Preblikavanie externeho QHD monitoru pripojeneho cez HDMI konektor

Ahojte,

Mam nainstalovanu F35 + posledne upady (vratane kernelu).
Vsimol som si takuto anomaliu, ze externy monitor, ktory mam pripojeny cez HDMI port raz za cas strati sgnal na cca 2-3sekundy a potom sa vrati spat do aktualne desktop-u. Deje sa to aj pod X-serverom a aj pod waylandom.

Po investigacii som zisitl z logov, ze deje sa to vtedy , ked kenrel modul i915 hodi error

[i915]] *ERROR* CPU pipe A FIFO underrun

Skusal som navrat na starsie jadra a vsimol som, si, ze posledne pouzitelnym jadrom bolo jadro 5.8.x (od vtedy to zacalo blbnut). Poslednu dobu to “preblikavanie” nastava coraz castejsie pri browsovani (ci uz cez FF, alebo Chrome/-ium). Niekeedy nemusim mat ani spusteny browser a deje sa to aj pri spusteni standardnych aplkikacii (ale nie zas tak casto).

Co som skusal :

  • Vypnut HW akceleraciu v browseroch - bez uspechu
  • koerne parametre kernelu v grube - bez vacsieho uspechu
  • vymena kabla - bez uspechu

Moja HW konfiguracia :

Pozeral som aj issues na freedesktop.org (projekt drm), je tam podobnych issues dost vela, ale riesene zatial nijake (ako keby to vyzeralo tak, ze intel zas rozbil i915 modul a nevie to dat nijako dokopy).

Neriesili ste niekto podobny problem ? Nemate nejaku radu, pripadne nejaky workaround ?

Vo Windows10 tieto problemy nsu, takze to vyzewra na nejaky dlhodoby bug v linuxovom jadre.

Dakujem za pripadne napady, rady, cokolvek, co to pomoze docasne vyriesit :slight_smile:

Marek

Starší jádro to neřeší? Zkusil bych nabootovat se starším jádrem v GRUBu a.zakazat upgrady jádra.

Měl jsem problém s rozbitím grafického stacki v ovladačích od Intelu a řešil jsem to tak. Potom jsem sem tam zkoušel aktualizovat a kdyztak jsem se vždycky vrátil k funkčnímu jádru, dokud to nebylo opravené.

🤷

tak ako spom spominal vyssie - poslednym pouzitelnym jadrom je 5.8.x, novsie jadra uz maju teakyto problem.
Kernel pinning robit nechcem, lebo jadre 5.8.x je zas problem v tom, ze mi nefunguje celkom dobre VT-d

Co jsem tak googlil, vypadá to na velmi rozšířený problém bez ohledu na distribuci. To se Intel zase vyznamenal.

Někomu pomohlo přepnout metodu grafické akcelerace. Jiní píšou, že jim to nepomohlo, ale za zkoušku to stojí.

Další možností je zkusit naopak ten nejnovější kernel. Stačí postahovat jeho balíčky a nainstalovat je (nemá to žádné vnější závislosti, takže můžeš klidně kernel pro F36). Možná, že v nejnovějším kernelu už ten problém má nějaké řešení.

1 Like

Tak vyskusal som aj najnovsie zostavenie kernelu ( kernel-5.17.0-0.rc0.20220112gitdaadb3bd0e8d.63.fc36), ten problem tam je tiez (k tomu sa pridal aj problem, nefunkcnosti zvuku cez HDMI/DP - adhoc praska, pripadne vydava vysokorekvencne piskanie.). Fakt perfektny indicky vyvoj a-la Intel :slight_smile:

Vyzera to na dlhodoby problem v kerneli (aspon co som pozeral od verzie 5.8 → aktualnych zostaveni).

Kedze to je problem v jadrach, tak je to problem cross akukolvek distribuciu, ktora vyuziva jadro novsie ako 5.8.x .

Nezostava mi nic ine len dufat, ze casom to nejako daju do poriadku, zatial budem vyhnivat na woknach, kde to funguje uplne perfektne.

Dakujem vsetkych zucastnenym za ochotu pomoct mi.

Znamy mi spominal, ze mal v arche podobny problem a zafungovalo mu to docasne cez usb-c vs hdmi redukciu. Tak zajtra vyskusam a dam vediet, ci to zafungovalo :grinning:

Tak som to vyskusal a pre istotu cez USBC. V linuxe na novsich kerneloch ako 5.8 funguje prapodivne. Flckering sice nenastava tak casto (cca 3x za minutu), ale za cenu toho, ze nedokaze zobrazovat v plnom rozliseni 2560x1440@60Hz, ale ide len 1080p@30Hz. Zvuk adhoc vypadava.

Vyskusal som to aj pod w10, tam to funguje uplne korektne - co sa tyka obrazu a aj zvuku.

Tym asi ukoncujem toto vlakno

Koniec hlasenia :slight_smile:

Tak po vacsej investigacii a testovani s viacerymi HW zostavami, sa mi podarilo zistit nasledovne :

skusany HW :

Vysledok testov :

  • ak pripojim NUC1 k 25" Dell UP2516D - nastava adhoc flickering (tak ako popisujem vyssie)
  • ak pripojim NUC2 k 25" Dell UP2516D - vsetko je OK
  • ak pripojim NTB k 25" Dell UP2516D - vsetko OK
  • ak pripojim NUC1 k telke - tak je vsetko OK

Prazahadou je, v com moze byt problem ? Ak NUC1 blbne pri pripojeni ku QHD, tak preco NTB nie (pritom je to rovnaka architektura). Deje sa to vsak len v Linuxe. Vychadza mi to fakt na problem niekde v kernely, alebo MESA (v subehu s nejakou nekompatibilitou NUC-oveho procesoru)., alebo nejaky problem EDID decodingu (ale to by potom musel blbnut aj ten notas)?

Este prikladam aj filter z gitlabu na freedesktop z projektu drm/intel - https://gitlab.freedesktop.org/drm/intel/-/issues?scope=all&search=cpu+pipe+a+fifo+underrun&sort=updated_desc&state=opened

Cele je to akesi divne …