Pomalé IO zařízeni (sd karta) zasekává celý systém

Zdravím,

před nějakou dobou se v Linuxu řešily problémy spojené se zasekáváním celého systému při přístupu na pomalá zařízení. Po nějaké době ale toto téma vyšumělo jako by už bylo vyřešené. Nicméně problém existuje pořád. Sice se míra zpomalení systému mezi jednotlivými verzemi jádra liší, ale použitelnost je opravdu mizerná. Pokud vezmu pomalejší SD kartu a spustím dd s cílem na mmcblk0, můžu si rovnou jít dát kafe, protože se občas nedá pohnout ani kurzorem myši, natož se systémem jakkoliv pracovat. Zkoušel jsem experimentovat s bs - většinou používám 4k, ale bez větších úspěchů.

Rozhodně mi to nepřijde normální. Jen nevím, kde problém hledat nebo případně kam jej hlásit. Můžete mi s tím prosím někdo poradit?

Jen pro info:
Dell Vostro 1310
Intel® Core™2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz
4GiB RAM
SD Host controller [0805]: O2 Micro, Inc. Integrated MMC/SD Controller [1217:7120] (rev 02)
Fedora 18

Podle me to je zaletitost konkretniho HW a pripadne podpory v Linux, delam to same a samozrejme ze load vzroste, ale rozhodne to neodrovna system. Faktem je, ze ctecku ma na USB, coz muze limitovat prenosovou rychlost. Nezkousel si nejakou externi ctecku? Vzhledem k tomu, ze mas vicejadrovy system tak mi neni moc jasne jak to muze system zcela pretizit (top a 1 ukaze pocet CPU a jejich vytizeni). Funguji v tu dobu vsechna jadra? Obcas neni jednoduche prijit na to cim to je. Me napriklad hodne zlobilo NFS dokud jsem ho nepovolil v asynchronim rezimu.

Co se tyce vytizeni, samozrejme se muzes zkusit podivat pomoci iotop, ale asi neuvidis nic noveho. Podle toho co to je za kontroler muzes zkusit najit zda ma vlastni IRQ, pripadne zda pouziva DMA a hledat na netu.

Pokusi muzes delat i se schedulerem jadra, ma to obcas zajimavy vliv. Nevim ktery ted pouziva Fedora jako vychozi, ale ja mam “noop”.

Díky za odpověď, na posledním jádře to opravdu dělá už jen na vestavěné čtečce. Externí USB čtečka sice občas nějakou latenci vyrobí, ale rozhodně se to s výše popisovanou situací nedá srovnat. Provedu ještě nějaké pokusy okolo vestavěného slotu, třeba narazím na něco nahlásitelného.