Přestalo fungovat PhotoQt

[rna@pleione ~]$ photoqt
photoqt: symbol lookup error: /lib64/libfreeimage.so.3: undefined symbol: _TIFFDataSize, version LIBTIFF_4.0

Nepomohlo ani upgrade z 35 na 36, stále to píše to samé.

že by 2099985 – freeimage is broken by libtiff 4.4.0 ABI changes ?

No, už to tak vypadá. :frowning:
Co se s tím dá dělat?
Mám si najít jiný prohlížeč obrázků, nebo existuje slušná pravděpodobnost, že to někdo v dohledné budoucnosti opraví?

No dá se to rozkliknout a tam je v bodhi jak to udělat.
Protože máš F36 tak bych kliknul na

https://bodhi.fedoraproject.org/updates/FEDORA-2022-89339d358e

SUPER ! Funguje to.
Vážení přátelé, já se omlouvám, že pořád tak nějak nechápu, jak to v tom Linuxu vlastně funguje.
To jako se vloudí chybička do nějaké knihovny a díky upgradům se to rozleze po celém světě a stotisícům nešťastníků přestane fungovat nějaký program?
To už je jak u Microsoftů na dvorečku, :frowning:
Pokud lze najít řešení na tomto fóru a pokud místní komunita bude mít se mnou trpoělivost, tak budiž, to se dá přežít.

Ale stejně se mi to nelíbí. Před několika lety jsem ve Fedoře bez problémů provozovat internet banking od ČSOB (Windows ve VirtualBoxu, čtečka čipové karty v USB šla přesměrovat do Woken). Pak bylo jednou nějaké upgrade a od té doby utrum. Nepřišel jsem na to, jak to zprovoznit, nic jsem nevygůglil.
Před týdnem mi zase po upgrade přestal fungovat scanner. Tiskárna tiskne dál, ale skenner se nenajde a nenajde. Asi budu muset dát do dualbootu nějakou jinou distribuci a tu nikdy neupgradovat, abych měl nějakou zálohu klíčové funkcionality.

A flatpak appka Flathub—An app store and build service for Linux by ti nefungovala ?

Zkusil jsem.
No, samostatně spuštěný program z flatpaku funguje, ale nepřišel jsem na to, jak otevřít obrázek na pravé tlačítko. Zkusil jsem nastavit asociovanou aplikaci flatpak run org.photoqt.PhotoQt, ale nefunguje to.
BTW, teď to dělám v Mintu, nainstaloval jsem ho do volného místa na disku v domnění, bude dualboot, avšak teď už mi jenom nabíhá Mint a tu Fedoru nespustím.
Tak už se teď několik desítek hodin zabývám přetahováním aplikací a dat do Mintu. Naštěstí tam ta instalace Fedory zůstala celá včetně konfigurace.

No to je ovsem nejaky problem v zavadecim procesu Mintu ktery nerespektuje dalsi distribuce. To neni moc pekny zacatek a tak nejak to nesignalizuje, ze by Mint do budoucna vyresil tvuj pocit, ze tam nic rozbiteho nikdy nebude.

Ja mam (bohuzel) obcas stejne problemy jako ty, ze se neco nejak rozbije a taky me to stve, ale to, co je u Linuxu a Fedory jinak je, ze 1. pokud o problemu nic nenajdu, zeptam se, pripadne nahlasim, 2. je velka pravdepodobnost ze se tim nekdo bude zabyvat a dokonce na muj popud se to opravi. Zkus tohle u MS nebo jineho SW - nejdriv na hledani najdes MS tech info s hromadou balastu pro verze Windows ktere nemas, pak narazis na prvni linii podpory, to je AI BOT ktery na tve dotazy odpovi nejakym naprostym nesmyslem, pak druha linie, tam ti ind posle druhou nesmyslnou odpoved a dotaz zavre… je to horsi nez spatne udelana adventura, kde musis zjistit jakym zpusobem dokoncit nesmyslnou sekvenci ukonu, aby si splnil ukol a bavil se s tebou nekdo kdo vi o co jde.

Fedoru dela spousta cechu tady v RH a takovou luxusni podporu u zadneho jineho SW nemam.

Naprosto souhlasím, koneckonců jsem vždycky skončil u Fedory po experimentech s jinými distribucemi, jen na jednom serveru mám Centos 8s a na druhém zkouším Almalinux poté, co soudruzi od Centosu provedli ten distribuční veletoč.
Je nějaké šance vzkřísit tu Fedoru na disku? Případně přeinstalovat bez přeformátování a tudíž tam dostat boot menu? (v tom Mintu jsem sice vyrobil boot menu, ale Fedoru do něj nemůžu dostat).

PhotoQt ve Fedoře spravuju já, tentokrát to sice nebyl problém přímo v tomto balíčku, ale pro příště je lepší takový problém nahlásit do bugzilly. Ve fóru to správci balíčků nenajdou.