prehrievanie notebooku

Dobry den, prednedavnom som kupil notebook acer aspire 5101 a cely nateseny, ze ako na tom bude fajne fedora frcat som splasol po tom ako sa notebook len po par minutach prace zacal nenormalne prehrievat. vo windowsoch ma celkom prijatelnu teplotu. je to normalne? alebo je s tym nieco potrebne urobit? Dakujem vopred za kazdu dobru radu.

Nevim - notebooky zkusenosti nemam, ale rekl bych, ze mate v zasade dve moznosti:
a) srazit rychlost procesoru (nedavno jsem na foru tento problem resili - klicove slovo tusim cpuspeed)
b) stahnout si nejaky program na regulaci a monitoring otacek vetracku (napr. lm_sensors)

Macky

Dakujem za odpoved. Vyskusam a dam vediet, ze ako to dopadlo.

c) vzit notebook a omlatit ho vyrobci o hlavu.

Za normalnich tepelnych pracovnich podminek s deklarovanym prostorem okolo notebooku se nema co prehrivat i kdyz bezi 24 hodin denne na plny kotel.

vamo ma skutecne pravdu. Vyrobci hresi na to, ze lide HW nepouzivaji naplno a poddimenzovavaji chlazeni - predevsim u levnejsich notebooku. Jina vec je, ze tento notebook zrejme nepouziva hardwarove regulace ale regulaci pres operacni system a tak je potreba v Linuxu aktivovat cpuspeed, jinak bude zrejme i kratsi zivotnost na baterie.