Přechod na ask.fedoraproject.org

Ahoj,
nedávno mi Vojta Trefný navrhl, jestli bychom nechtěli fórum přesunout na ask.fedoraproject.org, kde můžeme požádat o českou jazykovou mutaci. Říkal jsem si, že to není úplně špatný nápad, protože lidi už na fórum nechodí diskutovat, ale jen řešit problémy, na což je Stack Exchange, na kterém je Ask Fedora postavené, lepší. Má to několik předností:

  • lze se do něj přihlásil s FAS účtem, nebo účty na Googlu, FB, Twitteru, takže drtivá většina lidí si nemusí vytvářet nový účet.
  • nemuseli bychom řešit správu (upgrady, spam,…)
  • je to lepší systém pro otázka->odpověď, uživatelé můžou hlasovat pro nejlepší odpověď, která se potom zobrazí nahoře hned pod otázkou, uživatelé jsou hodnoceni na základě toho, jak jsou jejich otázky dobré

Samozřejmě směrodatné pro rozhodnutí, jestli zůstat na tomto fóru nebo se přesunout na nový systém, je to, jak se k tomu stavíte vy uživatelé. Jestli vám spíš vyhovuje forma fóra nebo Q&A systému. Jak se na to díváte?

Jen bych doplnil, že Ask Fedora neběží na StackExchange, ale na AskBot (princip je stejný, ale AskBot je opensource).

Na Ask Fedora už nějaké jazykové mutace jsou, tak si můžete udělat představu z toho jak to funguje třeba u španělštiny.

Osobně se mi tenhle styl pro “online podporu” vždycky líbil víc než klasické fórum, ale samozřejmě nemá cenu něco řešit pokud se tam nikdo na nic nebude ptát.

+1 za q&a. Moc diskuzí tu imho není, takže tento formát by mi přišel vhodnější. A kdo se chce vykecávat, má tam pořád komentáře :slight_smile:

Jen by mi přišlo škoda, aby to bylo pryč z fedora.cz - je to taková sympatická doména. Ještě by bylo fajn, aby byl askbot celej lokalizovanej…tahat uživatele na čengliš web by nepůsobilo úplně pěkně.

stderr napsal(a):

Jen by mi přišlo škoda, aby to bylo pryč z
fedora.cz - je to taková sympatická doména.

Tak můžeme si udělat redirect ask.fedora.cz → ask.fedoraproject.org/cs nebo rovnou iframe :slight_smile:

stderr napsal(a):

Ještě by bylo fajn, aby byl askbot celej
lokalizovanej…tahat uživatele na čengliš web
by nepůsobilo úplně pěkně.

Když kouknu na španělskou nebo řeckou verzi, tak je tam přeložené skoro všechno, AskBot je normálně na Transifexu, čeština je aktuálně na nějakých 62 %, takže jen musíme všechno dopřeložit. (Otázka je, jestli všechno, co je viditelné, skutečně přeložit jde, pokusím se zjistit.)

Me osobne je to v podstate jedno. ask.fedora.cz by asi bylo hezke, nakonec muze se to spustit paralelne a nechat prezit to vic pouzivane. Jen “se” tedy musi dotahnout ten preklad.

Musim rict, ze jsem ted chvili zkousel pouzivat ask.fedoraproject.org, ale jsem z toho ponekud zmaten. Moje odpovedi ani komentare se neobjevuji hned jak je clovek odesle, u otazky mi zmizela prvni odpoved ale mezitim tam pristala jina od nekoho jineho… je to takoveh trochu “nelinearni”.

Oni tam nedavno meli velky problem se spamem a vyresili to ponekud hloupe tak, ze prispevky od lidi s nizsi karmou musi schvalovat moderatori – tj. pokud odpovis ty a pak prijde nekdo, kdo ma vysokou karmu (dost na to, aby nemusel cekat na schvaleni) a odpovi taky, tak jeho odpoved tam bude prvni.

Problemem AskFedora je malo lidi – je jak malo tazatelu, tak malo “odpovidacu”, tak predevsim malo lidi, co by klikali u otazek i odpovedi na “plusy”. Mam napr. ucet na AskUbuntu.com, kde jsem naposledy odpovedel v roce 2013 a za moje odpovedi mi porad naskakuje karma – je tam hodne lidi, jsou “dobre” pokryte zakladni problemy a otazky a vsechno je hodne vysoko v googlu. Dokud se nepodari AskFedora prekrocit nejaky ten kriticky pocet uzivatelu, bude porad jen tak zivorit.

Je to teda fakt to schyzofreni, clovek nevidi co tam napise, pritom se zobrazuje ze u otazky je moje odpoved, neustale se prehazuje poradi dotazu, takze nikdy nevim co jsem uz cetl a co ne… porad mi to prideluje nejake ty “badges” coz je uzasne, ale jinak nevidim zadny efekt.