presun systemu na iny disk

mam disk rozdeleny na dva logicke disky hda1 (10GB XP) a hda5 (70GB FC6) xcel by som zrusit XP a presunut cely system na hda1 a adresar home nechat na hda5

je to mozne a ak ano ako postupovat?

Osobne si myslim, ze by jednodussi byla cista instalace.

Ja bych asi postupoval tak, ze bych nejprve provedl zazalohoval na CD/DVD vsechny potrebna data. Nasledne bych si naformatoval disk s XP na ext3

mkfs -t ext3 /dev/hda1

a modifikoval soubor /boot/grub/menu.lst, kam bych pridal neco na zpusob

title Fedora Core (2.6.19-1.2911.fc6 - new partition)
root(hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.19-1.2911.fc6 ro root=LABEL=/ rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.19-1.2911.fc6.img

Pak bych zkusil

cp -ax / /dev/hda1

cimz by se teoreticky mel prekopirovat obsah korenoveho adresare na disk /dev/hda1 (tj. disk na kterem byly puvodne XP).

Po te bych restartoval pocitac a zkusil nabootovat z nove pridaneho diskoveho oddilu. Jestli by se to povedlo, staci preformatovat puvodni disk

mkfs -t ext3 /dev/hda5

Chtel bych zduraznit, ze vyse uvedeny postupu jsem nezkousel, takze ani nejsem schopen zarucit jeho funkcnost… Dale bych doporucoval pozornosti [tldp.org/HOWTO/Hard-Disk-Upgrade/].

Macky

Myslim ze nova instalace je zbytecna, a postup je vicemene spravne, jen nepovazuji za rozumne kopirovat / do zarizeni /dev/hda1.

mkfs.ext3 /dev/hda1
mkdir /mnt/hda1
mount /dev/hda1 /mnt/hda1
cp -ax / /mnt/hda1

Parametr x u cp zajisti ze se vam nebude /mnt/hda1 kopirovat reukrivne.

Pokud chci zachovat puvodni home na /dev/hda5 tak bych hda5 neformatoval, jen vsechno ostatni krom home smazal a do /etc/fstab pripisete

/dev/hda5 /home ext3 defaults 0 0

po preformatovani hda1 budem musiet znovu nastavit grub?

Ano mate pravdu… pokud smazete grub z hda5 pak by melo byt potreba jeste na hda1 zeditovat grub.conf a pustit grub-install.

podarilo sa mi celkom slusne rozbehat winXp cez virtualbox (www.virtualbox.org) spomalenie je zanedbatelne, takze uz nic nebrani cely disk nechat pre FC6,

dokonca sa mi vidi taketo riesenie efektivnejsie kedze naraz mozu na PC bezat oba systemy aj ked na jednom z nich aj spyware a antivir kontrola :slight_smile:

existuje nejaky prepinac ktorym poviem prikazu cp aby nekopiroval home adresar???

skusal som kopirovat cez krusadera (administratorsky rezim) ale niektore subory z priecinka /dev nevie prekopirovat

A proc to chcete resit prepinacem? Nebylo by jednodussi to proste prekopirovat a adresar /home vymazat? Jestli vsak bezpodminecne trvate na prepinaci zkuste

cp -ax /*[!Home] /dev/hda5

Macky

tak uz to mam zasebou
pomol som si navodom z http://forum.fedoraforum.org/forum/showthread.php?t=122264&page=1&pp=15&highlight=copy+filesystem

najprv som pripravil disk
mkfs.ext3 /dev/hda1
mkdir /mnt/1
mount /dev/hda1 /mnt/1

prekopiroval som system prikazom
(cd / ; find . -xdev -print0 | cpio -admvp0 /mnt/1)
pocas kopirovania som pomocou krusadera mazal obsah adresara home/konto - zle sa kopiruje 60GB na 10GB particiu :slight_smile: nechal som len bodkove subory a adresare

potom som upravil fstab na hda1 vyhodil LABEL=1 nahradil /dev/hda1
upravil grub.conf na hda1 (hda(0,0) a LABEL=/)

pustil
grub
root (hd0,0)
setup (hd0)
quit

a nakoniec som zmazal home a v fstab nastavil
/dev/hda5 /home ext3 defaults 0 0

p.s. trochu som sa natrapil s LABEL=/ kedze grub nabehol z hda1 a system stale isiel z hda5
nakoniec som este pustil prikaz /sbin/e2label LABEL=/ /dev/hda1

V tom pripade mate ale asi dva svazky se jmenem “/”, ten hda5 si “prelabelujte” treba na “/home” jinak by vam to nekdy mohlo delat neplechu.

to uz som urobil z hda5 som spravil home vymazal komplet vsetky adresare a obsah home dal priamo na root hda5 -ky

mensi problem pri vypinani smart cards pisu nieco s hda5 kde sa daju podrobne pozriet vypisy ktore nabiehaju pri vypinani pc (shutdown, stoping a zelene OK)???

Bohuzel nejsou nikdy… pri behy systemu ale muzete danou sluzby stejnym zpusobem zkusit vypnout… mimochodem jedna se o smart card nebo SMART coz je uplne neco jineho?

odfotil som to fotakom nezjavuje sa to iba pri smart cards ale aj pri inych demonoch napr autofs

http://album.inMail.sk/*funtomas?375620

Tak tuhle chybu klidne pustte z hlavy, to je vypis audit demona (log najdete kdesi v /var/log/audit) a vubec nejlip udelate kdyz si ten smart card demon vypnete, protoze pochybuju ze smart card pouzivate.