problém s instalací a odinstalováním FC7

Ahoj, lidi, mám problém s FC7. Koupil jsem si nový počítač a nainstaloval zkusmo FC7 z DVD. Vše v pořádku, běží. Tak jsem chtěl zkusmo nainstalvoat WXP … le FC7 nedovolí CD WXP nabootovat! napíše že stiskem libovolné klávesy spustím instalaci z CD, pak tam problikne něco strašně rychle na obrazovce (jedna řádka bílého textu, co nejde přečíst) a pak už je jen černá obrazovka a mechanika hučí a hučí a nic se neděje…

nevíte, jak úplně smazat ten HD, nebo jak donutit FC7 aby se nechala přeinstalovat?

kajaman

KillDisk Ti vymaye uplne vsetko
PTedit vymaye partitions table
fdisk /MBR v DOS-e Ti odstrani MasterBootRecord

problém je, že jediné, co se daří nabootovat (z HD nebo z CD) je FC7. Dokonce nejde ani nabootovat Knoppix z Live-CD. WXP nejdou nabootovat z CD a ani W2000 nejdou nabootovat z CD. Jediné, co se tváří, že něco dělá je bootovací CD W98, ale skončí na tom, že nenajde CD-ROM. FC5 a FC6 taky nejdou nainstalovat. Jak mám spustit KillDIsk nebo PTedit, když se mi nedaří nabootovat z CD nic než FC7?

Asi je to zbytečná otázka, ale pro jistotu se zeptám - máte v BIOSu nastavenou jako first boot device CD/DVD mechaniku?

Vse tvrzeni se mi zda temer nemozne, bud mate spatne poradi bootovacich zarizeni jak pise scoop nebo mate problem s radicem. W98 jsou prilis stare na nove pocitace - pokud mate CD/DVD mechaniku pres sata jsou W98 mimo hru, protoze SATA nenajdou - proto nenajdnou po nastartovani CD. Ze nejdou ani XP je trochu divne… Podle me za to ale rozhodne nemuze Fedora. Zkuste si odpojit disk v krabici od kabelu (staci ten datovy) a nastartovat z CD.

Co presne se vam pise po startu s CD WXP v mechanice? Fedora zadnou volbu startovat z CD nema - to musi byt hlaska primo zavadece z CD WXP. Jedine co me napada, ze WXP se po startu snazi najit neco na disku a protoze tam nenajdou svoji oblibenou strukturu tak se zacykly.

Pokud chcete Fedoru odstranit nastartujte z jejiho CD - kdyz to tedy funguje - a prikazem fdisk smazte obsah disku.

jako první se bootuje z CD, potom z HD

covex napsal(a):

Vse tvrzeni se mi zda temer nemozne, bud mate
spatne poradi bootovacich zarizeni jak pise scoop
nebo mate problem s radicem. W98 jsou prilis stare
na nove pocitace - pokud mate CD/DVD mechaniku
pres sata jsou W98 mimo hru, protoze SATA nenajdou

  • proto nenajdnou po nastartovani CD. Ze nejdou
    ani XP je trochu divne… Podle me za to ale
    rozhodne nemuze Fedora. Zkuste si odpojit disk v
    krabici od kabelu (staci ten datovy) a nastartovat
    z CD.

Co presne se vam pise po startu s CD WXP v
mechanice? Fedora zadnou volbu startovat z CD
nema - to musi byt hlaska primo zavadece z CD WXP.
Jedine co me napada, ze WXP se po startu snazi
najit neco na disku a protoze tam nenajdou svoji
oblibenou strukturu tak se zacykly.

Pokud chcete Fedoru odstranit nastartujte z jejiho
CD - kdyz to tedy funguje - a prikazem fdisk
smazte obsah disku.

Ano, tohle mi zní dost věrohodně, to zacyklení… možná je problém, že disk je SATA
a WXP hledají IDE…

Jak smazat Fedoru? Když vložím DVD, nabízí volby (nemám to teď před sebou:( ):
-naistalovat
-opravit
-upgradovat

… jak se mám dostat na FDISK? Zkoušel jsem ještě nainstalovat Slack,
tam jsem se do FDISKu dostal a zrušil všehcny partišny. Pak jsem je znovu nastavil, domnívaje se, že všechno z HD je smazáno, ale dostal jsem se znovu jen na začátek celé procedury, tj. WXP se zeptá, jesli bootovat z CD, pak se (asi) zacyklí.

Myslel jsem, že může být problém s GRUB, tak jsem přeinstaloval FC7 a dal jsem volbu, že nechni instalovat žádný zavaděč. Ale on se bez něj žádný OS nenabootuje ani z HD. Takže teď se PC nerozběhne vůbec. Budu muset znovu naistalovat FC7 (jediná akce, která se mi daří) s GRUBem.

Nějak bych potřeboval (asi) v BIOSu přenastavit typ řadiče z SATA na IDE
a zkusit znovu boot z WXP CD… Takže asi jedinej problém, je jak udělat z SATA IDE?

Z SATA IDE neudelate - je to jiny typ diskove technologie. Nicmene byva mozne v biosu nastavit neco jako legacy sata mod radice.

Z instalacniho media Fedory lze nastartovat do tzv. zachranneho modu. Navod je zde http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:zachranny_mod
jen u F8 je potreba pri startu z CD/DVD drzet shift abyste se dostal na ten prompt. Nemusite pak davat vyhledani existujici instalace a po startu spustte prikaz “fdisk”. Help vam rekne jak mazat.