /dev/sdb1 | grep -i “Block size”
Block size: 4096

echo “abc” >test.txt
du -h test.txt
4.0K test

Muze byt problem v HW, ze notebook nepodporuje tak velke disky?

Kolega měl před pár lety stejný problém s externím 1TB diskem přes usb pod windows. Pomohlo až stažení speciální utility ze stránek výrobce. Domnívám se že vytvořila korektní tabulku rozdělení disku. Zda je podobná pro linux bohužel netuším.

Problém s maximálně 2TB velikostí je použití msdos tabulky pro rozdělení disku. Musí se používat GPT. Nevím, jak se s tím pere anaconda (fedora instalátor), ale imho už by to měla zvládat - jen je jí potřeba dodat disk, který už má gpt nastavený. To přeznačení a rozdělení disku je popsaný v linku na cyberciti.biz, pak to musí fungovat.

Problémy se zápisem jsou zvláštní. Zkus poslat výpis smartctl -d ata -a /dev/sdb (nebo jak je disk vedený v systému), jestli na něm nejsou nějaké chyby. Ještě by před tím bylo dobré spustit smart self test pomocí smartctl -t long /dev/sdb. Trvá asi 3 hodiny, ale pokud by tam byla nějaká I/O chyba, tak by ji měl odhalit.

GPT jsem nastavil, kdyz jsem disk formatoval v nainstalovane Fedore. Nepamatuji se, jak to bylo, kdyz jsem disk chtel pridat pri instalaci. Vyzkousim jeste jednou a pastnu vystup prikazu.

tak sem skusil udelat novou instalalci a na externim 3TB jsem udelal GPT a i presto problem pretrvava. Na laptopu jsem udelal obycejne oddily a 3TB disk jako jednu velkou pod /disk.

vypis infa o disku:

http://pastebin.com/y8EyjCS9

selftest bude dneska do 13 hodiny, pak ho sem nahodim take.

vysledek testu
http://pastebin.com/2GXft8m1

jen nerozumim tomuto

Num Test_Description Status Remaining LifeTime(hours) LBA_of_first_error

1 Extended offline Completed: read failure 90% 460 584061872

Jojo, přesně to je ten problém. Vezmi disk a jdi ho reklamovat s tím, že se objevuje I/O chyba.

Mam tu mensi update.
Disk sem nedal reklamovat, ale pripojil k notebooku s windows 7 64 bit a naformatoval (nechal sem defaultni nastaveni, klikal jenom next, next, next).
Nechal sem kopirovat data, tak abych nechal zaplnit cely disk. To se povedlo. Na disk se povedlo zapsat data do jeho celkove kapacity. Zadny error.
Takze pravdepodobne bude problem bud ve mne, ze sem neco spatne nastavil, i kdyz nevim co, nebo bude chyba/bug v linuxu/parted …

No nevim… a zkousel jsi znovu ten SMART test? Pokud hlasi chyby SMART pak jsou to nizkourovnove chyby. Disk muze chybne sektory premapovat, vetsinou byvaji nejake volne pro tyto ucely, ale rozdeleni disku s tim nema nic spolecneho.

Vcera jsem dal disk na reklamaci, hodilo to i/o chybu i ve win 7.

Ahoj, mam tu update a komplet reseni, ale poporade. Disk byl vyreklamovany, takze jsem mel vlastne novy kus v ruce. Tentokrate jsem jel podle navodu na foru WD http://community.wdc.com/t5/Desktop-Portable-Drives/Problem-with-WD-Advanced-Format-drive-in-LINUX-WD15EARS/td-p/6395

s jednim ale na zacatku, musel jsem pouzit prikaz:

parted -a minimal /dev/sdX

X - “fdisk -l” a podle nej priradit pismeno danemu disku

Tu http://superuser.com/questions/295745/filesystem-config-for-4k-sector-drive-that-reports-512-byte-sectors je napsano proc. Pokud jsem pouzil jen parted /dev/sdX ci parted -a optimal /dev/sdX zahlasilo to chybu o spatnem zarovnani.

dal to slo uz raz na raz:

(parted) mklabel gpt

(parted) unit s #pouzivame sektor jako jednotky

(parted) mkpart primary xfs 40 -1 #pouzil jsem xfs podle preferenci, zalezi na kazdem, jaky si FS zvoli, 40 (cislo musi byt delitelne 8), a -1 tzn. az do konce disku (max. kapacita)

pak jsem potvrdil konec disku, kdyz se mne parted ptalo, zda je to pro mne ok, tak sem dal ano, jak je tomu v odkazu.

(parted) quit

mkfs.xfs -L"externi_disk" /dev/sdX1 #mkfs podle toho, jaky chceme FS.

Na disk pak bylo mozne zapsat do jeho maximalni kapacity.

Vse jsem delal na masine:

Linux debl 3.2.0-2-amd64 #1 SMP Mon Jun 11 17:24:18 UTC 2012 x86_64 GNU/Linux

$ dpkg -l | grep -i parted
ii gparted 0.12.1-1 GNOME partition editor
ii libparted0debian1:amd64 2.3-10 disk partition manipulator - shared library
ii parted 2.3-10 disk partition manipulator
$ dpkg -l | grep -i xfs
ii x11-xfs-utils 7.7~1 X font server utilities
ii xfsprogs 3.1.7+b1 Utilities for managing the XFS filesystem

gdisk -l /dev/sdc

GPT fdisk (gdisk) version 0.8.5

Partition table scan:
MBR: protective
BSD: not present
APM: not present
GPT: present

Found valid GPT with protective MBR; using GPT.
Disk /dev/sdc: 5860533168 sectors, 2.7 TiB
Logical sector size: 512 bytes
Disk identifier (GUID): D3097C5C-BD81-4075-B18E-CC29AD33D1DD
Partition table holds up to 128 entries
First usable sector is 34, last usable sector is 5860533134
Partitions will be aligned on 8-sector boundaries
Total free space is 6 sectors (3.0 KiB)

Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 40 5860533134 2.7 TiB 0700 externi_disk