Přehnaná spotřeba Fedory 16

Zdravím přátelé,

chtěl bych vás poprosit o nějakou radu, je-li dostupná, týkající se zvýšené spotřeby Fedory 16. Fedoru mám na svém NB Samsung 305U, běží krásně, jsem s ní maximálně spokojen, ale nutí mého prcka jet stále téměř naplno, ten se zahřívá a samozřejmě také vybíjí. Místo tedy původních 4-5 hod. slíbeného provozu od výrobce mám s Fedorou jen pouhou hodinu a půl, což je pro mě dost alarmující na to, abych ji opět vyměnil na ty méně žádané Windows. Sedmičky jsou použitelné, ale chtěl bych se udržet u (pro mě) více zajímavého tvorečka :). Děkuji, David

Zkuste nástroj PowerTOP, který umožňuje odhalit největší “žrouty” energie:

yum install powertop

Při spuštění powertop bez parametrů se spustí v interaktivním módu.

Případně pošlete powertop.html, který získáte pomocí:

powertop --html

a také výstup:

pm-utils-bugreport-info.sh

z těchto informací možná zjistíme víc.

Při celém průběhu jsem nechal NB tak, jak při každém startu, bez jakéhokoli mnou spuštěného programu, krom terminálu.

http://leteckaposta.cz/306487115

Mozna bych zkusil zda to nedela graficka karta. S ati zkusenosti nemam, ale pokud mas defaultni ovladace co jsou ve Fedora moc bych se na ne nespolehal co se tyka uspory energie.

když jsem viděl ten výpis, tay jsem si pak řekl, jestůi to není tím, mám ji integrovanou v procesoru
.
.
.
Tak nové ovladače nepomohli, spíše to rozhodily a mám problém se nalogovat do GNOME 3.2 :):smiley:

Vypadá to na grafickou kartu. Nicméně počkejme, co na to řekne yarda. To je přece jenom odborník na power management.

Ty logy vypadají OK, pošlete výstupy:

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_driver

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

cat /sys/devices/system/cpu/cpuidle/current_driver

ls /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpuidle

cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile

dmesg

Tak nové ovladače nepomohli, spíše to rozhodily a mám problém se nalogovat do GNOME 3.2
O jaké ovladače se jedná? Catalyst?

Co myslíte tím “běží naplno”? Ventilátor? CPU? Systém má pomalejší odezvu, nebo se NB hodně zahřívá?

Vyskytoval se tento problém i u starších verzí Fedory? Tedy jestli se jedná o regresi (někdy v minulosti to fungovalo) nebo o dosud neřešený problém (nikdy to nefungovalo).

Dále zkuste analyzovat příkon jednotlivých komponent pomocí powertop. Použijte ovladače z Fedory. Nabijte baterii naplno, odpojte síťový zdroj a spusťte:

powertop --calibrate

Nechte kalibraci doběhnout. Až se spustí powertop, nechte ho běžet tak cca hodinu, až začne ukazovat příkony ve wattech pro jednotlivé procesy / zařízení. Potom pošlete výstup powertop --html.

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_driver | powernow-k8

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor | ondemand

cat /sys/devices/system/cpu/cpuidle/current_driver | acpi_idle

ls /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpuidle | state0 state1 state2

cat /sys/class/drm/card0/device/power_method | profile

cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile | default

dmesg | leteckaposta.cz/451575954

O jaké ovladače se jedná? Catalyst?
AMD Catalyst™ 11.11 Proprietary Linux x86 Display Driver (dle popisu ale bylo zbytečné je zkoušet, jsou nejspíše zastaralé)

Co myslíte tím “běží naplno”? Ventilátor? CPU? Systém má pomalejší odezvu, nebo se NB hodně zahřívá?
NB se zahřívá, chladič proto jede taky na vysokých otáčkách, ale ne zcela na plno. Při instalaci těch ovladačů jel ještě na větší otáčky a NB už pomalu žhavil. Pokaždé, když jsem se koukal na výpis CPU, tak tam nija extra zvýšená frekvence nebyla

Vyskytoval se tento problém i u starších verzí Fedory? Tedy jestli se jedná o regresi (někdy v minulosti to fungovalo) nebo o dosud neřešený problém (nikdy to nefungovalo).
Dosud neřešený problém, vzhledem k tomu, že jsem Fedoru prvně zkusil před cca 4mi lety. Pak sjem řpesedlal na Ubuntu, ale to jsem provozoval na PC. NB mám nový a chtěl jsem na něj kvůli zvyku a rychlosti linux. A vybral jsem si právě Fedoru

výpis z POWERTOP
http://leteckaposta.cz/703628803

Je tam výpis z terminálu i nějaký výpis, který se mi vytvořil do domovské složky, tak nevím, co z toho vám pomůže. Nicméně během celého procesu byl NB nastaven navíc dle nníže uvedeného doporučeného nastavení, ale připadá mi, že žádná změna tam nebyla.

Zkuste zapnout dynamický power save režim na grafice pomocí:

echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/power_method

Ješte agresivnější power save režim (snížení výkonu grafiky) lze zapnout pomocí:

echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method

echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Nastavení zůstane aktivní do rebootu.

Nepřipadá mi, že by se něco změnilo. Nicméně vyzkouším to ještě jednou po tom, co pošlu POWERTOP výpis. V každém případě děkuji, že se tímto zabýváte :slight_smile:

POWERTOP výpis výše

Podle me v jadre stale existuje problem s “neuspavanim” PCIe sbernice. Nevim sice proc by to melo zpusobovat problemy jen nekomu, ale muzes zkusit zapnout ASPM. Viz. napr. http://www.techytalk.info/linux-kernel-2-6-38-2-6-39-power-regression-workaround/

No, vypadá to, že jsem ztracený případ. Nic prostě nefunguje. Asi budu muset nahodit Winy. Za dva týdny letím do US na pár měsíců a potřebuji funkční NB. V letadle mi asi hodinka a půl stačit nebude.

Nic panstvo, děkuji tedy moc za vaši ochotu a snad se třeba za půl roku poštěstí více :).

David

Ve Vašem případě se bude zřejmě jednat o nějaký problém v jádře (v kombinaci s určitým HW). Zajímavé je, že jsem dosud nenarazil na žádný podobný report. Nemáte v BIOSu nějaké možnosti pro nastavení power management? Pokud můžete, pošlete powertop.html s výpisem wattů (měl by vygenerovat powertop --html po kalibraci). Pokud máte k dispozici wattmetr, zajímaly by mě hodnoty příkonů ve Windows a ve Fedorě u Vašeho NB (při odpojené baterii).

Ještě můžete zkusit tuned, který nastaví systém dle zvoleného profilu, např. na max. úsporu energie:

yum install tuned

Pro nejúspornější profil:

tuned-adm profile laptop-battery-powersave

Na dvojnásobnou výdrž to však určitě nevytáhne.

Dobrý den,

mám velice podobný problém. F16 mi neúměrně přehřívá ntb při běžné kancelářské činnosti, když mám puštěné W7 ntb je o poznání chladnější a i vetráček se točí o poznání pomaleji.
Týká se to i výdrže na baterku s W7 je ke 2 hodinám s F16 je to sova hodina jedna.

Vím že se to zde několikrát řešilo přesto bych ocenil pomoc

Výstup powertop --html
http://leteckaposta.cz/287494645

Vojta

Dle powertop reportu to celkem dost vytěžuje flash plugin, jinak ten report vypadá OK. Nezlepší se to bez něj? Případně ještě pošlete výstup dmesg.

Děkuji za odpověď, v této době se nacházím už bohužel mimo republiku a potřebuji PC k dispozici, takže jsem z Fedory přešel zpět na WIN 7, nicméně až se vrátím určitě vyzkouším další možnosti, jak Fedoru bez problémů na mém NB zprovoznit. Věřím také v to, že vzhledem k tomu, že už bude v minimálně půlročním provoze, najde se mnoho aktualizací, které by mi k úspěchu mohly pomoci. Ještě jednou děkuji

Zdravím,

mohl byste upřesnit co myslíte vypnout flash-plugin? Bez toho se dá obejít?

Tady je výstup dmesg
http://leteckaposta.cz/622013135

vojta

flash plugin je aplikace treti strany pro prehravani adobe flash. Vypnout/odinstalovat se da, ale neuvidite spoustu reklam ale taky videa atd. Flash je obecne strasny zrout vykonu. Na slabsich/starsich pocitacich doporucuji pouzivat flashblock apod. a flash blokovat a zapinat jen to co chcete videt. Flash pro linux muze rozhodne byt velmi rozdilne napsany a zpusobovat problemy. Vsechno bych to na nej ale nesvadel. Linuxove jadro se v poslednim pul roce take co se spotreby tyka moc nepredvedlo a na tento problem si stezuje vicero lidi.

Zdravim, na svém novém NB HP ProBook4530s jsem okamžitě sestřelil W7 (dodané se spoustou balastu od HP) a vrhnul ho do náruče F16 64bit. Se spotřebou to po instalaci nebylo nic moc, ventilátor běžel ve vysokých otáčkách a výdrž na baterie nepoužitelná (max. 1 hod.). Tušil jsem, že by to mohla dělat přepínatelná grafika ATI/Intel. Zkusil jsem nainstalovat drivery přímo od ATI (návod http://wiki.cchtml.com/index.php/Fedora_16_Installation_Guide). Catalyst zabral a vzhledem k tomu, že nepotřebuju vysoký graf. výkon, přepnul jsem v AMD CCC na úsporný Intel GPU. Ventilátor se zklidnil, NB tolik netopí a baterie vydrží o poznání déle.

Nyní cca 3,5 - 4 hodiny…

Měl jsem tu čest vyzkoušet Sabayon Linux v nejnovější verzi na mém prckovi a choval se mi stejně jak popisujete Vy. Proc neběžel naplno, vypadalo to vše lépe, ale nijak extrémně slavné to s výdrží také nebylo, ale aspoň že už to PC tak nežhavilo. Zkusím tedy Váš postup a uvidím, jak na tom budu :). Děkuji za Váš post.

Nicméně, koukal jsem na Váš NB a je tam 6ti článková baterie, jak dlouho by Vám tedy měl vydržet a otázka srovnávací, jak dlouho Vám vydrží teď?

S úspěchem hlásím, že mi ten systém hází jednu chybu za druhou, ani ty ovladače se nenainstalovaly bez problémů (lépe řečeno se nenainstalovaly vůbec). To zamrzí, asi se dám definitivně na ty Winy, nebo se budu muset snažit více přičichnout k výše zmíněnému Sabayon.