Problém s DVD mechanikou

Mám dva účty na Fedoře 6, jeden je s právy sudo a nejsou s ním potíže, ale druhý “obyčejný”, v něm je DVD mechanika zlobivá. Lze v něm otevřít a vložit CD/DVD a následně zavřít, medium je čteno v pohodě, problém je až s vysunutím mechaniky - to nejde, dříve třeba po restartování počítače to ještě v onom “obyčejném” účtu šlo, ale teď (pravděpodobně po nějaké aktualizaci), ani restart nepomůže. Pokud se přehlásím do druhého účtu se sudo právy, tak to jde ok. Že by nějaký problém s právy či co?

Mechanika je od firmy LG.

Zkus mechaniku před otevřením odmountovat (pod rootem): něco jako
sudo umount /dev/cdrom

Priznam se ze nechapu co jsou “sudo prava” ale tak nejak si dokazu predstavit ze to je asi uzivatel ktery ma povoleno pouzivat sudo. Sudo nejsou zadna prava ani skupina. sudo je aplikace (superuser do - vykonat jako superuser (root)) a vy pouze nekterym uzivatelum povolujete tuto aplikaci pouzivat.

Popsana situace muze nastavat z mnoha duvodu. S nejvetsi pravdepodobnosti je to proto, ze medium se pripoji s pravy roota (superuser) a obycejny uzivatel je pak nemuze odpojit. To, ze je nekomu umozneno spoustet sudo by automaticky nemelo mit vliv na to zda muze nebo nemuze odpojit medium.

Pokud je medium pripojeno s pravy roota, muze je odpojit pouze on a to bude tak ze zmenite identitu na roota
su -
umount /dev/cdrom

nebo pres sudo jak psal kybl, coz je v podstate skoro to same.

Otazkou je proc se medium pripojuje s pravy roota. Na to z daneho popisu nejsem schopen odpovedet, zalezi zda jste delal nejake zasahy do standardni konfigurace, protoze v te to funguje jak ma. Nejcastejsi pricina je v /etc/fstab, v FC6 pak v nastaveni gnome-mount.

No já tomu neodborně říkal sudo práva :)…

Proč by se to mountovalo pod tím obyčejným účtem s právy roota opravdu netuším. Žádné zásahy, které by to měly mít na svědomí, jsem (snad) nedělal.

etc/fstab by měl být pořádku:


/dev/VolGroup00/LogVol00 /                       ext3    defaults        1 1
LABEL=/boot             /boot                   ext3    defaults        1 2
LABEL=/zaloha		/zaloha			ext3	defaults	1 2
devpts                  /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
tmpfs                   /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
proc                    /proc                   proc    defaults        0 0
sysfs                   /sys                    sysfs   defaults        0 0
/dev/VolGroup00/LogVol01 swap                    swap    defaults        0 0


A co s tím gnome-mount, na co bych se měl v něm kouknout? Jo děkuji za předchozí odpovědi.

P.S.: ještě to zkusím s tím

su -
umount /dev/cdrom

Ale potřeboval bych to ještě vyřešit jinak; účet roota mám běžně zakázaný; a ten “obyčejný” účet bych nerad přidával mezi sudo uživatele, protože není používán mnou, ale jiným člověkem…

Pokud mate zakazany ucet roota, tak vam su - nepomuze, protoze “su -” je zmena identity na roota a kdyz je zakazany, tak se na nej neprehlasite.

Spis byste se ale mel podivat na to, kdo vlastni adresar /media/tokdejecdpripojene a kdo vlastni /dev/hdX resp. /dev/cdrom po pripojeni media. (ll /dev/cdrecorder /dev/cdrom /dev/hdc /media)

Co se tyce gnome-mount do toho bych se radsi zatim nepoustel, protoze to je trochu slozitejsi a uz jsem to tu jednou vysvetloval, tak kdyztak zkuste hledat ve starsich prispevcich.