Problém s myší a větráním

Zdravím,

nedávno jsem přešel na Fedoru a mám takový menší problém s myší. Vždy mi za ní zůstává několik stených ikonek ukazatele myši a poblikávájí. Bohužel po zmáčknutí PrtSc se myš na obrázku nezachytí.

Druhý problém tkví v tom, že mi větrání na notebooku běží stále na maximum. Pro vysvětlení. Takto hlasitý a výkonný byl pouze v případě, když jsem měl Windows a hrál jsem nějakou náročnou hru, jinak běžel normálně a nezahříval se.

Nevíte někdo co s tím? Děkuji

Viděl bych to na ovladač grafické karty. Na jakém hardwaru to provozujete? Artefakty myši můžou ukazovat na problém s grafickým výkonem a větrák běžící na maximum může ukazovat na vykreslování pomocí CPU místo GPU.

Intel Core i5 3210M
NVIDIA GeForce GT630M + integrovaná od intelu

S duálními grafikami bývají problémy. Podle stránek open source ovladačů pro nVidia je power management u skupiny karet, do které patří vaše karta (NVE0), stále v procesu implementace. To by vysvětlovalo, proč větrání běží na plné obrátky. Problémy s výdrží na baterii nemáte? Plnohodnotná podpora duálních grafik bude až ve Fedoře 24.

Nyní lze doporučit několik věcí:

  1. zkusit nainstalovat uzavřené ovladače od nVidia (návod najdete v sekci Hardware v příručce tady na wiki), tím by se ty problémy vyřešili. (pokud by se k vykreslování používala ta Intel karta, může to věci rozbít, ale vzhledem k příznakům se asi používá ta od nVidie).

  2. zkusit si nainstalovat Bumblebee (https://fedoraproject.org/wiki/Bumblebee). To je takový workaround, dokud nebude umět Linux plnohodnotně podporovat duální grafiky.

  3. některé notebooky umožňují nVidia kartu vypnout v BIOSu a používat pouze tu od Intelu, která na běžnou práci kromě hraní stačí a v Linuxu je bezproblémová.

Sešívaný napsal(a):

Plnohodnotná
podpora duálních grafik bude až ve Fedoře 24.

Nenašiel by sa nejaký odkaz, kde je to spomenuté podrobnejšie.

Nejlepší název vlákna který jsem za poslední dobu četl :slight_smile: Offtopic, sorry.

ferri napsal(a):

Sešívaný napsal(a):


Plnohodnotná
podpora duálních grafik bude až ve Fedoře

Nenašiel by sa nejaký odkaz, kde je to
spomenuté podrobnejšie.

Nenašel, protože nic takového (zatím) neexistuje, ale řeší se to u nás v desktop týmu v Red Hatu, takže to vím z první ruky. Jedním z hlavních předpokladů by měla být implementace GL Dispatch, která bude umožňovat používat za běhu různé implementace OpenGL, takže už to nebude o tom, že buď musím používat mesu nebo nVidia ovladače, ale pro běžné desktopové činnosti lze používat mesu na Intel ovladači a pokud to třeba bude vyžadovat hra, bude používat OpenGL v ovladačích od nVidie.
Momentálně to řeší workaroundem Bumblebee, ale naše řešení by mělo být pořádné a dlouhodobě podporovatelné a zařaditelné přímo do Fedory.

Ďakujem za informáciu.

Je nějaký progres v implementaci podpory duálních grafik?