přehřívání procesoru na fc12

Dobrý den,
když jsem používal fc10, neměl sem s teplotou procesoru žádný problémy. Pak sem asi půl dne používal fc12 liveCD a vždy cca po půl hodině se mi notetbook vypnul. Měl sem trochu podezření, že by to mohlo být teplotou. Pak sem chvilku používal tu “odlehčenou” verzi, která se dá nainstalovat z liveCD a problémy přestaly, ale možná jen proto, že sem nevitížil procesor. Když sem si ale nainstaloval fedoru 12 z DVD zase se mi začal počítač vypínat.
Nainstaloval sem si lm_sensors a ty mi hlásí, že teplota procesoru je ± 80 stupňů, cože je opravdu hodně. Navíc při zátěži se teplota zvedne až na 100 stupňů a počítač se bez varování vypne (jako když dojde baterie).
Mám acer aspire 5315.
Poradíte mi prosím někdo, jak to spravit?

Nevšiml jste si, jestli správně funguje ventilátor? Měl jsem kdysy podobný problém, kdy se mi neregulovaly otáčky ventilátoru podle teploty a notebook se přehříval, vyřešilo se to až s novějším jádrem. Možná je podobný problém i u vás. Zkusil jste aktualizovat kernel?

Ne, ještě jsem nezkušel aktualizovat. Taky se mi zdá, že problém bude asi ve větráčkách. Jen nemůžu přijít na to, jak nastavit lm_sensors tak, aby zobrazoval i otáčky ventilátoru.
Mohl by ste mi prosím poslat odkaz, na nějaký jednoduchý návod, jak aktualizovat kernel? Jednou jsem to zkoušel podle http://www.cyberciti.biz/tips/compiling-linux-kernel-26.html, a i když se kernel aktualizoval, nějaký chyby sem tam udělal (nezobrazoval se network manager atd…).

S lm_sensors zkušenosti nemám, ale kernel stačí aktualizovat jednoduše pomocí nástrojů od Fedory. Stačí v terminálu přihlásit se jako root (příkazem su root) a zadat yum update kernel. Systém si stáhne seznam dostupných aktualizací a pokud bude v nich i nový kernel, tak ho nabídne k aktualizaci.

díky moc, pomoho to :slight_smile: