Problém se zvukovkou

Ahoj. Před 3 dny mně záhadně přestala fungovat zvukovka (integrovaná HDA Intel). V repro chyba není. Den před tím se aktualizovaly gnome-mplayer a gnome-mplayer-common, ale ty by s tím snad taky nic udělat neměly. Včera mi po jednom restartu v pořádku šel, ale dnes zas nic. Všechen software se tváří., jako by normálně přehrával, dokonce i PulseAudio Volume Control ukazuje spr8vn2 sk8kaj9c9 teplom2r, ale z repro ani hl8ska… Poraďte mi prosím někdo jakým směrem se vydat pátrat.

Pust alsamixer -c 0 a zkus ruzna hejblatka. Ujisti se ze v pocitaci nemas detekovana dve zvukova zarizeni, ktera by se mohla prohazovat jako primarni. (Napr. onboard a externi zvukovka, televizni karta atd.)

Nene, spatne nastavenou hlasitosti to nebude. Zkousel jsem to projet komplet vsechno a nic. Ani jinym zvukovym zarizenim. V PulseAudio Volume Comtrol ten teplomer lita na zalozce Output Devices u HDA Intel - ALC885 Analog a jine tu neni. Napada me snad jen ze ta zvukovka odesla na odpocinek a ten vcerejsek byl jen nejaky posmrtny zachvev nebo nevim.

Nevim, to se mi moc nezda. Obcas se stava ze muze byt zvukovna prepnuta do sluchatek nebo tak neco. Kazdopadne muzes zkusit bud starsi liveCD nebo livecd jine distribuce jesli tam to funguje. To ze PA ukazuje nejake pohyb na zvukovem kanale bych moc za smerodatne nemel.

No jenze doted to od vydani fedory 10 fungovalo ok bez jedineho problemu… Dnes zase v pohode, jsem zvedav na zitrek :slight_smile: Takze zkouseni liveCD nema moc smysl. Funguje to, ale jen obcas :o) Ale nevim, co si najednou takhle vzpomnela, mrcha. A prepnuti do sluchatek to taky nebylo, repro jsem prepojoval odpredu dozadu a nic.

Takže dnes jsem upgradoval na 2.6.27.24-170.2.68 a také mi přestala chodit zabudovaná zvukovka intel. Moduly jsou zavedené, ale při pokusu o test alsy píše něco jako:
audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink profile=music: Failed to connect: Connection refused

Rovněž se mi vůbec nepodařilo zalogovat se do Xek. Musel jsem do levelu 3 a pak dát startx. V levelu 5 totiž naběhla přihlašovací obrazovka gdm, ale nefungovala klávesnice (tedy ani numlock, zato extra tlačítko pro suspend a reboot ano !?)
Zkusil jsem vložit heslo přes klávesnici “on screen” - to šlo, jen psalo písmenka odzadu (proboha proč místo např. root píše toor?). Místo gnome naběhlo mwm (zaškrtnuté bylo samozřejmě gnome) a samozřejmě klávesnice byla pořád zablokována, takže se šlo jen odhlásit myší a rebootovat.

Používám linux asi někdy od 1994, ale takhle idiotsky se nechoval ani stařičký Red Hat. Možná původní gdm nebylo dobré, ale aspoň fungovalo. Zrovna tak fungovalo původní XFree86, původní initscripty. Ten příšerný grafický boot, který se nedá vypnout, to je na palici. Koho zajímá Měsíc předělaný na eruptující Slunce? Já chci zpět svá X na 7!!!

Odpovím si sám - aspoň z části : byl chcíplý hal.
Vypadá to, že hal umře nebo nenaběhne už zkraje bootování a pak tedy ani nefunguje klávesnice, protože dnes už na halovi visí skoro všechna zařízení. Fakt geniální koncept…

Grafický boot se dá vypnout - odmazat rhgb v /etc/grub.conf, případně doplnit nomodeset.
V updates-testing by měl být nový kernel 2.6.29.4 i nový hal - možná pomůže.

Děkuji.
Samozřejmě, že jsem dal ten plymouth pryč a zmasíroval inicializační skripty tak, abych měl X zpět na 7, to byla první věc po instalaci. Nejsem s Linuxem začátečník, používám ho patnáct let - poslední widle, které viděly moje počítače byly WfW 3.11! Jen mne štve, že je tak zakousnutý do systému, že vpodstatě bezbolestně odstranit nejde. A taky jsem měl celkem rád původní rhgb, jen decentní grafika a okno, ve kterém běží logování inicializačních skriptů. Připomínalo mi to staré SUNy a taky jeden SGI, tuším Oxygen…
Ten kernel v updates-testing je dobrý hint, děkuji, jen asi raději vydržím se starším kernelem (ktery funguje normálně) než se dostane ten nový z testing do distribuce. Nechce se mi totiž kompilovat modul nvidia (a to jsem před livnou dělal pokaždé a nevadilo mi to…). Asi stárnu.

Takže děkuji ještě jednou. Ten kmod-nvidia je na rpmfusion v testing. Nainstaloval jsem tedy kernel z testing a updatoval hal (z testing) a voila! - všechno funguje jak má, hal, zvukovka i klávesnice v gdm. Takže asi skutečně bylo něco shnilého v kernelu 2.6.27.24-170.2.68

Kromo toho k tomu plymouthu - pri zadani nomodeset se zobrazuje pouze velice decentni splasena cara (progressbar) v textovem rezimu, resp. pri odinstalovani vsech pluginu, zustane tento progressbar i v grafickem rezimu. Plymouth ma i vic pluginu, s jinymi mene narocnymi animacemi (plymouth-set-default-plugin). Co se HALu tyce, tak mozna vam udela radost ze od F11 se koncept ponekud zmeni a HAL pomalu ale jiste odejde do propadliste dejin.