pomalá fedora

Zdravím!jsem v Linuxu nováček,pořídil jsem si FC6 na bezpečný internet.
Instaloval jsem FC6 na 20GB IDE disk,zvolil jsem při instalaci aby si rozdělil disk sám a typ instalace domácí PC.Vše proběhlo OK,ale Fedora je nějaká pomalá.Když ukážu kurzorem na lištu,chvíli to trvá než vyjede menu,než se nastartuje mozilla tak to trvá aspoň 10s.Někdy se taky divně seká rollování textu v mozille.Jinak to funguje ale oproti XP-čkám,které jsem používal před tím to funguje jako bych měl 300Mhz Pentium a 64MB ram.
Jinak mám Celeron 1,7Ghz,256MB ram.Grafika ATI radeon 9200.
Není FC6 moc nová na moje PC,nemám zvolit starší verzi,či jinou distribuci?
Děkuji za odpověď.

Prace s menu je trochu pomalejsi - ale pouze na poprve. Kdyz pak na menu kliknu podruhe, potreti atd. je odezva mnohem rychlejsi. To same plati i pro Mozilu. V procesoru a grafice problem nebude - mozna ta pamet… Co Vam vypise prikaz “free”?

Macky

tak to bude ten problém,použito 249 z 256MB.Nejvíc zabírá firefox,teď zrovna zabírá 76MB.Dá se na něčem ušetřit,nebo mám šetřit na větší RAM?

Zalezi na Vas. Jeste bych pouze rad upozornil, ze Linux rad “cashuje”, takze ackoliv se muze na prvni pohled zdat pamet plne vytizena, ve skutecnosti to nemusi byt tak tragicke.

Nejprve bych zkusil namisto Gnome pouzit Xfce a misto Firefoxu napr. Operu. Xfce nainstalujete z repozitare (info a screny naleznete na www.xfce.org, postup instalace v priruce) a Operu si stahnete ve forme rpm balicku primo ze stranek www.opera.com. Toto bude pomerne schudna cesta.

Jestlize tato RAM uspora nebude stacit, muzete dale zakazat spousteni vsech deamonu, ktere nepotrebujete, a pripadne zkusit prekompilovat jadro a nechat v nem pouze to, co potrebujete. Tato faze uz bude podstatne narocnejsi na znalosti…

Osobne si myslim, ze nejschudnejsi zkusit Xfce a Operu a pripadne prikoupit dalsich 256MB RAM.

Macky

vypni si SELinux pojde ti rychlejsie :slight_smile:
a pravdepodobne aj Beagle - ale to asi indexuje iba ked je PC necinny

ten xfce vypadá zajímavě-vyzkouším.jinak ta opera jede pěkně.zkoušel jsem i konqueror,ale nějak padal.

Ahoj mam takovy dotazek. Je normalni, ze me fedora startuje neco pres minutu? Od vyberu grubu az po zobrazeni pracovni plochy.Neda se to nejak zrychlit? Neco vypnout? Pri tom XP me startuji do 10 sekund. Je pravda, ze to mam na notebooku ale to by snad az tak nemelo vadit.

Predem dekuji za odpoved.

by Hypnos.

2Hypnos:
Mno… me Fedora startuje na Pentiu III 800MHz 512MB RAM 80s do objeveni login screenu, pak dalsich 10s po prihlaseni. Windows XP mi na Pentiu M 1.7GHz 2GB RAM startuje do loginu sice par sekund, ale po prihlaseni jeste dalsich nekolik minut.:slight_smile:

Co se tyce vypinani sluzeb je to perfektne popsano zde:
http://www.mjmwired.net/resources/mjm-services-fc6.html

A jaký rozumný důvod tě vede k tomu, aby jsi notík vypínal?

Osobně taky používám FC6 na notíku (IBM T41) a využívám k “umrtvení” stroje hibernaci, nebo suspend to ram. Většinou ale hibernaci, jelikož mi při uspání do ram poněkud rychle mizí šťáva z baterie a doposud jsem nezjistil proč. Předpokládám, že suspend nevypne všechny komponenty ntbku.

MMCH: 2Hypnos: pokud se jedna o notebook, tak si zkontroluj nastaveni cpufreq. Pokud mas defaultne napr. ondemand tak pocitac v podstate porad jede na nejnizsi frekvenci a jen kdyz ho neco fakt vyburcuje tak se prepne na vyssi. Doporucuji zdejsi diskusi pripadne clanek na abclinuxu na toto tema.

Dekuji za reakce, nejak to zkusim podumat. Mam vybrano ze si to ridi samo rychlost CPU. Asi na tom nejsem zas tak spatne kdyz se to covexovi spousti 80s. Ja teda mam cpu 1.7 intel pentium, 512 mb ram. A mam nastavene automaticke prihlasovaní.

@ guzii: No jsem jeste student takze kdyz taham nota s sebou tak ho vetsinou vypinam. Nemam ho trvale doma na stole.

Notas muzes tahat suspendly nebo hibernovany. Ja to delam taky. Je zbytecne ho porad zapinat a vypinat.

To Hypnos:
Ale já jsem taky student. Když běžím z kolejí na vlak, tak notíka uspím. Když jsem ve vlaku, tak ho proberu atp.

Když notíka uspíš vysypáním na disk, tak je jako kdyby byl vypnut. Nevidím žádnej problém v takovým způsobu zacházení. Ty snad jo?

Ne to ne jen ho vypinam pro jistotu. To vis nebyl zadarmo. Akorat se me nelibi, myslim ze uz sem o tom jednou psal, ze pri vypnuti me disk piskne jako kdyz ho vypnu na tvrdo ve win. Ve win se vypne uplne potichu. Dela to na vice notebooku a zkousel jsem i ruzna distra a vsude to same…

Pro jistotu? Co to je za hloupost? Pro jistotu ho můžeš nechávat na stole, nebo ho nemusíš vůbec zapínat.

S tím písknutím jsem se nesetkal - doposud na žádném stroji.

ja ano a zadna zavada to neni. Muzete vyzkouset co dela
/sbin/hdparm -y /dev/hdX
nebo
/sbin/hdparm -Y /dev/hdX

To je uspani disku. Pokud by to “nepiskalo” pri takovem suspendu tak si to muzete pridat nakonec pri vypinani pocitace. Jen nevim jesli to jde zkouset za behu systemu.