Podpora nových GPU

Ahojky, mám v plánu si během následujících měsíců pořídit PC na hraní her a hraní si s Linuxem :slight_smile: Kvůli hrám tam bude Windows 10, ale budu tam mít i jeden nebo dva SSD jen pro Linux (podle mě to je lepší než virtualizace, navíc můj nový MBP má jen 256 GB SSD a tam se toho zase tak moc nevejde). No a zajímalo by mne, jaké GPU jsou podporované. Mým favoritem je Nvidia, pravděpodobně 970 nebo 1060, ale přiznám se, že trochu pokukuji i po Radeonu 480 a nejsem ještě definitivně rozhodnutá. Že má Nvidia ovladače pro Linux vím a dokonce i vím jak je nainstalovat :slight_smile: Ale jak je to s podporou AMD? Je samozřejmostí, že chci kompletní 3D akceleraci a plnohodnotný výkon. Má smysl uvažovat o AMD nebo je jediná volba Nvidia? Z pohledu Windows je mi to jedno a výkon by měl být u obou karet ± stejný. Děkuji.

Nejlepší výkon dostaneš s Nvidia kartami a s jejich uzavřenými ovladačemi. Nicméně jejich nevýhodou je, že jejich vydávání není zcela sladěné s vydáními kernelu, takže si člověk musí hlídat, aby neaktualizoval na verzi kernelu, s kterou aktuální ovladače nejsou kompatibilní. Pak skončí s černou obrazovkou. Připravujeme na to plugin do DNF, který to bude hlídat, ale zatím si to musí hlídat uživatel sám.

Otevřené ovladače nouveau moc dobré nejsou, hlavně z pohledu výkonu, který tam často bývá zlomkový. Kompatibilitu s jednotlivými generacemi karet najdeš tady: https://nouveau.freedesktop.org/wiki/FeatureMatrix/

AMD dnes už oficiálně pro Linux podporuje pouze otevřené ovladače, investuje do jejich vývoje a jejich kvalita se zlepšuje mílovými kroky. Dnes je jejich výkon často srovnatelný s původními uzavřenými Catalysty. Oproti uzavřeným ovladačů mají tu výhodu, že jsou přímo součástí kernelu a člověk nemá problémy s kompatibilitou s kernelem. Otec má asi dva roky starou kartu od AMD, ve Fedoře funguje bez problémů a když jsem u něj na návštěvě, tak si občas dám i nějakou hru na Steamu a bez problémů.
Podpora jednotlivých generací v otevřených ovladačích je tady: https://www.x.org/wiki/RadeonFeature/

Kdybych si teď kupoval nový počítač, tak jdu asi do AMD. Zaprvé kvůli té pohodlnosti, že ty ovladače opravdu nemusí člověk ve Fedoře nijak řešit a zadruhé mi je AMD sympatičtější svým přístupem. Nvidia spolupracuje s open-source vývojáři naprosto minimálně. Ale jak jsem psal, pokud chceš hrát opravdu náročné hry a mít ten nejvyšší výkon, tak Nvidia. Jak na Windows, tak na Linuxu. V hraní ale také třeba ve výpočtech na GPU je to standard.

Děkuji za obsáhlé vysvětlení. Z toho co píšeš mi připadá zajímavější Nvidia, jakožto výrobce karet resp. čipů to asi znají lépe než lidé, kteří tvoří otevřené ovladače. A já osobně nemám problém s uzavřenými ovladači a programy obecně, důležitá je pro mě funkčnost. Aktualizace kernelu nechávám na systému a to není zase tak často, takže než se dostane kernel do oficiální aktualizace, čekala bych, že budou i aktuální ovladače.

No a ty hry ve Windows jsou prioritou, je to hlavní důvod, proč ten PC bude a jestli má Nvidia za stejnou cenu vyšší výkon, je to jasná volba.

Díky moc.

Bavil jsem se dnes ještě s Kamilem Páralem, který má o hraní přehled, a říkal, že on má AMD a pořídil by si ji znovu. Pokud budeš hrát na Windows, tak tam je prý výkon srovnatelný. Jen pokud bys chtěla nějakou opravdu výkonnou grafiku, třeba za 15 tisíc, tak tam AMD momentálně konkurenci nemá. Ale do cenové hladiny 8 tisíc je to srovnatelné.
S kartami Nvidia a jejich ovladači sice dostaneš na Linuxu nejlepší výkon, ale jestli na něm nebudeš hrát, tak ti to je stejně jedno a ty grafiky od AMD jsou opravdu bezproblémovější (nerozbíjí se to s aktualizacemi kernelu, funguje uspávání,…). Toť odpověď od něj.

Chápu a děkuji. 15.000 Za grafiku fakt nedám, vždyť je to vyšší cena než bude stát celé PC (tedy bez té grafiky) :slight_smile: Opravdu uvažuji spíš do těch 8.000 Kč, něco jako Nvidia 970 nebo 1060 případně AMD 480.

Vlastně se rozhoduji buď tahle https://www.czc.cz/sapphire-radeon-nitro-rx-480-8gb-gddr5_2/195864/produkt nebo tahle https://www.czc.cz/evga-geforce-gtx-1060-gaming-6gb-gddr5/195220/produkt
A nebo z bazaru 970.

Pravdou je, že tím, že si Polarisy vybral Apple do MacBooků Pro u mě AMD získalo plusové body, protože do té doby jsem jim moc nevěřila. Ovšem faktem je, že procesor bych si AMD určitě nekoupila, ale ta grafika vypadá slušně. Platí ještě, že má AMD nedodělané zabugované ovladače (pro Windows)? Nebo prostě dám GPU do PC, nainstaluji aktuální ovladače a stejně jako s Nvidií to bude spolehlivě fungovat?

V Linuxu se ovladače nastaví samy? Nebo je nutné v případě AMD něco instalovat navíc, aby byl plný výkon?

Něco k tématu:
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=openclose-amdnv-2017&num=2
:slight_smile:

AMD 480 o 30% pomalejší a za stejnou cenu jako Nvidie? Myslím, že to mluví za vše, děkuji. Ten drobný záškub pro AMD mě definitivně přešel, fakt to nemá cenu. Možná kdyby ta RX 480 byla do 3.000 Kč, tak bych o ní možná i trochu uvažovala, ale stejně by asi nakonec vyhrála Nvidia, i když je dražší.
Navíc ty open ovladače vypadají jako pěkný bazmek, takže je jasné, že nainstaluji uzavřené, přeci se dobrovolně nepřipravím o 90% výkonu.

Abby napsal(a):

AMD 480 o 30% pomalejší a za stejnou cenu jako
Nvidie? Myslím, že to mluví za vše, děkuji.
Ten drobný záškub pro AMD mě definitivně
přešel, fakt to nemá cenu. Možná kdyby ta RX
480 byla do 3.000 Kč, tak bych o ní možná i
trochu uvažovala, ale stejně by asi nakonec
vyhrála Nvidia, i když je dražší.
Navíc ty open ovladače vypadají jako pěkný
bazmek, takže je jasné, že nainstaluji
uzavřené, přeci se dobrovolně nepřipravím o
90% výkonu.

Ale to jsou testy na Linuxu. Pokud budeš hrát hry na Windows, tak tě zajímá výkon tam a tam je to vyrovnané, spíš mírně ve prospěch AMD: UserBenchmark: AMD RX 480 vs Nvidia GTX 970
Ano, na Linuxu dostaneš největší výkon s ovladači od Nvidie, to jsem psal, ale pokud nebudeš hrát hry, tak to, že s AMD máš o 30 % menší výkon, při běžné práci vůbec nepoznáš (protože na normální práci mají obě karty násobně víc výkonu, než je potřeba) a je tam výhoda toho, že je to zcela bezúdržbové.

Jasně, to chápu, ale i když budu hrát hry jen ve Windows, tak je jasné, že když jsou dvě karty za stejnou cenu od různých výrobců, tak si koupím tu lepší a AMD to není (testy ve Windows jsem si procházela poměrně důkladně a AMD 480 je relativně srovnatelná s Nvidií 970, ovšem výrazně zaostává za 980 a dokonce i 1050 AMD překonává, o 1060 nebo lepší nemluvě). Navíc jsem četla o problémech s ovladači, že je nutné odinstalovat staré před instalací nových (u Nvidie se prostě přes jejich program stáhnou a nainstalují nové a nemusí se nic řešit) a i to mluví ve prospěch Nvidie. A taky jsem četla, že Zaklínač 3 má s AMD 480 obrovské propady výkonu zatímco s Nvidií běží stabilně (a Zaklínač 3 bude první hra, kterou si na tom novém PC zahraji, to jediné mi na MacBooku neběží, Intel Iris 540 to hratelně neutáhne a ani se mi nevejde na disk).

Takže děkuji, že jste mi poradili, i když možná ve výsledku trochu opačně :slight_smile: Důležité nakonec je, aby to fungovalo a bylo to spolehlivé a rychlé.

PS: kdyby došlo s uzavřenými ovladači Nvidie po nějaké aktualizaci k problémům a nenaběhlo by třeba grafické prostředí, jak moc těžké je místo uzavřených ovladačů dát otevřené a problém opravit? Děkuji.

Abby napsal(a):

PS: kdyby došlo s uzavřenými ovladači Nvidie
po nějaké aktualizaci k problémům a nenaběhlo
by třeba grafické prostředí, jak moc těžké
je místo uzavřených ovladačů dát otevřené
a problém opravit? Děkuji.

Pak by mělo stačit znovu restartovat počítač a vybrat starší kernel, s kterým ovladač fungoval.

To je až tak jednoduché? Super, díky moc :slight_smile:

Valve najalo noveau týpka na práci na radeon-si.

Valve si dělá seznam nefunkčních her pro readeon-si.


Marek Olšák patchuje jako zběsilý. https://www.gamingonlinux.com/articles/deus-ex-mankind-divided-is-about-to-get-70-better-performance-with-radeonsi.8833

Nebál bych se AMD. https://www.gamingonlinux.com/articles/category/Drivers

To vypadá zajímavě, ale já stejně pod Linuxem hrát nebudu, ten PC se staví vysloveně jako herní s Windows 10 na jednom SSD a Linux tam bude jako doplněk, vlastně další hra, akorát na vlastním SSD :slight_smile: A kdybych měla mít z her horší zážitek jen proto, že AMD karty v Linuxu fungují lépe, byla bych naštvaná. Dívala jsem se na srovnání na českých i zahraničních webech a všude vychází Nvidia jako jasná volba. AMD má v low end navrch v DX12, ale já si low end kupovat nechci, mým cílem je middle end a tam AMD v podstatě už nic nemá. Takže radši risknu nefunkční Linux než mít málo výkonu pro hry.

A co se týče hraní v jiných OS než Windows, už několik let hraji na svém MBP (původně 2008, Windows 7 přes Boot Camp případně nativně, nyní MBP 2016 13", Windows 10 přes Boot Camp a opět nativně) a právě nutnost mít dva OS mě donutila nejprve přemýšlet o herním PC a následně to i začít realizovat. Navíc MBP 2016 jsem koupila s jen 256 GB SSD a Windows si z něj berou asi 60 GB, takže mi pro macOS moc nezbývá a na disk s Windows se toho moc nevejde (jak může jen operační systém ihned po čisté instalaci zabírat 18 GB je mi záhadou, navíc vlastně nic neumí).

Každopádně jsem ráda, že se takhle pracuje na hrách pro Linux, teď toho moc nefunguje (co jsem koukala, tak asi třetina her funkčních v macOS funguje i v Linuxu a to není žádná sláva. A v macOS taky zdaleka nefunguje všechno, odhaduji že také tak třetina, aspoň podle Steamu). Hodně bych si přála, aby se ostatní systémy rozšířily na úkor Windows a hlavně aby se začal používat třeba mnohem lepší Vulcan než DirectX. Uvidíme. Ale koupím si Nvidii :slight_smile: