Pokus o instalaci Fed. selhal, teď nespustím Windows

Vážení,

Obyčejně používám Windows, ale teď jsem si chtěl do šuplíku na zkoušení nainstalovat Fedoru 7. V BIOSu jsem vypnul přístup na disk s Windows a nabootoval jsem z Live CD. Vypadá to, že šestigigový disk Fedoře nestačí, protože se tam odmítla nainstalovat, protože prý v té partition není dost místa. A když jsem LIVE Fedoru vypnul a zase nahodil ten hlavní pevný disk, Windows se odmítly nastartovat. Po “checking DMI pool data” se objevilo “Error loading system”. V BIOSu jsem tedy nastavil resetování konfigurace, ale to nepomohlo. Tak jsem nabootoval z instalačního CD Windows a chtěl jsem dát Repair, ale po zvolení partition (na tom hlavním disku) s Windows mi to řeklo něco v tom smyslu, že instalace potřebuje udělat zápis do MBR, ale že to nejde, protože zvolená partition není s Windows kompatibilní. Předpokládám tedy, že Fedora s tím diskem musela něco udělat (dal jsem Vymazat všechny Linuxové partition, a to jen na /dev/sdb, tedy na tom šuplíkovém disku). A co teď s tím?

EDIT: Jo a: Windows XP, procesor AMD 64, hlavní disk je primary master, šuplík je secondary slave.
EDIT: A instalace dělala divné věci: bootovat jsem dal ze /dev/sdb a GRUB žádný, ale když jsem se k těm krokům vrátil zpět, byly (narozdíl od ostatních kroků) vráceny do původního stavu; GRUB se měl instalovat na /dev/sda a bootovat se mělo též ze sda. To je podivné.

“Zakaz” disku v BIOSu ze pro Linux zrejme bezpredmetny, nebot detekci biosu nepouzive. Tedy snaha spravnym smerem, ale bohuzel neefektivni. Co se s diskem sda opravdu stalo jde obtizne i jen hadat, protoze z popisu neni zrejme kam jste se s instalaci dostal. Pokud jste na disku sdb mel existujici parition windows, tak vyber smazat vsechny linuxove asi moc nepmohl a na disku tedy skutecne nebylo dost mista. Rozdil mez volnym mistem na disku a nealokovanym mistem na disku uz jsem tu nekolikrat vysvetloval. Tedy na sdb bylo zrejme potreba odstranit - nejlep jeste ve windows - vsechny existujici oddily. Na 6GB disk se instalace z LiveCD musi bez problemu vejit.

To ze se GRUB zapisuje na sda neni nic divneho - pokd je nastaven tento disk jako aktivni a bootovaci. Pokud nebyl je to divne, ale co se vlastne dela nikdo z nas uz nezjisti.

Ted co s tim - wndowsi fixmbr skutecne nefunguje? To by bylo podivne. V tom pripade bych rad videl tabulku rozdeleni disku - tedy start x Fedora LiveCD a v terminalu “fdisk -l”.

To o tom znepřístupnění je mi jasné, Windows skryté disky taky vidí. Škoda, že je BIOS neumí “odpojit”.
Místo na šuplíkovém disku (to není jen jiná partition, je to prostě jiný HD) bylo alokované. Předtím tam byl Linux Ubuntu, takže ten instalace smazala a vytvořila tam 2 partition. Jednu bootovací ext3 (asi 100M) a druhou nějakou jinou. Nechápu, proč to tedy nešlo. Po fázi, kde nastavím heslo uživatele root se objevilo chybové hlášení - něco v tom smyslu, že vybraná partition není pro tento live image dost velká.
Nevím, kterou konzoli myslíte, ale konzole ve Fedoře (alespoň na tom Live CD) příkaz fdisk, zdá se, nemá: No such file or command, nebo co.
Ale pošlu obsah toho okýnka v setupu Fedory:


Name                   Mount Point Type      Format  Size   Start    End

LVM Volume Groups
    - VolGroup00                                     5984
        - LogVol01                 swap        X     1984
        - LogVol00 /               ext3        X     4000
Hard Drive
    - /dev/sda
        - /dev/sda1                ntfs              12292  1       1567
        - /dev/sda2                Extended          64025  1568    9729
            - /dev/sda5            ntfs              64025  1568    9729
    - /dev/sdb
        - /dev/sdb1    /boot       ext3        X     102    1       13
        - /dev/sdb2    VolGroup00  LVMPV       X     6048   14      748

Co jsou ty Volume Groups? Nemůže být něco s nimi? Proč je u nich swap a ext3?
Když to tam mám takhle, měla by jít Fedora nainstalovat? A je šance, že Windows půjdou nabootoat přes GRUB, když se mi ji podaří nainstalovat?

Tak teď už nevim. Zkusil jsem do toho šuplete nainstalovat Linux Ubuntu a ten taky nenabootuju.

Ted uz v tom bude uplny hokej.:slight_smile: Prikaz fdisk zrejme funguje jen kdy jste root “su - root” v terminalu ze. No a vyndejte suplik. Nastartujte z instalacniho CD windows a dejte fixmbr - to musi jit, ty partition tam podle toho vypisu evidentne jsou.

LogVol neboli LVM je abstrakce diskoveho prostoru, kterou fedora pouziva - umoznuje spojit vicero disku, raidu atd. do jednoho velkeho diskoveho prostoru a nasledne s nim relativne snadno manipulovat. Pro vas jako uzivatele je to celkem nezajimave.

Dobře, zkusím to. Jestli to nepůjde, asi reinstaluju Windows a uvidím, co to udělá.
A tu Fedoru bych taky rád nainstaloval. Můžete mi s tím nějak pomoct? Jaké další informace mám poskytnout?

Pokud budete chtit preinstalovat windows, a chcete si z existujicich windows zazalohovat nejaka data, mohly by NTFS oddily jit pripojit z linuxu (snad i z livecd) a data prekopirovat.
Pokud budete instalovat opet Fedoru doporucuji windows disk uplne vyndat, neho instalovat hned po reinstalaci windows, smazat oddily na onom druhem disku, nehrat si s nicim v biosu a proste jen obycejne instalovat na sdb. Pobud windows disk vyndate linuxu pak jeho vraceni nebude vadit, ale stejne budete muset udelat neco se zavadecem - at uz nainstalovat GRUB na windowsi disk, nebo pridat do zavadece windows jeste volbu na start Linuxu (udajne to nejak jde, ale neptejte se me jak).

Ano, to všechno vím. Návod, jak přidat do NTLoaderu vlastní položku, už jsem taky někde viděl, ten si najdu sám. Ano, disk s Windows zkusím vyndat, děkuji.

No. Takže… Odpojil jsem disk (žádné BIOSové čachry machry, normálně odpojil) a Fedora nainstalovat nejde. “The partition is too small for this live image.” Možná zkusím jinou verzi. Verze Fedory: Fedora-7-KDE-Live-x86_64.

Zjistil jsem, že jsem fixmbr vůbec spouštět nemusel. Windows vůbec nenabootují, když je disk v šuplíku. Což je problém, když budu chtít z NTLoaderu bootovat šuplíkový disk. Možná se to dá obejít tím, že nejdřív spustím NTLoader, pak tam dám šuplík a pak teprve nabootuju Linux. Jen aby ho ten loader pak vůbec viděl.

Pokud nemate hotswap SATA disk tak to nebude fungovat a sestigigovy disk asi sata ani hotswap neni, takze bych ho radsi za chodu vubec nepripojoval. Proc ovsem windows nenanbootuji kdyz tam je suplik nechapu - to by se muselo prehodit poradi disku.
Jak velkou parition ukazuje instalator? Ted jsem instaloval normalni F7-LiveCD a nainstalovalo se na 2.2GB.

Instalace myslím ukazuje správnou velikost.