Problem s wireless pripojenim

Dobry den vsem,
mam vcelku velky problem. Mam notebook ASUS [K50IN series] s Fedorou 11 [jadro Linux 2.6.29.6-217.2.16.fc11.x86_64]. Bez problemu jsem pouzival wireless pripojeni k internetu az do doby, kdy jsem pripojil k pocitaci kabel a zkusil se pripojit. Neslo to automaticky, tak jsem zkousel ruzne prenastavit konfiguraci pripojeni. Marne. Tak jsem si rekl, ze holt pujdu nekam na free Wi-Fi a pozeptam se na forech, avsak: doted funkcni pripojovani na bezdratovku najednou nefunguje! V jakemsi registru sitovych pripojeni mi pise, ze wlan0 je “aktivni”, ukazatel pripojeni rika, ze je spojeni na 100 procent nebo 90 nebo tak nejak, podle toho, kde jsem, avsak: pri spusteni Firefoxu se ozve, zda jsem zadal stranku dobre [jisteze ano] nebo zda je spravne nastavena sit [v cemz bude pes zakopan]. Tudiz: sice jsem pripojen, ale zadnou stranku mi prohlizec nezobrazi. Vsechno jsem nechal na auto [tj. zisk informaci o DNS, ziskani IP adresy podle DHCP, rezim, jmeno site, kanal, prenosova rychlost], MAC adresa je podle vseho nastavena spravne, samotny hardware taktez. Pritom nechapu, v cem je problem. Zkousel jsem se vrtat v terminalu, vyjelo mi, ze nejaka data tam proudi, ale podle vseho nejsou nejakym zpusobem “zachycovana”. Treba jsem neco pokazil, musim zde dodat, ze jsem zacatecnik ve Fedore [a Linuxech vubec], tak me prosim neLynchujte… Diky moc za kazdou radu!

No to si pravdepodobne neco povrtal kde si nemel.
Je to tu napsano uz mockrat - ve Fedore jsou dva typy sitovych sluzeb - jeden vhodny spise pro servery a nastavuje se pres System->Sprava->Sit. A druhy vhodny spise pro notebooky a to sluzba NetworkManager.
Tzn. ve Sluzbach vypni “network (sit)” a zapni “NetworkManager” (a to i tak aby se nestartovali, resp. startovali po nabehnuti pocitace), v System->Sprava->Sit nastav ze zarizeni maji byt ovladana NetworkManagerem. A ted by ti melo jt zase klikat spravne na ikonku v liste a komfortne nastavovat ruzna zarizeni.

Jinak tvuj slovni popis je hezky, ale mnohem vic by nam rekl vypis prikazu
ip add show (resp. ifconfig)
obsah souboru /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-*
a dale napr. nastaveni firewallu
soubor /etc/sysconfig/iptables
kterym se muzes odstrihnout od site, pokud ho spatne nastavis.

Díky. Ale moment: ve Službách už jsem měl povolený NetworkManager (zelený světýlko) a Network nepovolený (červený světýlko), avšak u toho Networku je symbol zasunutýho plug-inu (zásuvky), tj. že “tato služba běží”. Dále: když se podívám na Systém-Správa-Síť, mám v seznamu zařízení celou řadu věcí: mám tedy nastavit “ovládáno NetworkManagerem” u wlan0? a mám to taky “odfajfkovat”?
A omlouvám se, že jsem nedal výpisy, nevěděl jsem, jaké…

Tak hele, když jsem dal příkaz: “ip add show”, tak mi vyjelo:

1: lo: mtu 16436 qdisc noqueue state DOWN
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
2: eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN qlen 1000
link/ether 00:26:18:46:e8:29 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: wmaster0: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN qlen 1000
link/ieee802.11 00:22:43:9b:e2:ac brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
4: wlan0: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN qlen 1000
link/ether 00:22:43:9b:e2:ac brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
5: pan0: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc noop state DOWN
link/ether ce:35:2c:52:1e:92 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
6: sit0: mtu 1480 qdisc noop state DOWN
link/sit 0.0.0.0 brd 0.0.0.0

Obsah souboru ifcfg-wlan0 je:

WLAN Interface

DEVICE=wlan0
HWADDR=00:22:43:9B:E2:AC
ONBOOT=yes
BOOTPROTO=dhcp
TYPE=Wireless
IPV6INIT=no
USERCTL=no
NM_CONTROLLED=yes
PEERDNS=yes
MODE=Auto
RATE=auto
ESSID=
CHANNEL=

Trochu mě zaráží ty chybějící poslední dvě položky… je to opsané doslova - taky je divný, že ta hardwarová adresa je jednou psána s kapitálkami a podruhé bez nich. Ale to by nemělo vadit…

Firewall - nyní je vypnutý.

Soubor iptables.old říká:

hmmm, nejde otevřít, zkusím se přihlásit jako superman…

Firewall configuration written…

Manual customization of this file is not recommended…
(tomu rozumím!)

*filter
:INPUT ACCEPT [0:0]
:FORWARD ACCEPT [0:0]
:OUTPUT ACCEPT [0:0]
-A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
-A INPUT -p icmp -j ACCEPT
-A INPUT -i lo -j ACCEPT
-A INPUT -i eth+ -j ACCEPT
-A INPUT -i wlan0 -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m tcp -p tcp --dport 53 -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m udp -p udp --dport 53 -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m tcp -p tcp --dport 21 -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m tcp -p tcp --dport 993 -j ACCEPT
-A INPUT -p ah -j ACCEPT
-A INPUT -p esp -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m udp -p udp --dport 137 -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m udp -p udp --dport 138 -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m udp -p udp --dport 631 -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m udp -p udp --dport 5353 -d 224.0.0.251 ACCEPT

Co je, prosím, špatně?

Dva prazdne radky nevadi - toto je prepis konfigurace zarizeni, pouzivaly by se pouze v pripade ze bys nastavil, ze se vzdy chces pripojovat jen k jednomu konkretnimu bodu na konkretnim kanale.

Z ip add show je videt, ze zadne tvoje zarizeni nema pridelenou IP adresu, tudiz zadne sitove spojeni nemuze fungovat. To je zpusobeno tim, ze vsechna zarizeni jsou ve stavu “DOWN” tedy vypnuta a to vcetne zarizeni “lo” coz je divne. Tzn. ze se ti nestartuji zadne sitove sluzby (evidentne nefunguje ani sluzba network ani neni nastaven NetworkManager).
Divne je i to, ze mas ke konfiguraci firewallu pouze soubor iptables.old - normalni konfiguracni soubor se jmenuje iptables, pokud tam mas priponu .old znamena to toliko, ze si s nastavenim firewallu nekdo hral a smazal ji.
Zkus pridat “chkconfig --list”. Mas v liste Gnome ovladaci ikonku NetworkManageru?

Ale to je divný, protože každou síť mi bez problému najde. Teď jsem třeba “připojen” k bezdrátové síti a neustále mi to háže - kvůli aktualizacím - chybovku (“nastala vnitřní chyba”):


Traceback (most recent call last): 
  File "/usr/share/PackageKit/helpers/yum/yumBackend.py", line 2151, in get_updates 
    ygl = self.yumbase.doPackageLists(pkgnarrow='updates') 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/__init__.py", line 1678, in doPackageLists 
    for (n,a,e,v,r) in self.up.getUpdatesList(): 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/__init__.py", line 662, in <lambda> 
    up = property(fget=lambda self: self._getUpdates(), 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/__init__.py", line 546, in _getUpdates 
    self._up = rpmUtils.updates.Updates(self.rpmdb.simplePkgList(), self.pkgSack.simplePkgList()) 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/__init__.py", line 649, in <lambda> 
    pkgSack = property(fget=lambda self: self._getSacks(), 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/__init__.py", line 491, in _getSacks 
    self.repos.populateSack(which=repos) 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/repos.py", line 260, in populateSack 
    sack.populate(repo, mdtype, callback, cacheonly) 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 162, in populate 
    if self._check_db_version(repo, mydbtype): 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 220, in _check_db_version 
    return repo._check_db_version(mdtype) 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 1178, in _check_db_version 
    repoXML = self.repoXML 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 1342, in <lambda> 
    repoXML = property(fget=lambda self: self._getRepoXML(), 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 1334, in _getRepoXML 
    self._loadRepoXML(text=self) 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 1324, in _loadRepoXML 
    return self._groupLoadRepoXML(text, ["primary"]) 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 1307, in _groupLoadRepoXML 
    if self._commonLoadRepoXML(text): 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 1148, in _commonLoadRepoXML 
    if self._latestRepoXML(local): 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 1126, in _latestRepoXML 
    repomd = self.metalink_data.repomd 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 672, in <lambda> 
    metalink_data = property(fget=lambda self: self._getMetalink(), 
  File "/usr/lib/python2.6/site-packages/yum/yumRepo.py", line 654, in _getMetalink 
    print "Could not get metalink $s error was \n$s" $(url, e) 
  File "/usr/lib64/python2.6/codecs.py", line 351, in write 
    data, consumed = self.encode(object, self.errors) 
UnicodeDecodeError: 'ascii' codec can't decode byte 0xc3 in position 153: ordinal not in range(128) 

Očividně chce přes yum instalovat nějaký vylepšováky (což je nastavený, že bude dělat automaticky, vždycky se mě na to ptával, než…), ale nerozumí si to s něčím…
Když naťukám chkconfig --list, vyjede mi toto:


NetworkManager 	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
acpid          	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
atd            	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
auditd         	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
avahi-daemon   	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
bluetooth      	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
btseed         	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
bttrack        	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
cpuspeed       	0:off	1:on	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
crond          	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
cups           	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
dnsmasq        	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
firstboot      	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
haldaemon      	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
httpd          	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
ip6tables      	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
iptables       	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
irda           	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
irqbalance     	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
lm_sensors     	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
mdmonitor      	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
messagebus     	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
microcode_ctl  	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
multipathd     	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
netconsole     	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
netfs          	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
netplugd       	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
network        	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
nfs            	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
nfslock        	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
nscd           	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
ntpd           	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
ntpdate        	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
pcscd          	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
portreserve    	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
psacct         	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
rdisc          	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
restorecond    	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
rpcbind        	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
rpcgssd        	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
rpcidmapd      	0:off	1:off	2:off	3:on	4:on	5:on	6:off 
rpcsvcgssd     	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
rsyslog        	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
saslauthd      	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
sendmail       	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
smartd         	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
smolt          	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
snmpd          	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
snmptrapd      	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
sshd           	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
udev-post      	0:off	1:on	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
winbind        	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
wine           	0:off	1:off	2:on	3:on	4:on	5:on	6:off 
wpa_supplicant 	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
ypbind         	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 
zvbid          	0:off	1:off	2:off	3:off	4:off	5:off	6:off 

Myslím, že už tomu začínám rozumět, ale nevím, jak to napravit…
V Gnome listu? Co to je? Myslíš Aplikace–Internet–? Tam mám jen BitTorrent klient Transmission, Firefox, Pidgin a Telefon Ekiga. Mám Fedoru v češtině, v Systém–Správa-- mám buď Ovládání síťových zařízení (tam teď jsem: mám tu jedno Wireless připojení, které je “neaktivní”, tlačítka “aktivovat” a “deaktivovat” jsou šedá, tj. nepřístupná), nebo prostě Síť. Myslím, že “Network Manager” spustím, když kliknu pravým tlačítkem na ikonku připojení (nahoře na liště) a vyberu “Upravit připojení” (mám tam taky odfajfkováno Povolit síť a Povolit bezdrátové). Už se v tom ale (bez odborné rady) hrabat nechci, ještě bych zkazil víc věcí…

Myslel jsem zda máš NetworkManager v liště GNOME - tedy myslel jsem přesně tu ikonu o ktere mluvíš.

Nicmene, asi bude radno obratit pozornost jinym smerem, protoze to vypada ze v samotnem nastaveni site chyba nebude - pokud tedy sitove sluzby stale nefunguji (yum a aktualizace bych do toho zatim netahal). Takze vypis “lspci” - at vime co mas za sitovku, “iwconfig” - at vidime detaily nastaveni wifi, a “dmesg” - z dmesg zkus vybrat jen nejake podstatne casti, ktere nas zajimaji okolo wifiny.

Ahoj. Nuže, až dnes jsem se dostal k netu, tak:

příkaz “lspci” byl moc príma, ukázal mj. toto (pastnul jsem i ethernet, protože mi taky blbnul):

04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01)
05:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Výpis “iwconfig” vypadá takto:

lo no wireless extensions.

eth0 no wireless extensions.

wmaster0 no wireless extensions.

wlan0 IEEE 802.11bgn Mode:Managed Frequency:2.412 GHz
Access Point: Not-Associated Tx-Power=20 dBm
Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr=2352 B
Power Management:off
Link Quality:0 Signal level:0 Noise level:0
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0

pan0 no wireless extensions.

Vybrané pasáže z “dmesg”:

lo: Disabled Privacy Extensions
ath9k: 0.1
ACPI: PCI Interrupt Link [LN4A] enabled at IRQ 18
alloc irq_desc for 18 on cpu 0 node 0
alloc kstat_irqs on cpu 0 node 0
ath9k 0000:05:00.0: PCI INT A -> Link[LN4A] -> GSI 18 (level, low) -> IRQ 18
ath9k 0000:05:00.0: setting latency timer to 64
wmaster0 (ath9k): not using net_device_ops yet
wlan0 (ath9k): not using net_device_ops yet

to jsem tak ňák vybral z toho výpisu. Docela se z toho děsím… Co z toho vyplývá? Že budu muset přeinstalovat systém?

Neprovedl si nahodou pri tom pripojeni na ethernet aktualizaci systemu? Ono totiz ten ovladac ath9k pro kartu AR9285 je pomerne nova zalezitost a neni zrovna z nejstabilnejsich. Takze v nekterych verich funguje tomu a v jinych nekomu jinemu…

Mimoto z vypisu iwconfg to vypada ze wifi karta neni nikam pripojena (not associated), takze je logicke ze nemas IP adresu ani nejde sit. Da se to zkusit nastavit rucne pomoci iwconfigu a wlanconfigu ale musel bys tomu chvili venovat, to se neda porad popisovat.