Přetaktování karet nVidia přímo v ovladačích

Prohledal jsem fórum a nenašel jsem zde ani zmínku o přetaktování grafických karet nVidia a proto sem se rozhodl napsat tento krátký článek o tom jak to udělat. Základem je mít nainstalovány nejnovější ovladače


yum install kmod-nvidia-verze_jádra viz. dále

ovladač musí odpovídat vaší verzi jádra kernel, tu zjistíte příkazem


uname -r

který vypíše hodnotu například takovouto „2.6.23.9-85.fc8“ tu pak doplníte k prvnímu příkazu, ze kterého se tedy stane „yum install kmod-nvidia-2.6.23.9-85.fc8“ tím nainstalujete správnou verzi pro vaše jádro.

Po instalaci ovladačů se vám v hlavní nabídce v záložce systémové nástroje objevila aplikace „nVidia Display Settings“ tu když otevřete můžete si změnit základní nastavení a zkontrolovat teplotu. Ale my se snažíme dostat z grafické karty maximum proto nám tyto nastavení nestačí. I ve Windows je v ovladačích nastavení frekvence a stejně tomu může být i zde v Linuxu. Od verze ovladačů NVIDIA 1.0-7664 podporují funkci CoolBits. Pro aktivaci CoolBits je potřeba editovat soubor „xorg.conf“ většinou se nachází ve složce „/etc/X11/“. Úpravu je nutné udělat jako superuživatel na kterého se přihlásíte příkazem „su“ poté zadáte příkaz „gedit /etc/X11/xorg.conf“ v tomto souboru vyhledejte:


Section "Device"

	Identifier  "Videocard0"

	Driver      "nvidia"

	Option	    "AddARGBGLXVisuals" "True"


a za poslední volbu „Option …“ přidejte řádek


Option	    "CoolBits" "1"

poté uložte a restartujte grafické prostředí „ctrl+alt+backspace“ pokud by to nestačilo restartujte celý počítač, ale to by se stát nemělo.

Nyní když spustíte „nVidia Display Settings“ měla by přibýt volba „Clock Frequencies“ kde pouze aktivujete možnost přetaktování, potvrdíte podmínky jejichž výpis si jakože musíte přečíst tzn. Sjeďte až dolu a potom se povolí volba „ano“ a poté již můžete zatápět pod kotlem vaší grafické karty nVidia.

Výsledně to vypadá takto:
http://obrazky.arniex.com/overclocking.png
Pokud vám takt pamětí připadá nízký je to způsobeno rozdělením taktu pamětí takže se výsledný takt rovná dvojnásobku toho co je u pamětí uvedeno. To ovšem nemusí být pravdou u všech karet ale u této to zrovna takto je.