Po upgrade na 36 nefunguje VirtualBox

Což je u mě docela průser.
Zkouším ty knížecí rady z okna VirtualBoxu, ale nevím co s tím:

[root@pleione rna]# dnf install akmod-VirtualBox kernel-devel-$(uname -r)
Poslední kontrola metadat: před 0:02:18, Út 28. června 2022, 19:13:17.
Balíček akmod-VirtualBox-6.1.34-3.fc36.x86_64 je již nainstalován.
Balíček kernel-devel-5.18.6-200.fc36.x86_64 je již nainstalován.
Závislosti vyřešeny.
Není co dělat.
Hotovo!
[root@pleione rna]# akmods
Checking kmods exist for 5.18.6-200.fc36.x86_64            [  OK  ]
[root@pleione rna]# systemctl restart vboxdrv.service
Job for vboxdrv.service failed because the control process exited with error code.
See "systemctl status vboxdrv.service" and "journalctl -xeu vboxdrv.service" for details.

No, a podstatné sdělení z žurnálu je asi toto:

28 19:16:18 pleione modprobe[2471]: modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/5.18.6-200.fc36.x86_64
čen 28 19:16:18 pleione systemd[1]: vboxdrv.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE

Prosím pěkně, co teď?

Zkuste dnf reinstall akmod-VirtualBox.
Instalace/reinstalace tohoto balíčku by měla nastartovat vygenerování modulu vboxdrv který podle žurnálu chybí.

Jo, to asi bude ono, taky mě to mohlo napadnout, :-/
Problém je v tom, že už to nevyzkouším.
Nainstaloval jsem do prázdného místa na konci disku Mint a ono mi to zlikvidovalo bootování té Fedory. Sice tam obě její pártyšny zůstaly, ale nedaří semi ji nabůtovat.
Teď se obávám tu Fedoru přeinstalovat, abych si nezničil instalaci Mintu, protože tam mi zatím vše funguje (VirtualBox, scanner, PhotoQt…)
Je tu někde rozumný návod, jak udělat dualboot bez ničivých následků?
Zatím co jsem našel, je tak komplikované a plné vyhrůžek co všechno se tím dá zničit, že do toho nepůjdu.

Tady je zadokumentováno jak Fedora QA testují dualboot instalaci Fedory s Windows:
https://fedoraproject.org/wiki/QA:Testcase_dualboot_with_windows

Já u toho taky radím mít zálohy, všechno 3x zkontrolovat a podobně :expressionless:
Nejhorší je přijít o data :confused:

Ale stejně to nejde, nemůže to najít ten správný akmod:

[root@fedora home-rna]# dnf search akmod-
Poslední kontrola metadat: před 0:15:25, Čt 30. června 2022, 21:32:57.
============================================================================ Název odpovídá: akmod- ============================================================================
akmod-nvidia.x86_64 : Akmod package for nvidia kernel module(s)
akmod-nvidia-470xx.x86_64 : Akmod package for nvidia-470xx kernel module(s)

Repozitář tam mám:

[root@fedora home-rna]# dnf repolist
ID repozitáře: Název repozitáře:
fedora Fedora 36 - x86_64
fedora-cisco-openh264 Fedora 36 openh264 (From Cisco) - x86_64
fedora-modular Fedora Modular 36 - x86_64
google-chrome google-chrome
phracek-PyCharm Copr repo for PyCharm owned by phracek
rpmfusion-nonfree-nvidia-driver RPM Fusion for Fedora 36 - Nonfree - NVIDIA Driver
rpmfusion-nonfree-steam RPM Fusion for Fedora 36 - Nonfree - Steam
updates Fedora 36 - x86_64 - Updates
updates-modular Fedora Modular 36 - x86_64 - Updates
virtualbox Fedora 36 - x86_64 - VirtualBox


Když se pokusím o /sbin/vboxconfig

tak to skončí (ve /var/log/vbox-setup.log):

/tmp/vbox.0/linux/VBoxNetFlt-linux.c: In function ‘vboxNetFltPortOsXmit’:
/tmp/vbox.0/linux/VBoxNetFlt-linux.c:2314:23: error: implicit declaration of function ‘netif_rx_ni’; did you mean ‘netif_rx’? [-Werror=implicit-function-declaration]
 2314 |                 err = netif_rx_ni(pBuf);
      |                       ^~~~~~~~~~~
      |                       netif_rx
cc1: some warnings being treated as errors
make[2]: *** [scripts/Makefile.build:288: /tmp/vbox.0/linux/VBoxNetFlt-linux.o] Chyba 1
make[1]: *** [Makefile:1842: /tmp/vbox.0] Chyba 2
make: *** [/tmp/vbox.0/Makefile-footer.gmk:117: vboxnetflt] Chyba 2

Stále nic.
Balíček přeinstalován.

[root@broom rna]# akmods
Checking kmods exist for 5.18.11-200.fc36.x86_64           [  OK  ]

Pořád to nejde.

worwor

[root@broom rna]# systemctl status vboxdrv.service 
× vboxdrv.service - Linux kernel module init script
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/vboxdrv.service; enabled; vendor preset: enabled)
     Active: failed (Result: exit-code) since Tue 2022-07-19 16:02:02 CEST; 17min ago
    Process: 1156 ExecStart=/sbin/modprobe vboxdrv (code=exited, status=1/FAILURE)
   Main PID: 1156 (code=exited, status=1/FAILURE)
        CPU: 2ms

čec 19 16:02:02 broom systemd[1]: Starting vboxdrv.service - Linux kernel module init script...
čec 19 16:02:02 broom modprobe[1156]: modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/5.18.11-200.fc36.x86_64
čec 19 16:02:02 broom systemd[1]: vboxdrv.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
čec 19 16:02:02 broom systemd[1]: vboxdrv.service: Failed with result 'exit-code'.
čec 19 16:02:02 broom systemd[1]: Failed to start vboxdrv.service - Linux kernel module init script.

Když hledám výraz vboxdrv* na celém počítači (je tam Fedora a Mint v dualbootu), tak:

[root@broom rna]# find  /   -iname "vboxdrv*"
/etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxdrv.service
/usr/lib/modules/5.18.11-200.fc36.x86_64/extra/VirtualBox/vboxdrv.ko.xz
/usr/lib/systemd/system/vboxdrv.service

/mint/@/usr/lib/modules/5.4.0-121-generic/updates/vboxdrv.ko
/mint/@/usr/lib/modules/5.4.0-122-generic/updates/vboxdrv.ko
/mint/@/usr/src/virtualbox-6.1.34/vboxdrv
/mint/@/var/lib/dkms/virtualbox/6.1.34/5.4.0-121-generic/x86_64/module/vboxdrv.ko
/mint/@/var/lib/dkms/virtualbox/6.1.34/5.4.0-122-generic/x86_64/module/vboxdrv.ko

A co tenhle navod od RPMFusion?
https://rpmfusion.org/Howto/VirtualBox#Quick_install

(navod predpoklada ze si RPMFusion povolite na svem systemu)

RPMFusion ovšemže mám, ale problém je hned zkraje:

[root@broom rna]# dnf install VirtualBox kernel-devel-$(uname -r) akmod-VirtualBox
........
........  (se to nainstaluje)
[root@broom rna]# akmods
Checking kmods exist for 5.18.11-200.fc36.x86_64           [  OK  ]
[root@broom rna]# systemctl restart vboxdrv
Job for vboxdrv.service failed because the control process exited with error code.
See "systemctl status vboxdrv.service" and "journalctl -xeu vboxdrv.service" for details.

[root@broom rna]# systemctl status vboxdrv.service
× vboxdrv.service - Linux kernel module init script
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/vboxdrv.service; enabled; vendor preset: enabled)
     Active: failed (Result: exit-code) since Thu 2022-07-21 18:38:20 CEST; 3min 47s ago
    Process: 21532 ExecStart=/sbin/modprobe vboxdrv (code=exited, status=1/FAILURE)
   Main PID: 21532 (code=exited, status=1/FAILURE)
        CPU: 3ms

čec 21 18:38:20 broom systemd[1]: Starting vboxdrv.service - Linux kernel module init script...
čec 21 18:38:20 broom modprobe[21532]: modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/5.18.11-200.fc36.x86_64
čec 21 18:38:20 broom systemd[1]: vboxdrv.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
čec 21 18:38:20 broom systemd[1]: vboxdrv.service: Failed with result 'exit-code'.
čec 21 18:38:20 broom systemd[1]: Failed to start vboxdrv.service - Linux kernel module init script.

Tohle je zajímavé:

[root@broom rna]# modprobe vboxdrv
modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/5.18.11-200.fc36.x86_64

No, a při další popisované činnosti jsem skončil na:

mokutil --import /etc/pki/akmods/certs/public_key.der
EFI variables are not supported on this system

mokutil --import by měl být potřeba jenom pro secure boot (vyžaduje UEFI boot). Pokud EFI proměnné nejsou podporovány, tak to znamená že máte legacy BIOS boot a tohle nepotřebujete řešit.

Proč nejde ten VirtualBox nevím :confused:

No, to mi už také došlo. Já jsem jel podle toho návodu. Kdyby to bylo tím UEFI, tak by s tím měl problém i ten Mint, který je na stejném počítači v dualbootu s Fedorou.
Ten VirtualBox nefunguje protože tohle:

modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/5.18.11-200.fc36.x86_64

Ale jak ho tam dostat, nevím.
Na disku jsem našel jenom:
/usr/lib/modules/5.18.11-200.fc36.x86_64/extra/VirtualBox/vboxdrv.ko.xz

Tady je něco prostě úplně špatně:

[root@broom rna]# /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh setup
bash: /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh: Adresář nebo soubor neexistuje
[root@broom rna]# vboxconfig
bash: vboxconfig: příkaz nenalezen

Přeinstalace nepomohla.

Pred tim vboxdrv.sh napis do terminalu “set -x”
Treba zjistis co mu chybi.

No, chybí mu to, že tam prostě není. Na celém disku (-cích) se soubor vboxdrv.sh nevyskytuje.

Ale budiž:

[root@broom rna]# set -x /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh
++ __vte_prompt_command
+++ HISTTIMEFORMAT=
+++ history 1
+++ sed 's/^ *[0-9]\+ *//'
++ local 'command=set -x /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh'
++ command='set -x /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh'
++ local 'pwd=~'
++ '[' /home/rna '!=' /root ']'
++ pwd=/home/rna
++ pwd=/home/rna
++ printf '\033]777;notify;Command completed;%s\033\\\033]777;precmd\033\\\033]0;%s@%s:%s\033\\' 'set -x /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh' rna broom /home/rna
++ __vte_osc7
+++ /usr/libexec/vte-urlencode-cwd
++ printf '\033]7;file://%s%s\033\' broom /home/rna

Jsem z toho děsně moudrý. :frowning:

P.S. potřeboval bych zrušit účinky toho set -x
man set mi dává nějaké nerelevaletní povídání o bash.
unset nevypadá, že by to rušilo účinky set.

set +x nebo si otevri novy terminal… kdyz pises kompletni cestu ke scriptu predpokladal jsem ze tam je… kdyz tam neni tak to asi nema smysl poustet. Bude je jinde nebo v jinem baliku. dnf search all vboxdrv.sh pokud je to z repozitare…

akmod-virtualbox je v repozitari rpmfusion, proto ti nejde nainstalovat a nic dalsiho nefunguje…

https://pkgs.org/download/akmod-VirtualBox

pridej si rpmfusion-free repozitare.

Já si myslím, že tam ten repozitář je.

[root@broom rna]# dnf repolist
ID repozitáře:                                                                  Název repozitáře:
fedora                                                                          Fedora 36 - x86_64
fedora-cisco-openh264                                                           Fedora 36 openh264 (From Cisco) - x86_64
fedora-modular                                                                  Fedora Modular 36 - x86_64
rpmfusion-free                                                                  RPM Fusion for Fedora 36 - Free
rpmfusion-free-updates                                                          RPM Fusion for Fedora 36 - Free - Updates
rpmfusion-nonfree                                                               RPM Fusion for Fedora 36 - Nonfree
rpmfusion-nonfree-updates                                                       RPM Fusion for Fedora 36 - Nonfree - Updates
updates                                                                         Fedora 36 - x86_64 - Updates
updates-modular                                                                 Fedora Modular 36 - x86_64 - Updates

Tohle tam bylo a je.

[root@broom rna]# dnf install akmod-VirtualBox
Poslední kontrola metadat: před 0:45:09, Čt 4. srpna 2022, 20:43:48.
Balíček akmod-VirtualBox-6.1.34-3.fc36.x86_64 je již nainstalován.
Závislosti vyřešeny.
Není co dělat.
Hotovo!

Vypadá to, že je skutečně nějaký problém s VirtualBoxem a Fedorou 36 :face_with_diagonal_mouth: Viz tohle vlákno v angličtině na ask.fedoraproject.org:
VirtualBox still can't run in Fedora 36 until now? - Ask Fedora

Tak, a je hotovo.
Tady je spousta pláče nad nefunkčním VBoxem ve Fedoře 36:
https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=7&t=106307

Funguje instalačka tady ocuď: https://www.virtualbox.org/wiki/Testbuilds
Vybere se Linux 64-bit.
Pak se odinstalují všechny stíny minulosti.
dnf remove *VirtualBox*
dnf remove *virtualbox*

A nainstaluje ten https://www.virtualbox.org/download/testcase/VirtualBox-6.1.37-152741-Linux_amd64.run

A dokonce jsem to přesvědčil (ale dalo to trochu víc práce), aby na tom fungovala čtečka čipkaret MiniLector a SecureStore (to je na internetbanking od ČSOB).

Vážení přátelé, děkuji za spolupráci, ale nejsem nijak nadšený z toho, co to dá práce a hledání (o činnosti tohoto fóra nemluvě), než se něco zprovozní.
Mám pocit, že Fedora je příliš avantgardní a nadšeně se vrhá do nových a nevyzkoušených věcí a pak to takhle dopadá.

BTW: po poslední aktualizaci mi začala fungovat Bluetooth sluchátka, kvůli kterým jsem si musel přehrávat videa a filmy v Mintu. (přestala chodit po nějaké aktualizaci ještě za Fedory 35, normálně se připojila, ale nešel zvuk).