Prejmenovani interfacu

Ahoj, potreboval bych poradit, jak prejmenovat interface ze stavajiciho ifcfg-enol3 na eth0. mam fedoru 21 rozjetou na virtualboxu. V etc/udev/rules.d/ mi chybi file 70-persistent-net.rules a nejde mi vytvorit. Jasne, muzu ho nakopirovat, ale to se mi nechce, neb nevim, jak to v nem funguje a rad bych to pochopil. prosim o pomoc. diky

Ahoj, toto pojmenovaní je ‘vychytávka’ od systemd. Lze to přepsat pomocí udev pravidel, případně to lze vypnout přidáním ‘net.ifnames=0’ na kernel cmdline.

Pro úpravu kernel cmdline, máš dvě možnosti:

  1. upravit /boot/grub2/grub.cfg (pro bios) nebo /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg (pro UEFI).
  2. přidáš ‘net.ifnames=0’ do /etc/default/grub do GRUB_CMDLINE_LINUX a pak spustíš:
    a) pro bios “grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg”
    b) pro uefi “grub2-mkconfig /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg”

Druhý způsob je více doporučovaný, jelikož by měl být permanentní.

více info zde: http://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/PredictableNetworkInterfaceNames/

Jen bych rad upozornil, ze kernel od jiste doby negarantuje zachovani poradi “eth” zarizeni pres ruzne starty. Tzn. pokud mate vic eth rozhrani, pak se vam mohou prohazovat. Z tohoto duvodu se zacala pouzivat konzistentni bios name. Pokud chci zpet eth, pak je nezbytne udelat si prave udev pravidla s MAC a v nich prejmenovani na eth, aby se neprohazovala zarizeni.