Použitelné renderování (zmenšení) videa

Zdravím, milí přátelé!
Omlouvám se, bude to dlouhý:

Nastoupil jsem po 30letech živnostničení do státního podniku jako hl. energetik.
Digitalizace je v očích “kancelářských” to, že vezmu štos s došlým papírovým dokumentem, rozešívačku, proženu to skenerem a soubor o několika MB uložím někam “do složky”, nejlíp sdílené. Zpátky sešiju a dám pro sichr do šanonu.

Takže já chci, aby nám dodavatelé posílali např. revizní zprávu, jimi orazítkovanou, ale překlopenou rovnou do *.pdf.
Cíl je logický - vyhovění zákonu 106/1999 Sb., tedy že dokumenty uchováváme ve strojově čitelné podobě. Pro mě - neprohrabuju se spoustou obrázků, ale vyhledávám na serverech klíčové slovo.

Takže pomocí Simple-screen-recorderu chci nahrát edukační video, ale tak, aby spolehlivě prošlo mailem (pod 20MB).
Když už se mi povede, tak je těch 7minut něco pod 30MB.
Takže ho musím zmenšit. Prý Kdenlive.
Mnoho pokusů - video je vždy větší, než originál.

Máte někdo kloudnou radu? Třeba přítel Rezza :wink: ?

Dobré odpoledne,

přemýšlel jste o tom, že byste omezení e-mailu obešel třeba tak, že byste video nahrál nahrál jinam a do mailu dal jenom odkaz? Nabízí se třeba běžná cloudová úložiště (E2E šifrované Mega, klasický Google Drive) nebo nahrání videa jako neveřejné na YouTube.

Rozhodně ne, protože znám několik případů, kde jim ve firmě přesně YB filtrujou, firewall či čert ví jak.
Takže dostanu odpověď, že link je mu na prd.

Já bych na toto použil Handbrake.
Jako kodek bych vybral H.264. To je momentálně kodek s nejrozšířenější podporou mezi těmi pokročilými. Ještě efektivnější jsou H.265 a AV1, ale tam bys pořád mohl narazit na to, že to druhá strana nepodporuje.
A pak si budeš muset pohrát s parametry videa, aby se to vešlo do těch 30 MB: stáhnout počet snímků za sekundu, snížit kvalitu videa atd.

ffmpeg -i input.mp4 -vcodec h264 -acodec mp2 output.mp4

Pokud nevidíme vstup, nevíme jestli je potřeba audio, tak se těžko command odhaduje.

Videu muzes i zmensit rozliseni, ono tezko rict cim to nahravas, ale pokud to mas ve 4K tak to proste zadny kodek nezmensi na libovolnou velikost.

ffmpeg -i $i -s 640:480 -b:v 1000k basename $i .AVI.mkv

Ohledně toho linku: já mám přesně opačný problém, kdy velké firmy nepřijmou žádný mail s přílohou (ani plain-text) a jejich správce sítě trvá na tom, abych například archiv o velikosti 70 kB uložil na svůj server, že si to adresát stáhne přes http. A nejsou to žádné podivné firmy: nemocnice, teplárna, automobilka.
Je pravda, že například Facebook nebo Youtůbe mají blokovaný, ale weby jiných firem, či soukromníků nikoliv. Tak jsem doma udělal web pod heslem a naši zákazníci si stahují potřebné soubory tam ocuď.

To ses ted pekny zpatecnik, protoze to mas samozrejme davat na onedrive, google disk a podobna cloudova uloziste, to je totiz naprosto poradku…