Připojení pomocí "mount"

Dobrý den, hledám závislost pro zadávání hesla při použítí následujícího příkazu:

mkdir ./Desktop/server-hudba
chmod 777 ./Desktop/server-hudba

mount -t cifs //10.2.0.18/Hudba /home/fedora/Desktop/server-hudba (enter)
password ???

Už se mi to podařilo několikrát připojit ale vůbec netuším závislost hesla. Příkaz lze použít pouze jako root takže uživatele nemohu přizpůsobit uživateli Windows, který má oprávnění po síti přistoupit ke sdílené složce Hudba.
Jednu chvili jsem se mohl připojit heslem jednoho z uživatelů windows ale nechápu jak je to možné. Když při použití výše napsaného příkazu jsem nedefinoval toho správného uživatele pouze jsem zadal heslo a připojil jsem to.
Druhý den mi to samé zadání už zase napsalo “permis denied”

Myslím si, že to má spojitost se SAMBOU, pak bude potřeba definovat v smbuser - uživatele, ale nejsem si jistý. Můžete mi to někdo potvrdit ???

Použití příkazu smbclient funguje bez problémů bez nastavování … tam mohu uživatele napsat !!

smbclient //10.2.0.18/Hudba -U uzivatel-win%heslo-win

Děkuji

man mount.cifs

Díky už to jede … Jen ta angličtina mě brzdí.

A jake bylo reseni… ja sem se teda zamotal uz v tom puvodnim dotazu, protoze nejak nechapu co jsou z toho Windows a co Linux a kdo tudiz se autentizuje proti cemu. :slight_smile:

Řešení bylo přečíst si manuálovou stránku k mount.cifs. To jsem udělal a tam jsem našel způsob jak se autorizovat v síti windows z linuxu pokud nepoužívám ve windows zjednodušené sdílení ale přístup je podmíněn právy. sambou jsem se pripojil ale o to mi tak nešlo. Potřeboval jsem si připojit celou složku na trvalo. Nakonec jsem si vytvořil soubor cred.cifs do kterého jsem uložil udaje uživatele pro windows a parametrem v příkazu mount -t cifs … jsem si připojil sdílenou složku z windows do linuxu.