Při instalaci z live Fedory 34 se nenabízí M2 NVMe disk

Zdravím přítomné zkušené linuxáky!

Koupil jsem si rychlý externí M2 NVMe disk Samsung, který se připojuje (nejen) prostřednictvím USB3. Pomocí Fedora Media Writeru jsem na něj dostal image Fedory 34 Workstation. Disk se objevil v nabídce médií pro boot při startu PC, normálně jsem z něj nabootoval do live Fedory.

Když jsem ale chtěl provést instalaci na disk, tak jsem narazil na to, že se mi pro partitioning nabídl pouze disk, na kterém mám Windows. Podobně to dopadlo, když jsem si image Fedory flashnul na klasický USB disk, nabootoval z něj a přitom jsem měl připojený nový M2 disk. Dospělo to dokonce do té fáze, že jsem M2 disk s Windows z mého notebooku vyndal a místo něj dal ten nový s flashnutou Fedorou, ale ani tak jsem nepochodil - pro změnu to nedetekovalo žádný disk na instalaci systému.

Nakopnete mě nebo napovíte, v čem dělám chybu?

Instalátor Fedory detekuje ze kterého média/disku byla instalace spuštěna a neumožňuje poté na to stejné médium instalovat. Mohlo by totiž snadno dojít k tomu, že uživatel použije k instalaci USB fleshku kde je volné místo, to pak automatické rozděleni disku použije pro instalaci systému a systém pak přestane po odpojení té USB fleshky fungovat.

Co se týče konkrétně zmiňovaného problému s M2 diskem, doporučil bych mediawriterem nahrát image Fedory na nějakou obyčejnou USB flashku a nabootovat z ní. Instalátor by pak měl ten M2 NVME disk připojený k systému normálně vidět a nabídnout k instalaci.

A hlavne z toho nvme smazat tu instalaci fedory (idealni i tabulku rozdeleni disku) protoze jinak tam instalator najde podpis instalatoru… no kazdopadne zajimavy problem. :slight_smile: