Po upgrade na 21 nejdou nastavit efekty v KDE [„vyřešeno”]

Když se je pokusím nastavit, píše mi to:
http://data.applic.cz/rna/screen80.png
Progůglil jsem internet, až jsem v jednom anglickém fóru našel,
že OpenGL byla v FC 21 nahrazena knihovnou mesa (???).
Nějaké ty balíčky začínající mesa- jsem našel v instalaci, ale nezdá se mi, že bych je měl instalovat všechny.
Já se bez těch efektů obejdu, ale asi bude lepší to opravit, protože to může způsobovat i jiné problémy.
Kupříkladu padající Filezilla taky ještě něco mele o opengl a gtk.

Na počítači mé ženy se efekty dají bez nějakého vzpěčování nastavit a fungují, ačkoliv máme oba Fedoru 21 64b KDE.
Rozdíl je v tom, že moje instalace je produktem Fedup z 20 na 21, zatímco mé ženě jsem to instaloval z instalačky na USB čulibrku (Spin Fedora KDE) zčista dočista.

Nevíte někdo, jak to je s tou OpenGL a jak tohle opravit?

Efekty vyžadují OpenGL. Zkus se podívat, jestli máš soubor /etc/X11/xorg.conf a zkus ho případně přejmenovat (ne rovnou smazat, abys ho mohl v případě ztroskotání obnovit) a restartuj X server. Co máš za grafickou kartu? Bude mít špatné ovladače. Máš stejnou jako má manželka? Jestli ano, udělej také instalaci dočista do čista - patrně se špatně rozpoznala a chybí jí ovladače. Můžeš se také pokusit ovladače vygůůůglit a nainstalovat ručně, ale jestli je ověřená čistá instalace u manželky, je to rychlejší znova nainstalovat. Nesmaž si při instalaci /home, pak ti zůstane nastavení aplikací a nepřijdeš o data. Jen nech přeformtovat / a /boot a /temp a máš čistou novou instalaci.

Ten soubor není, zato se vyskytuje adresář xorg.conf.d a v něm soubor 00-keyboard.conf. Jinak nic.

[root@asrock rna]# cat /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf

Read and parsed by systemd-localed. It’s probably wise not to edit this file

manually too freely.

Section “InputClass”
Identifier “system-keyboard”
MatchIsKeyboard “on”
Option “XkbLayout” “cz”
Option “XkbVariant” “qwerty”
EndSection

Problém vidím v tom, že žádné OpenGL instalováno nemám a ani yumex to nenajde.

Tak jsem zjistil, že mi jede na nouveau.
Nainstaloval jsem ovladač přímo od Nvidie podle tohoto postupu:
http://setiathome.berkeley.edu/forum_thread.php?id=74094

(Je to tedy přímo utrpení svatého Celestýna)
Jen ten boinc jsem zase dal pryč…
Ale ovladač už běží nvidiácký. Je to znát i na přehrávání videa.

Nicméně stále stejný problém. Efekty nastavit nejdou, nefunguje Filezilla.
Furt mi to řve, že potřebuje OpenGL.
Zajímavé je, že screensavery založené na OpenGL bez problémů chodí, i jiné programy, např zhu3D.

Uf. vyřešeno.
Z čirého zoufalství jsem začal přeinstalovávat takové položky jako kde-artwork…, kde-base… a jiné podobné kde-xxxx.
Protože jsem se na nějakém anglickém fóru dočetl, že to komusi pomohlo v podobném případě.
Dlouho nic, až to najednou začalo chodit, už si však nepamatuji, které konkrétní balíček to byl. Stejně jsem to bral najednou po více kusech.
Nemám z toho dobrý pocit, ale alespoň mě tato lapálie donutila naistalovat tovární ovladač k nvidii.

Děkuji všem za spolupráci.

OpenGL není nějaký balíček, je to hardwarová funkce grafické karty. Existují sice emulátory softwarové, ale obvykle jsou velmi pomalé (http://cs.wikipedia.org/wiki/OpenGL). OpenGL grafické karty zpřístupní ovladač grafické karty. Proč efekty nenačuchaly OpenGL (a spořiče ano) jest otázkou. Někdy zůstávají trvale přepnuty na XRender, nutno je přepnout ručně. IMHO istalace balíčků Kde-Artwork mohla zlepšit načuchání, leč většinou jsou tyto balíčky jen pro screen savery.

PS: Softwarová emulace OpenGL je v knihovnách mesa-*.

rce napsal(a):

PS: Softwarová emulace OpenGL je v knihovnách
mesa-*.

Něco takového jsem také přeinstaloval, podle zmínky v onom fóru.

yum search opengl
toho vyplivne vice nez dost.
Tobe ale spis chybela nejaka cast mesa knihovny, coz je pri upgrade pomerne caste, protoze mezi verzemi mohou byt baliky sestaveny jinak rozdelene
yum list mesa-*

Cim si to spravil zjistis bud v yum history nebo v /var/log/yum.log

PS: ta odkazovana instalace nvidia ovladacu je samozrejme nesmyslna - kdyz mas v rpmfusion hotove baliky. Jeste ze to je v priruce a tolikrat zde na foru popsane.

covex napsal(a):

PS: ta odkazovana instalace nvidia ovladacu je
samozrejme nesmyslna - kdyz mas v rpmfusion hotove
baliky. Jeste ze to je v priruce a tolikrat zde na
foru popsane.

Tady je něco špatně.
Co se týká ovladače nvidia, jak instalovat, odkud, který… jsem googlil jak zběsilý a jediné, co na mě smysluplně vypadlo, byl ten šílený postup, který jsem uvedl v odkazu. Proč se mi nevysypaly odkazy na tu příručku, nebo odkazy zde do fóra?
(asi špatně formuluji dotazy :frowning: )

No to snad ne…

https://encrypted.google.com/search?num=20&safe=off&q=%2Bhost:fedora.cz+nouveau&spell=1&sa=X&ei=WMilVKz-DMrnygP_4IDgCQ&ved=0CBoQvwUoAA&biw=1366&bih=714

Vždyť je to až první odkaz, nemluvě o tlačítku WIKI přímo na stránce.