Přihlášení z textového režimu

Omlouvám se všem, kteří toto téma tady již řešily, ale jsem linuxová megalama.

Jsem linuxová LAMA, začátečník - instaloval jsem FC6, jelikož mám LCD monitor instalátor Anaconda mi nefunguje (hláška out of range), tak jsem zvolil textovou instalaci. Problém pro mě nastavá v okamžiku přihlášení. Login a heslo ještě zvládnu, nic méně co mám dělat pak abych se dostal do grafického režimu? Jaké příkazy mám použít, případně jak zařídit aby mi to pro příště rovnou házelo do grafického režimu?

Ano resilo se to tu. Nejlepsi navod na to je “Prestavame byt lamou, dospivame v linuxaka aneb pouzivame tlacitka hledat” :slight_smile:
napr. http://forum.fedora.cz/read.php?1,6977,6988#msg-6988

Ale ted vazne:

Pokud si zvladnul prihlaseni (predpokladam jako uzivatel nikoli jako root!) zkus pustit GUI prikazem


startx

Dost pravdepodobne ale nic neuvidis, takze stiskem
Ctrl+Alt+Backspace

zase GUI shodis a mel bys byt v textove konzoli. Ted si nainstaluj midnight commander (obdoba Total commandera nebo z drivejska Norton commandera)


su -

(tim se z tebe stane root neboli admin)


yum -y install mc

po skonceni instalace spust


mc

hned je to veselejsi. Tak a ted se musime podivat do konfugurace GUI a nastavit monitor, takze preskakej do adresare /etc/X11/ a na souboru xorg.conf zmackni F4 (editovat).

Ted to zacne byt narocne, protoze se musis na zaklade nekterych veci rozhodnout.
Pokud neexistuje sekce monitor tak ji tam celou pridej, pokud existuje pridej jen rozsahy monitoru ktere najdes v manualu nebo na jeho stitku (snad). Vypadat by vysledek mel asi takto:


Section "Monitor"
        Identifier   "Monitor0"
        VendorName   "Monitor Vendor"
        ModelName    "ADI MicroScan 4P/4P+"
        DisplaySize  260        200
        HorizSync    30.0 - 69.0
        VertRefresh  50.0 - 125.0
        Option      "dpms"
EndSection

Pokud chces zkusit najit podrobnejsi duvody toho proc je frekvence “out of range” podivej se pomoci mc do souboru /var/log/Xorg.0.log a hledej WW (warning) a EE (error), pripadne cokoli kolem frekvenci monitoru.

Děkuji za pomoc. Je to takový hezký přehledný návod. Fakt moc díky.

Nojo, ale kdyz ho clovek pise po Xte tak uz je to docela otrava :). Tak snad vam to aspon pomuze.

Jinak tento problem je take zpracovan v prirucce - kapitola Instalace.

Macky