Problém s WiFi - VYŘEŠENO

Mám problém s nefunkční wifi. Příkaz rfkill zobrazí toto:


0: hp-wifi: Wireless LAN
	Soft blocked: yes
	Hard blocked: no
1: hp-bluetooth: Bluetooth
	Soft blocked: yes
	Hard blocked: no
2: phy0: Wireless LAN
	Soft blocked: no
	Hard blocked: yes
4: hci0: Bluetooth
	Soft blocked: no
	Hard blocked: no

Hardwarový vypínač bezdrátové sítě je ve stavu zapnuto. Příkaz “rfkill unblock 0” nebo “rfkill unblock 1” nic nezmění (ani pokud je spustí root), tzn. 0 a 1 zůstanou “Soft blocked”. Stejně tak přepínání HW vypínače nezmění stav “Hard blocked” u 2. Věc s ID 4 měla původně ID 3, změna nastala po probuzení z režimu spánku. Po restartu bude mít zase ID 3. Volba “Enable Wireless” v “Network Managel Applet” lze zvolit (tzn. není zašedlá), ale nic se neprovede. Zatržítko se u ní neobjeví. LED kontrolka na HW switchi si mění barvy jak se jí zamane. Víc ji ovlivní, jestli je počítač po rebootu nebo po probuzení z režimu spánku než to, jestli je wifi + bluetooth zrovna zapnuté nebo vypnuté. Ještě mě mate, že jsou k vidění čtyři položky. V Ubuntu*) byly k vidění jen dvě. Vypnutí a zapnutí wifi HW vypínačem fungovalo, “rfkill unblock n” měl očekávaný výsledek.

HW: Jakýsi notebook od HP
Systém: Linux 3.7.9-104.fc17.x86_64
Desktopové prostředí: XFCE 4.8

Dotaz: Co mám udělat pro to, aby mi wifi fungovala? Poddotaz: Je v pořádku, že jsou ve výpisu rfkill k vidění 4 položky (fyzicky je jistě v pc jen 1 bluetooth a 1 wifi adaptér) nebo právě toto způsobuje nefunkčnost wifi?

Spoustu věcí jsem vyzkoušel, o spoustě věcí nemám ani ponětí. Budu vděčný za jakoukoliv radu nebo jakékoliv postrčení.

*) Disclaimer: Tímto nehaním Fedoru a nepovyšuji nad ni Ubuntu, jen popisuji předchozí stav, kdy to naposledy fungovalo. (Z Ubuntu mě vyhnalo Unity a GNOME3/GNOME Shell a vrátit se tam nechci.)

Skoda ze k te wifi nevime vic. Neinstaloval si nahodou nejaky specialni ovladac pro wifi od HP?
lspic -v a najdi wireless

Nepotrebuje karta nahodou nejaky firmware?
dmesg | grep -i firmware ci tak neco

1 Like

$ dmesg |grep -i firmware
[    0.198870] [Firmware Bug]: ACPI: BIOS _OSI(Linux) query ignored
[    0.263801] pci_root PNP0A08:00: [Firmware Info]: MMCONFIG for domain 0000 [bus 00-3f] only partially covers this bridge
[ 3877.322541] usb 4-2: device firmware changed

IMHO asi nic, co by souviselo s firmware k wifi kartě.


$ lspci
...
07:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Jak jsem psal, v Ubuntu to fungovalo “out of the box”. A wifi karta není žádná nestandardní.

Je v pořádku, že “rfkill list” zobrazí každé zařízení dvakrát?

Wifi dřív fungovala a fungovat přestala nebo už nefunguje od začátku?

Co jsem jen tak zběžně nechal tu wifi kartu prolustrovat Googlem, narazil jsem na hromadu problémů napříč všemi distribucemi včetně Fedory a Ubuntu. Zkus vyhledat “Atheros AR9285 Fedora” a podívat se na některá řešení problémů, třeba něco pomůže. Jsou tam konflikty s jinými moduly apod.

Googlit typ karty ve spojení s Fedorou nebo Linuxem obecně jsem samozřejmě zkoušel už dříve, ale bohužel nevedlo k vyřešení. Nakonec pomohlo googlení typového označení notebooku (HP 635) a frází rfkill, block, unblock a různých kombinací. V jakési diskuzi k Ubuntu někdo v závěru tématu zmínil, že mu pomohlo natáhnout “setup defaults” v BIOSu. Světe div se, v mém případě to zafungovalo také. Z mého pohledu velmi nečekané řešení. BIOS v tomto notebooku sám o sobě žádné volby pro správu/zakázání wifi neobsahuje. Někde jsem se dočetl, že někomu pomohl update BIOSu. Otázka, jestli by to i v tom případě nevyřešilo pouhé nastavení “setup defaults”. Tento příspěvek sem vkládám spíše už jen proto, že by mohl někomu v budoucnu pomoci, pokud bude mít stejný problém.

Zúčastněným děkuji za ochotu a snahu pomoci.